Reklama

Legislacja

Koronawirus opóźni prace nad superustawą? Senat przekłada posiedzenie

Fot. senat.gov.pl
Fot. senat.gov.pl

Senackie prace nad uchwaloną niedawno przez Sejm ustawą o wsparciu służb mundurowych kontynuowane będą najprawdopodobniej dopiero w przyszłym tygodniu. Zaplanowane w najbliższych dniach posiedzenia komisji jak i plenarne posiedzenie izby wyższej zostały odwołane i przesunięte na kolejny tydzień. Powodem jest choroba senatora Koalicji Polskiej-PSL Jana Filipa Libickiego, który jest zakażony koronawirusem. Senat czasu na rozpatrzenie superustawy ma więc coraz mniej, jednak mimo to wydaje się, że niebezpieczeństwo opóźnienia wejścia w życie nowych przepisów jest, póki co, niewielkie.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw do Senatu trafiła 24 lipca tuż po tym jak niemal jednogłośnie przyjęta została przez Sejm. Ekspresowe, sejmowe tempo prac w pewnym sensie przeniesione zostało też do izby wyższej, bowiem przepisami już 30 lipca zajęła się Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Senatorowie po blisko 2 godzinach prac zarekomendowali – z aprobatą strony rządowej reprezentowanej przez wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika – przyjęcie ustawy wraz z zaproponowanymi poprawkami. Wydawało się więc, że ustawa mogłaby zostać przegłosowana na posiedzeniu plenarnym już w ten piątek, tym bardziej że druga senacka komisja (Praw Człowieka, Praworządności i Petycji) przygotowanymi przez MSWiA zmianami miała zając się we wtorek (4 sierpnia). Scenariusz ten uległ jednak zmianie, a wszystko przez zakażenie koronawirusem jednego z senatorów.

W bieżącym tygodniu tj. w terminie od 3 sierpnia do 7 sierpnia br. (poniedziałek – piątek) nie odbędą się żadne z zaplanowanych wcześniej posiedzeń komisji senackich. Posiedzenia te zostaną przełożone na kolejny tydzień tj. 11 sierpnia - 14 sierpnia br.

Komunikat Centrum Informacyjnego Senatu 

Senat – zgodnie z przepisami – czas na przegłosowanie ustawy ma do 23 sierpnia, choć wydaje się, że superustawa może zostać do Sejmu odesłana wcześniej – być może nawet w przyszłym tygodniu. Nawet w przypadku jeśli Senat "nie wyrobi się" z pracami tak by ustawę głosować na najbliższym posiedzeniu planowanym między 11 a 13 sierpnia (wtedy Marszałek Senatu będzie musiał zwołać dodatkowe posiedzenie jeszcze przed 23 sierpnia), a Sejm senackimi poprawkami zająłby się dopiero we wrześniu (posiedzenie 16-17 września), czasu na przesłanie ustawy do popisu prezydentowi zostanie - jak się wydaje - wystarczająco dużo. Inna opcja zakłada, że Senat ustawę w przyszłym tygodniu przegłosuje, ta niezwłocznie trafi do Sejmu, który na najbliższym posiedzeniu (zgodnie z deklaracją wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego posiedzenie zostanie przesunięte z 7 sierpnia tak by posłowie mogli zająć się m.in. stanowiskami Senatu do różnych ustaw) zajmie się wprowadzonymi przez izbę wyższą poprawkami. Jednak bez względu na to Wszystko więc na to, które z rozwiązań zostanie wcielone w życie, wszystko wskazuje, że choć koronawirus kolejny raz opóźni nieco prace nad wyczekiwaną przez mundurowe środowisko ustawą, październikowy termin wejścia w życie nowych przepisów jest niezagrożony. 

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze