Dzwonisz na Policję? Od grudnia odbierze operator CPR

20 kwietnia 2018, 12:06
Centrum powiadamiania Ratunkowego kielce, fot.kielce.uw.gov.pl
fot. kielce.uw.gov.pl
  • W kwietniu nastąpi przełączenie numeru alarmowego 997 do CPR  w województwie opolskim i świętokrzyskim;
  • W Polsce funkcjonuje 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego;
  • W 2017 r. w Centrach Powiadamiania Ratunkowego zarejestrowano niemal 19 mln zgłoszeń przychodzących z czego prawie 8,5 mln stanowiły zgłoszenia fałszywe.

Do grudnia będzie trwał proces przełączania numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego – informuje MSWiA. Numer 997 będzie nadal działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. Zdaniem resortu spraw wewnętrznych zmiania operatora numeru 997 przyspieszy reakcję służb na zgłoszenia. Przełączanie numeru 997 jest efektem prowadzonego w listopadzie 2017 roku, pilotażu w województwie śląskim. Zdaniem MSWiA, jego efekty są na tyle dobre, że na ten rok zaplanowano podobną „operację” w całej Polsce.

Jak zauważa MSWiA, przejęcie obsługi zgłoszeń z numeru alarmowego 997 przez operatorów Centrów Powiadamiania Ratunkowego spowoduje odciążenie dyspozytorów służb ratunkowych. Dyspozytorzy z Policji będą otrzymywali z CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny.

Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego) powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia.

Skróceniu ulega również czas oczekiwania na odebranie połączeń. Średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych w CPR wynosi około 10 sekund. Po przełączeniu numeru alarmowego 997 do CPR, czas oczekiwania na połączenie będzie podobny. 

Kolejnym efektem przełączenia numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego będzie ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe, w tym zgłoszeń obcojęzycznych.

Proces przełączania numeru 997 będzie odbywał się sukcesywnie od kwietnia do grudnia br. W kwietniu nastąpi przełączenie numeru alarmowego 997 do CPR  w województwie opolskim i świętokrzyskim. Natomiast w maju przełączanie obejmie województwa lubuskie i kujawsko-pomorskie.

W Polsce funkcjonuje 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego - dwa na Mazowszu (w Warszawie i Radomiu) oraz po jednym w pozostałych województwach. Najwięcej operatorów pracuje w CPR w Radomiu (149 osób), Katowicach (107 osób) i Krakowie (86 osób).

W 2017 r. w Centrach Powiadamiania Ratunkowego zarejestrowano niemal 19 mln zgłoszeń przychodzących z czego prawie 8,5 mln stanowiły zgłoszenia fałszywe.

MSWiA/DM

 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
nick
poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 16:58

Kolejne niepotrzebne ogniwo w łańcuchu powiadamiania. CPR i tak przełączy dzwoniącego do dyżurnego komendy, który jako jedyny ma prawo dysponować podległymi patrolami.

sweet joint
poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 15:31

Problemem nie jest CPR tylko sam numer 997.

Marcin
poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 14:58

Najpierw niech podniosą poziom kwalifikacji dyspozytorów w WCPR-ach, bo często trzeba zgadywać czego dotyczy przekazywana na jednostkę interwencja

Krzystek
sobota, 21 kwietnia 2018, 10:01

To jest złe. Tak myślę. Bo jak dzwoni ktoś na 997 i mówi że widzi złodzieja to dyżurny jest w kontakcie z zgłaszający i może na bieżąco informować patrol gdzie kto jest.

ciekaff
poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 15:38

Jeżeli dziś operator CPR ma bezpośredni kontakt z załogą Karetki Pogotowia to i technicznie możliwe jest połączenie z załogą Policji; więc nie widzę tutaj problemu. Problemem natomiast może być zasypanie CPR informacjami o kolizjach czy zapytaniami o dyżur dzielnicowego oraz innymi \"pierdołami\" które dotychczas obsługiwał Dyżurny Jednostki Policji.

Tweets InfoSecurity24