Reklama

Legislacja

Już nie odznaka, a medal im. podkomisarza Andrzej Struja

Fot. MSWiA/Twitter
Fot. MSWiA/Twitter

Resort spraw wewnętrznych i administracji podjął decyzję o ustanowieniu medalu, podnosząc tym samym rangę wprowadzonego na początku roku rozporządzeniem odznaczenia. Chodzi dokładnie o „Odznakę imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja”. A wszystko przy okazji mającego wystartować w styczniu 2022 roku programu modernizacji służb podległych MSWiA. Co ważne jednak, przyznanie medalu będzie się wiązało z podwyższeniem mundurowej emerytury.

"Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja" dodany ma zostać do ustawy o ustanowieniu Medalu za Zasługi dla Policji. Przyznawany on będzie za podjęcie poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia lub za podjęcie w czasie służby czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Nadawać będzie go szef MSWiA, z własnej inicjatywy albo na wniosek komendanta głównego policji. Można go będzie również przyznać pośmiertnie. 

Odznaka medalu będzie mieć kształt koła o średnicy 35 mm wykonanego w metalu w kolorze srebrnym, z profilowanym uszkiem i kółkiem do zawieszenia, ozdobionym obustronnie półwieńcem z liści dębowych i wawrzynowych. Na awersie medalu, na fakturowanej powierzchni, widnieje wypukły zarys gwiazdy policyjnej, zanikający z prawej ku dolnej krawędzi. Na gwieździe umieszczony będzie trzywierszowy, wypukły, majuskułowy napis: "…NAWET Z NARAŻENIEM ŻYCIA", będący fragmentem roty policyjnego ślubowania. Na rewersie medalu, podobnie fakturowanym, z prawej u dołu widnieć będzie wcięcie symbolizujące przecięcie – przedwcześnie zakończone życie podkomisarza Andrzeja Struja, a na całości pięciowierszowy, wypukły, zróżnicowany wysokością liter majuskułowy napis "PODKOMISARZ POLICJI ANDRZEJ STRUJ 1968–2010".

image
Projekt wzoru "Medalu imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja". Źródło: dokumenty MSWiA

Co ważne, poza symbolicznym medalem przewidziano dodatkowe uhonorowanie osób, którym go przyznano poprzez wprowadzenie prawa do podwyższenia emerytury policyjnej o 1 proc. podstawy jej wymiaru. W związku z tym modyfikacje wprowadzone mają zostać również w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Aczkolwiek, kwota emerytury bez uwzględnienia dodatków, zasiłków i świadczeń pieniężnych, oblicza ze wspomnianym podwyższeniem nie może przekroczyć 76 proc. podstawy wymiaru emerytury. Gdy emerytura podwyższona jest o 15 proc. podstawy wymiary emerytowi, którego inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą, nie może ona - po otrzymaniu medalu - przekroczyć 81 proc. 

Jak wspomniano, medal ustanowiony zostaje przy okazji mającego wystartować w styczniu 2022 roku nowego programu modernizacji służb podległych MSWiA (aczkolwiek na etapie prac w Sejmie dopisano do ustawy program modernizacji Służby Więziennej). Resort wprowadza bowiem przy okazji sporo istotnych zmian m.in. w ustawie o policji, ale też innych dokumentach. Przepisy dotyczące medalu a także podwyższenia emerytury nie znajdowały się jednak oryginalnie w dokumentach, które wpłynęły do Sejmu w listopadzie. Dodane zostały w trakcie prac komisji administracji i spraw wewnętrznych, w pierwszym jego czytaniu, w ramach zgłoszonej poprawki. Jak podkreślał wtedy dyrektor Departamentu Porządku Publicznego MSWiA Mariusz Cichomski, jest to rodzaj mechanizmu motywacyjnego dla funkcjonariuszy policji.

Podczas spotkania komisji podkreślano również, że celem zmian w ustawie jest podniesienie rangi odznaczenia wprowadzonego przecież na początku 2021 roku rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji, w sprawie ustanowienia odznaki okolicznościowej imienia zmarłego tragicznie w 2010 roku w Warszawie policjanta. Odznaką i towarzyszącą jej nagrodą finansową mieli być wyróżniani funkcjonariusze, którzy w czasie wolnym od służby podejmą działania w obronie życia, zdrowia i mienia obywateli oraz ci mundurowi, którzy w trakcie służby podejmą działania zmierzające do ratowania ludzkiego życia z narażeniem własnego zdrowia i życia. Jak podkreślał jeszcze w lutym szef polskiej policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk, ustanowienie odznaki ma dla mundurowych ogromne znaczenie. "Jestem przekonany, że to kolejny element budowania etosu i tożsamości polskiej policji i niezwykła wartość dla wszystkich tych policjantów, którzy nie wahają się narażać własnego życia po to, by ratować życie, zdrowie, a także mienie innych".

Andrzej Struj służył w policji 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym stołecznej komendy. 10 lutego 2010 r. na przystanku tramwajowym przy ul. Połczyńskiej zwrócił uwagę dwóm młodym ludziom, a później interweniował, gdy rzucili w kierunku tramwaju koszem na śmieci, tłukąc szybę. Podczas interwencji doszło do tragedii. Piotr R. przytrzymał policjanta, a Mateusz N. zadał mu kilka ciosów nożem o 20-centymetrowym ostrzu. Andrzej Struj zmarł w wyniku odniesionych ran. Miał 42 lata. Osierocił dwie córki. W lutym 2011 r. Mateusz N. został skazany na 25 lat pozbawienia wolności, a Piotr R. na 15-letnią karę. 

Andrzej Struj został pośmiertnie mianowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego na stopień podkomisarza. Prezydent odznaczył policjanta także Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski "za niezłomną postawę w obliczu zagrożenia", a także Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz Złotą Odznaką "Zasłużony Policjant".

Pierwsze odznaki wręczono w lipcu br. Otrzymało je 40 policjantów z całego kraju. 

MR

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (3)

  1. ...

    Ta podwyższona emerytura za pośmiertne odznaczenie mnie szczególnie fascynuje...

  2. Lolek

    Cześć jego pamięci

  3. Żeton

    Pamiętam tę sprawę. Szkoda chłopa. Niech spoczywa w pokoju.

    1. Buli

      Zgadza się pamiętam jak dziś to co się działo. Wielka strata. Niech spoczywa w pokoju.

Reklama