Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Dalsze dymisje w SKW?

Pełniący obowiązki szefa SKW Piotr Pytel złożył w zeszłym tygodniu na ręce ministra obrony Tomasza Siemoniaka wnioski o dymisję swoich zastępców: płk. Macieja Hermela i płk. Dariusza Pilarza. Mają one trafić pod obrady sejmowej komisji ds. służb specjalnych już w najbliższy czwartek, jak podał Dziennik.pl.

Usunięcie zastępców szefa SKW jest przez niektórych komentatorów uznawane za kontynuację "karania" SKW i dowód na "czystki". Jednak może to też być kwestia naturalnych przetasowań, związanych ze zmianą zwierzchnika. Jak poinformował nas minister Siemoniak, oficerowie sami złożyli rezygnacje na ręce p.o. szefa SKW.
 
Rzecznik prasowy MON Jacek Sońta odpiera zdecydowanie wszelkie zarzuty. Jego zdaniem nowy przełożony ma po prostu prawo wybierać sobie najbliższych współpracowników. - Nie róbmy z tego ideologii. 
 
Niezależnie od przyczyn, wnioski stanowią zaskoczenie dla większości członków sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Niektórzy już zapowiadają, że chcą poznać stanowiska obu odwoływanych oficerów przed podjęciem decyzji. Nie tak, jak miało to miejsce z gen. Noskiem, którego usunięto "zaocznie", bez szansy wypowiedzenia się przed Komisją. Będą za tym optować z pewnością posłowie opozycji. Nasuwa się pytanie, czy tym razem skutecznie?
 
Piotr Pytel zajął stanowisko p.o. szefa SKW po odwołaniu na przełomie września i października gen. Janusza Noska. Jednym z przypuszczalnych powodów miało być dymisji było ujawnienie wieloletniej korupcji w jednostce w Malborku (nie przez SKW lecz żandarmerię i policję). Nieoficjalnie mówi się też w kontekście przyczyn dymisji o podejrzeniach korupcyjnych SKW względem generała Skrzypczaka i odebraniu mu uprawnień dostępu do informacji niejawnych. 
 
Reklama

Komentarze

    Reklama