Reklama

Za Granicą

Estoński oficer porwany przez Rosjan skazany. „Naruszenie integralności NATO”

  • Eston Kohver został porwany przez rosyjską FSB. Na zdjęciu ćwiczenia wojskowych jednostek specjalnych. Fot. mil.ru.
    Eston Kohver został porwany przez rosyjską FSB. Na zdjęciu ćwiczenia wojskowych jednostek specjalnych. Fot. mil.ru.

Rosyjski sąd w Pskowie skazał Estona Kohvera, oficera estońskich służb specjalnych porwanego z terytorium Estonii na 15 lat pozbawienia wolności. Komentatorzy przypominają, że porwanie Kohvera stanowiło jeden z najpoważniejszych przypadków złamania prawa międzynarodowego przez Moskwę w ostatnich latach – naruszono bowiem integralność terytorialną państwa NATO.

Eston Kohver został skazany przez pskowski sąd za szpiegostwo, nielegalne posiadanie broni, przekroczenie granicy i przemyt – donosi agencja RIA Novosti. Oprócz 15 lat pozbawienia wolności w zaostrzonym reżimie będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości 100 tys. rubli (około 1500 USD).

Wyrok został już potępiony przez premiera Estonii Taavi Roivasa, który przypomniał, że Kohver został porwany z terytorium Estonii 5 września 2014 roku przez funkcjonariuszy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Wysoka przedstawiciel Unii Europejskiej Federica Mogherini nazwała porwanie i nielegalne przetrzymywanie Estona Kohvera „jasnym naruszeniem prawa międzynarodowego”.

W komunikacie przypomniano, że Eston Kohver od początku był pozbawiony prawa do sprawiedliwego procesu. Wezwano Rosję do przestrzegania zobowiązań międzynarodowych, zwolnienia oficera i „zagwarantowania” jego bezpiecznego powrotu do Estonii. Oświadczenie potępiające skazanie Kohvera wydały także władze Wielkiej Brytanii.

Komentatorzy przypominają, że porwanie Kohvera było jednym z najbardziej niebezpiecznych przypadków złamania prawa międzynarodowego przez Federację Rosyjską w ostatnich latach. W ten sposób bowiem naruszono integralność terytorialną państwa, należącego do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prowadzenie podobnych działań przez Rosję może potencjalnych przyczynić się do niekontrolowanej eskalacji wydarzeń. Okoliczności porwania Kohvera – w tym np. wykorzystanie systemów zakłócających łączność świadczą o przeprowadzeniu operacji przez dobrze przygotowaną formację.

Warto przypomnieć, że po zdarzeniu rosyjscy pogranicznicy podpisali się pod notatką służbową, sporządzoną wspólnie z Estończykami, gdzie stwierdzono przekroczenie granicy najpierw z kierunku terytorium Federacji do Estonii i potem z powrotem do Rosji. Przedstawiciele rosyjskiej straży granicznej nie zostali więc poinformowani o planach operacji – początkowo prawdopodobnie myślano, że zdarzenie miało związek z działalnością grup przestępczych. Powyższe okoliczności świadczą o tym, że w przygotowaniu porwania uczestniczyły najwyższe czynniki decyzyjne.

Porwanie Estona Kohvera miało miejsce w dniu przyjęcia przez NATO deklaracji z Newport o wzmocnieniu zdolności obronnych Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jest więc postrzegane jako demonstracja własnej siły wobec państw Paktu w Europie Środkowo-Wschodniej i tym samym próba zastraszenia krajów NATO. We wrześniu ub. r. informowano, że Kohver był jednym z najbardziej skutecznych oficerów estońskiej Policji Bezpieczeństwa (KaPo) działających na kierunku rosyjskim, utrudniającym pracę agentów Federacji. Brał również udział w działaniach z zakresu zwalczania terroryzmu. 

Reklama

Komentarze

    Reklama