Reklama

Legislacja

Bliżej bezpiecznej "emerytury" dla zwierząt w służbach mundurowych

Fot. sierż. Łukasz Listwon/SW
Fot. sierż. Łukasz Listwon/SW

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy całościowo regulującej status zwierząt w służbach. Zmiany te zostały zapowiedziane przez ministra Mariusza Kamińskiego w lutym br. „To wyczekiwana i niezwykle potrzebna regulacja. Zwierzęta w służbach mundurowych pełnią ważną rolę i po latach ciężkiej pracy, państwo musi im zagwarantować godną i bezpieczną <<emeryturę>>” – podkreślił szef MSWiA.

Aktualnie we wszystkich formacjach podległych MSWiA służy łącznie około 1200 psów i ponad 60 koni, a rocznie około 10 proc. zwierząt jest wycofywanych ze służby i przechodzi na "emeryturę". Ustawowe zmiany mają na celu m.in. uregulować sytuację tych zwierząt po wycofaniu z użycia w danej formacji.

"Przyjęty przez Radę Ministrów projekt jednoznacznie określa sposób postępowania. Zwierzę w dalszym ciągu będzie pozostawać na stanie formacji, a pierwszeństwo w przejmowaniu opieki będzie miał dotychczasowy opiekun, o ile wyrazi taką wolę" – poinformował minister Mariusz Kamiński. W przypadku, gdy żadna uprawniona osoba (tj. inny funkcjonariusz, pracownik cywilny formacji, emerytowany funkcjonariusz bądź funkcjonariusz rencista) nie wyrazi woli przejęcia opieki nad zwierzęciem, będzie ona sprawowana w ramach określonej jednostki lub komórki organizacyjnej danej formacji. "Istnieje także możliwość powierzenia przez kierownika jednostki organizacyjnej danej formacji opieki nad zwierzęciem wycofanym z użycia organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt" – zaznaczył wiceminister Błażej Poboży, odpowiedzialny za projekt.

W przypadku śmierci opiekuna psa lub konia wycofanego z użycia, pierwszeństwo w powierzeniu opieki nad tym zwierzęciem będzie miał członek rodziny zmarłego opiekuna, który prowadził z tym opiekunem wspólne gospodarstwo domowe, jeżeli złoży pisemną deklarację woli sprawowania opieki.

Zgodnie z projektem, opiekun zwierzęcia używanego do celów służbowych będzie otrzymywał wyżywienie w naturze dla psa lub konia albo równoważnik w formie ryczałtu z tytułu kosztów wyżywienia zwierzęcia. Co istotne, ryczałt taki otrzyma również opiekun zwierzęcia wycofanego z użycia w danej formacji oraz organizacja społeczna, której powierzono zwierzę wycofane z użycia (szczegółowe ilości i kwoty zostaną uregulowane w rozporządzeniu). 

Zapewnione zostaną także środki na zabiegi profilaktyczne i leczenie zwierząt – nie tylko tych używanych w danej formacji, lecz również wycofanych z użycia. Do najważniejszych zmian, zawartych w projekcie ustawy, można zaliczyć również m.in. określenie w pełni obowiązków opiekunów psów i koni oraz wprowadzenie mechanizmów nadzoru ze strony poszczególnych formacji nad sposobem realizacji opieki nad powierzonym zwierzęciem.

Zmiany również w wojsku oraz w Służbie Więziennej

"Pierwotna wersja projektu ustawy, przygotowana przez MSWiA, dotyczyła zwierząt używanych w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służbie Ochrony Państwa. W trakcie prac legislacyjnych wzięto pod uwagę również zwierzęta używane w Siłach Zbrojnych RP oraz w Służbie Więziennej i uwzględniono wprowadzenie analogicznych rozwiązań także w tych formacjach" – poinformował wiceminister Błażej Poboży.

Jeszcze w marcu br. Poboży, podczas spotkania sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych zapewniał, że jest również otwarty na uwzględnienie w przepisach kolejnych formacji, których projekt nie objął. Natomiast dyrektor Departamentu Porządku Publicznego w MSWiA Mariusz Cichomski wyjaśnił, że "nie ma najmniejszego problemu", aby inne formacje, jak np. Straż Marszałkowska, dołączały się do projektu przy założeniu, że koszty ponoszone są w ramach limitów budżetowych.

Projekt ustawy, uzgodniony przez Radę Ministrów, będzie procedowany przez Sejm RP. Proponowane zmiany wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy, jednakże wprowadzono możliwość przyznawania przez komendantów służb nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Dyrektora Generalnego Służby Więziennej wsparcia dla opiekunów zwierząt wycofanych z użycia w poszczególnych formacjach jeszcze przed dniem wejścia w życie ustawy – w przypadkach uzasadnionych dobrem zwierząt.

Projekt określa, że wsparcie takie może zostać przyznane na wniosek osoby albo organizacji społecznej, której przekazano zwierzę po wycofaniu z użycia w danej formacji. Przyjęcie takiego rozwiązania ma umożliwić poprawę sytuacji zwierząt wycofanych z użycia w służbach mundurowych nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz w Służbie Więziennej jeszcze przed dniem wejścia w życie ustawy.

Reklama
Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze