Chińskie drony już niedługo w Polskiej Policji

13 września 2019, 10:58
1080px-Besichtigung_ICE-Instandhaltungswerk_Köln-Nippes_Februar_2018-9436
Dron z rodziny DJI Matrice Fot. ©Raimond Spekking, Wikimedia Commons,CC BY-SA 4.0

Po licznych perturbacjach dotyczących zakupu nowych bezzałogowych statków powietrznych (bsp) dla Policji, udało się ostatecznie wyłonić dostawcę. Chodzi o przetarg obejmujący przynajmniej 7 zestawów, w ramach zamówienia podstawowego. Każdy z nich składa się z drona głównego oraz drona szkoleniowego.

Policja kupiła bsp w kategorii wielowirnikowce. Chodzi o maszyny pionowego startu i lądowania, o maksymalnej masie startowej do 20 kg. Ostatecznie, dostawcą bsp ma być konsorcjum złożone z firm Dilectro Sp. z o.o. Sp. K. z Warszawy oraz Naftor Sp. z o.o. z Klembowa.

Wartość złożonej przez nich oferty opiewa na 1 859 002,43 zł. Policja na ten cel wyasygnowała 2 399 610 zł. Cały projekt jest współfinansowany przez UE ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Warto dodać, że w przypadku tego przetargu to właśnie wspomniane konsorcjum dwóch firm zgłosiło jedyną ofertę.

Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że polscy policjanci otrzymać mają drony DJI Matrice 210 V2. Jak zaznacza ich dostawca, ten model jest wyposażony w kamery termowizyjne oraz ultrazoom, dzięki którym Policja może prowadzić zróżnicowane czynności, niezależnie od panujących warunków. Matrice 210 V2 jest w stanie polecieć, zdaniem Dilectro, na odległość ponad 4 km od operatora, przy zachowaniu pełnej łączności. Zaś zgodnie z informacją producenta, technologia transmisji jest  oparta na systemie OcuSync 2.0 FPV.

Jak podkreślają przedstawiciele firmy Dilectro, drony tego typu zachowują się stabilnie w zróżnicowanych warunkach. Matrice 210 V2 posiada IP43, a czas jego lotu to ponad 25 minut z pełnym wyposażeniem. Aby zwiększyć bezpieczeństwo lotu, dron jest także wyposażony w spadochron. Seria dronów Matrice 200/210 została zaprojektowana do celów specjalistycznych. 

Nowe policyjne drony są produkowane przez jedną z największych obecnie chińskich firm zajmujących się technologiami związanymi z bsp - DJI czyli Dà-Jiāng Innovations Science and Technology Co., Ltd. 

Warto też dodać, że wcześniej policja próbowała trzykrotnie kupić drony, ale dopiero czwarte podejście zakończyło się sukcesem. Rozstrzygnięte niedawno postępowanie, to jednak nie koniec inwestycji w tego rodzaju technologię w Polskiej Policji. ramach najnowszego przetargu, w sumie do Policji może trafić maksymalnie nawet do 20 dronów o całkowitej masie własnej do 10 kg. Oferty, złożone w tym przetargu mamy poznać już 27 września bieżącego roku.

JR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 22
asf
piątek, 13 września 2019, 14:36

Pytanie czemu do przetargu nie wystartowała żadna firma oferująca polski sprzęt. Przecież w polsce jest produkowany sprzęt tej klasy. Ktoś w PGZ powinien za to beknąć...

Poinformowany
sobota, 14 września 2019, 17:54

Problem w tym, że wymagania były źle dobrane. Nie taki budżet. Wyznaczyli sobie niski budżet to kupili drony z MediaMarkt. Można było kupić mniej a profesjonalnego sprzętu, chociażby FlyEye z WB Group.

Pol
sobota, 14 września 2019, 14:27

W pgz cena była by x 10 bo zwiazki zawodowe itd....

Pracownik-
sobota, 14 września 2019, 16:25

zwiazki zawodowe sa potrzebne inaczej pracodawca robil by co chce z pracownikami

123
piątek, 13 września 2019, 13:48

To w Polsce nie ma firmy, która takie drony produkuje? Wstyd.

Poinformowany
sobota, 14 września 2019, 17:56

Jest i to całe mnóstwo firm. Sęk w tym, że Policja dała duże wymagania sprzętowe, a przeznaczyła niewielki budżet. Sprzęt kosztuje. DJI z chiny to masówka więc możesz zejść z kosztami.

Tweets InfoSecurity24