Szpiedzy w rękach ABW? Polak i Chińczyk aresztowani

11 stycznia 2019, 09:48
ABW, poziome, fot. ABW
Fot. ABW

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka i Chińczyka podejrzanych o szpiegostwo - powiedział w piątek zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik. Decyzją sądu obie osoby zostały tymczasowo aresztowane.

"Jeden Polak, jeden Chińczyk zostali zatrzymani pod zarzutem szpiegostwa. Chińczyk jest biznesmenem pracującym w jednym z dużych koncernów elektronicznych" - powiedział Wąsik. "Polak jest osobą znaną w kręgach związanych z się z sprawami cyberbiznesu" - dodał.

Według Wąsika to spory sukces ABW. "Sprawa była prowadzona od dłuższego czasu i troskliwie" - ocenił sekretarz stanu w KPRM

"Sąd zdecydował o aresztowaniu podejrzanych o szpiegostwo Polaka i Chińczyka na trzy miesiące" - poinformował Stanisław Żaryn rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Zatrzymani przez ABW pod zarzutem szpiegostwa to Piotr D., w przeszłości funkcjonariusz polskich służb specjalnych oraz Weijing W. jeden z dyrektorów polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego.

"Z materiałów zgromadzonych przez ABW wynika, że obaj prowadzili działalność szpiegowską przeciwko Polsce" - powiedział Żaryn. "W ramach prowadzonego śledztwa funkcjonariusze dokonali niezbędnych czynności procesowych, m.in. przeszukania mieszkań podejrzanych oraz zabezpieczenia dowodów" - dodał.

Żaryn powiedział też, że podejrzani zostali zatrzymani we wtorek w związku z informacją i dowodami zgromadzonymi przez ABW. Te materiały pozwoliły na postawienie im zarzutów szpiegostwa - udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce. Za takie przestępstwo grozi kara roku do 10 lat więzienia.

Jak poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, zatrzymany Polak Piotr D. był w przeszłości funkcjonariuszem służb specjalnych i pełnił funkcje ważne w innych instytucjach publicznych. Według TVP Info zatrzymany Chińczyk to jeden z dyrektorów polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei, a Polak to były wysoki rangą oficer ABW.

Agenci przeszukali siedzibę polskiego oddziału firmy telekomunikacyjnej Huawei oraz biura polskiego operatora telekomunikacyjnego Orange, oraz biura Urzędu Komunikacji Elektronicznej - gdzie pracował D. po odejściu z ABW - wynika z informacji TVP Info.

Przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS) zwołał na czwartek posiedzenie komisji w sprawie dzisiejszego zatrzymania. "Zaprosiłem na nie ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego oraz szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, aby przedstawili członkom komisji informacje na temat zatrzymań i prowadzonego śledztwa w sprawie o szpiegostwo" - powiedział w  Opioła.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 30
SOWA
niedziela, 13 stycznia 2019, 13:35

Zrobienie z Polski chińskiego łącznika przeładunkowego to dobry interes dla naszego kraju. Holendrzy i Niemcy jakoś nie widzą zagrożenia w odprawie towarów z Chin. Biznes to biznes. Wielu zrobi wszystko aby Jedwabny Szlak nie powstał. Podobnie jest z technologią Huawei 5G, jakoś Szwedzi nie widzą zagrożenia tylko państwa anglosaskie skupione w Echolonie i ich bananowe republiki. Ile teraz przepłacimy za zachodnią technologię 5G? Będzie podobnie jak z TETRĄ która weszła bocznymi drzwiami do spółek skarbu państwa aby potem przejść do instytucji państwowych? Oczywiście mówimy o technologii made in USA.

asd
niedziela, 13 stycznia 2019, 13:25

Chiny nic nie zrobią przeciw Polsce, bo wciąż mają nadzieję że zrobią z nas swoją wysepkę przeładunkową dla swoich towarów. Już zwolnili z roboty tego chińczyka, więc nie będą go bronić za wszelką cenę tylko spróbują zamieść sprawę pod dywan. Mają za dużo do stracenie, żeby kozaczyć tak jak np. Iran w sprawie tego międzynarodowego spotkania w Warszawie.

Hym108
niedziela, 13 stycznia 2019, 13:07

Pewnie by to zrobili po cichu, ale jako sojusznik usa musimy dac z kopa i dla Smoka i dla Niedźwiedzia -)

Rzyt
niedziela, 13 stycznia 2019, 11:56

A co tu szpiegować...nie róbmy sobie żartów...co może to że co tydzień mamy nowych generałów, brak strategii rozwoju kraju, słaba armia, brak przemysłu...rzady od wyborów do wyborów, słaba energetyka, słaba infrastruktura, przetargi trwające 100 lat, nic tu nie ma... Zresztą sami politycy donoszą na nmslabosci naszego kraju do różnych tv, więc to jakaś hucpa

Darek S.
niedziela, 13 stycznia 2019, 03:57

Pomyślcie tylko za wystawienie lewej faktury nasz parlament uchwalił karę do 25 lat więzienia, a za szpiegostwo do 10 lat więzienia. O czym to świadczy. Przynajmniej co czwarty poseł w Polsce przyjmuje środki pieniężne z fundacji, które z kolei wspierane są praktycznie w 100 % z zagranicy. Rosjanie dali na wstrzymanie. W grze pozostają tylko Niemcy i USA. W jakim kraju przyszło mi żyć ? Na zlecenie USA aresztowaliśmy Chińskiego szpiega, aby Chińczycy nie mieli wątpliwości, że Polski rząd nie pójdzie na żadną korzystną dla naszego kraju współpracę z Państwem Środka, a co najwyżej na wojnę z nimi, ku chwale USA.

Tweets InfoSecurity24