CBŚP i Straż Graniczna rozbiły międzynarodowy gang produkujący metamfetaminę

22 września 2021, 10:18
3-371589
Fot. CBŚP

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Straży Granicznej we współpracy z celnikami czeskimi rozbili międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się produkcją metamfetaminy. Farmaceutyki z pseudoefedryną były przerzucane do Czech i tam sprzedawane. Zatrzymano 11 osób po obu stronach granicy.

Podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji, przekazała w środę, że funkcjonariusze śląskiego oddziału biura wspólnie z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej od kilku miesięcy rozpracowywali międzynarodową grupę przestępczą działającą na rynku narkotykowym.

"Podejrzani wprowadzali do obrotu lekarstwa z pseudoefedryną, które następnie wykorzystywane były do produkcji metamfetaminy, silnie uzależniającego narkotyku syntetycznego. W trakcie prowadzonego śledztwa ustalono, iż farmaceutyki z pseudoefedryną w głównej mierze trafiały do czeskich producentów metamfetaminy, zwłaszcza z regionu śląsko-morawskiego, którzy gotowy już produkt rozprowadzali na terenie swojego kraju i przemycali z powrotem do Polski" – wyjaśniła podinsp. Jurkiewicz.

CBŚP i SG współpracowały przy tej sprawie także z czeskimi celnikami z Frydka Mistka. Międzynarodowa współpraca zaowocowała zatrzymaniem 11 osób po obu stronach granicy. Ujęto 6 Czechów oraz 5 Polaków, a kolejne trzy osoby zostały doprowadzone na przesłuchania w prokuraturze z aresztu śledczego.

W trakcie akcji zabezpieczono ponad 2 mln tabletek zawierających pseudoefedrynę lub syntetyczne opioidy, narkotyki w postaci marihuany i amfetaminy, szereg odczynników służących do produkcji narkotyku, broń palną, w tym pistolet maszynowy z tłumikiem domowej produkcji i kilkaset sztuk amunicji różnego kalibru.

"Na terenie Czech zlikwidowano trzy linie mogące służyć do produkcji metamfetaminy. W czasie akcji służb w dwóch miejscach odbywała się właśnie produkcja tego narkotyku" – przekazała rzeczniczka CBŚP. Jedna linia produkcyjna była zlokalizowana w Polsce, w woj. małopolskim.

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił zarzuty czterem osobom, które zatrzymano na terenie Polski oraz trzem doprowadzonym z aresztów.

"Osobom tym zarzucono m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pomocnictwo do wytwarzania znacznych ilości narkotyków oraz obrót prekursorami narkotykowymi. Ponadto jedna z osób zatrzymanych usłyszała zarzuty związane z posiadaniem broni palnej i amunicji bez wymaganego zezwolenia. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności" – przekazał Dział Prasowy PK. Na wniosek prokuratora 6 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych.

"W toku postępowania ustalono, że od 2016 roku członkowie grupy mogli wyprodukować co najmniej 32 kg metamfetaminy o czarnorynkowej wartości ok. 6 milionów złotych" – podała Prokuratura Krajowa.

Podczas działań służb zabezpieczono pieniądze należące do podejrzanych w kwocie prawie milion koron czeskich (ok. 180 tys. zł), ponad 1,5 tysiąca euro (ok. 7 tys. zł) oraz 35 tysięcy złotych.

Reklama
Reklama

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Jurek
środa, 22 września 2021, 23:51

Lubie te akcje 5 letnie cbśp... Goście dostają po 3-4-6-max 8 lat odsiadki w recydywie...a 5 lat ich "rozpracowywano".prZez 5 lat taka grupa zniszczyła życie 300 osobom generując z 3000 przestępstw...kradzieże włamania dla narkotyków...uzależnienie...brak pracy... Brak składek zdrowotnych i emerytalnych...pozabierane dzieci ćpunom... Itd.osądzanie dilerów to patrząc tylko na dilerke to krótko wzroczność...i niestety wiem z pracy że to nie jest tak "ćpają to ich wola". Ćpąpający :nie pracują są na utrzymaniu pracujących. nic z zusem...emeryturą...leczeniem...opieką nad dziećmi...okradają nas...sklepy.. Stacje paliw... Jeżdżą naćpani i bez prawa jazdy a część dopalaczy nie wykrywają nadze narkotestery.i dzieje się to notorycznie aby mieć 80-150zł na dopalacz np.najmodnieszą i najbardziej uzależniającą Alfe. Dodatkowo.Alfa wzmacnia popęd seksualny co 3 ćpunka ma dzieci z przygodnymi osobamimi.ćpa w ciąży poza kontrolą służb opieki bo nie ma meldunku i nocuje po melinach.dzieci rodzą się z wadami no.serca i.znowu system na to płaci....płaci bo.wymiar sprawiedliwości w Polsce sprawia że opłaca się dilować.każde osiedle ma 1-3 dilerównawet w małym.mieściw a i w małych gminach jeat ich pełno. Garstka która pracuje naćpana jeździ tirami....dostarcza autami,paczki, pracuje na budowach czy magazynach.itd... Narkotyki to szeroki problem ale widzany wąsko dla Sądów.

easyrider
środa, 22 września 2021, 22:08

Metaamfetaminy, która jest produkowana na eksport, nie ma co przechwytywać. Wrócą tu pieniądze i zasilą wcześniej czy później gospodarkę a sam narkotyk będzie demoralizował naszych wrogów.

Tweets InfoSecurity24