Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

fot. InfoSecurity24.pl

Zintegrowane kamery i mikrofony Hytera w ofercie RTcom na Targach w Lublinie

Nagrywanie interwencji, przeprowadzanych przez funkcjonariuszy różnych służb mundurowych, staje się obecnie czymś normalnym. Dotyczy to również funkcjonariuszy w Polsce, co pokazał chociażby pilotażowy projekt Policji. Dzięki tego rodzaju urządzeniom, z jednej strony, można chronić mundurowego przed zarzutami dotyczącymi np. naruszenia prawa, a z drugiej gromadzić materiał dowodowy, wykorzystywany następnie podczas śledztwa.

Ciekawe rozwiązanie w tym obszarze stanowią dwa urządzenia firmy Hytera Communications Corp. Ltd. Produkty te prezentowane były  w ramach oferty firmy RTcom na II Wschodniej Konferencji i Targach Ochrony Granic „Granice”, odbywających się 24-25 października w Lublinie.

Pierwszym z urządzeń, zaprezentowanym w tym roku w Lublinie, jest niewielka kamera nasobna VM550 z funkcją mikrofonogłośnika, a drugim mikrofonogłośnik wideo (ang. Remote Video Speaker Microphone – RVM) oznaczony jako VM685. Oba urządzenia wyposażone są nie tylko w możliwość rejestracji obrazu, ale również dźwięków za pomocą wbudowanego mikrofonu. W obu umieszczono również głośnik. Zwiększone zostały tym samym możliwości prowadzenia działań przez ich użytkowników, a zmniejszona ilość sprzętu, który trzeba przypiąć do munduru lub kamizelki taktycznej.

Model VM550 - małe rozmiary, wiele funkcji

Model VM550 stanowi, jak wspomniano wcześniej, połączenie kamery nasobnej z mikrofonogłośnikiem. Dlatego też mamy do czynienia z konstrukcją określaną jako „all in one”, zapewniającą utrwalenie materiału dowodowego i pozwalającą ustalić przebieg wydarzeń. Jest to szczególnie ważne, gdy ustalenie przebiegu konkretnej interwencji nie jest możliwe jedynie na podstawie obrazu.

Model, jak podkreśla producent, ma niewielkie rozmiary, czyli 86,5x58x25,7 mm, a jego waga wraz z baterią to 145 g. Gabaryty te nie przekładają się jednak na trudności chwytu. Kwestia małych rozmiarów oraz wagi, to współcześnie przede wszystkim ukłon w stronę komfortu pracy funkcjonariuszy lub innych użytkowników, szczególnie ważny ze względu na wzrost ilości wyposażenia osobistego. Podczas prezentacji w Lublinie można było się również przekonać, że sama obudowa oraz sposób przypinania są wygodne i raczej nie powodują problemów. Urządzenie jest również zaprojektowane tak, żeby uzyskać stopień ochrony zgodny z wojskową normą MIL-STD-810G (stopień ochrony IP67). Użytkownik VM550 nie musi się więc obawiać upadku urządzenia nawet z wysokości 1,5 m.

image
fot. InfoSecurity24.pl

VM550, według danych producenta, może nagrywać materiał wideo przez 7 h, zaś w trybie czuwania akumulator o pojemności 2500mAh pozwala urządzeniu pracować ponad 200 godzin. W specyfikacji technicznej wskazano, iż pełne naładowanie baterii zajmuje do 4h. Stosowane są w tym zakresie ładowarki wielostanowiskowe, umożliwiające ładowanie 6 kamer i 6 akumulatorów. W tym konkretnym modelu zastosowana została kamera HD pozwalająca na uzyskanie rozdzielczości zdjęć 5344x3000 (16 megapikseli), ale też 3072x1728 (5 megapikseli) i 2304x1296 (3 megapiksele). W przypadku materiału wideo mowa jest o rozdzielczości 1080P, ale nagrywać można również w 720P.

Funkcjonariusz lub inny użytkownik VM550 może nagrywać i robić zdjęcia w polu widzenia kamery wynoszącym po przekątnej 139°, w poziomie 116°, a w pionie 60°. Materiał wideo jest zapisywany do formatu mp4, a zdjęcia do formatu JPG. Przypomnijmy, że VM550 produkcji Hytera ma wbudowany mikrofon elektretowy oraz głośnik o mocy 2W.

Producent modelu VM550 postawił na możliwość zastosowania łączności zarówno przewodowej, jak i bezprzewodowej w przypadku użytkowania kamery nasobnej z mikrofonogłośnikiem. Mamy więc do dyspozycji port microUSB, którym można ładować urządzenie, przesyłać gromadzone dane, a także może służyć jako wyjście audio. Jest też możliwość zastosowania transmisji BT oraz WiFi do przesyłu zarówno audio, jak i wideo. Urządzenia tego typu mogą także współpracować z popularnymi radiotelefonami produkcji Hytera.

VM685 - wygoda i wysoka jakość zdjęć, nagrań oraz dźwięku

Drugim, interesującym elementem wystawy RTcom w Lublinie był mikrofonogłośnik wideo VM685. Urządzenie tego typu stanowi połączenie kamery nasobnej, wchodzącej na wyposażenie coraz większej liczby instytucji oraz struktur prywatnych z obszaru szeroko pojmowanego security, z mikrofonogłośnikiem. Co więcej, w przypadku VM685 po połączeniu z terminalem przenośnym Hytera Multi-mode Advanced Radio urządzenie pozwala na inicjowanie i odbieranie połączeń głosowych, a także uruchamianie alarmu oraz przesyłanie materiału wideo w czasie rzeczywistym do centrum dowodzenia przez sieć LTE.

Podstawowym elementem VM685 jest kamera z obiektywem szerokokątnym, gdzie kąt widzenia po przekątnej wynosi 140°, w poziomie 106°, w pionie 78°, dysponująca także 180° zakresem obrotu. W przypadku tego urządzenia zastosowano matrycę 16 megapikselową, pozwalającą uzyskać rozdzielczość zdjęć w formacie JPG 4608x1296. Jednakże, możliwa jest także rejestracja obrazu w mniejszych rozdzielczościach, tj. 3072x1728 (5 megapikseli) i 2304x1296 (3 megapiksele) oraz rozdzielczość wideo na poziomie 1080P lub 720P w formacie mp4. 

VM685 wyróżnia także 2,4 calowy wyświetlacz TFT-LCD o 262 tys. kolorów. Trzeba jednak podkreślić, że zwiększa on wymiary urządzenia, szczególnie w porównaniu z modelem VM550. W tym przypadku jest to 106,5mm×60mm×24 mm. Warto zaznaczyć jednak, że urządzenie jest płaskie, co oznacza, że nie odstaje znaczącą po zamocowaniu do np. kamizelki taktycznej. VM685 nie jest również ciężkie, gdyż jego waga z akumulatorem to mniej niż 170g. Wspomniany akumulator o pojemności 1900 mAh pozwala na nieprzerwane rejestrowanie pracy w czasie wynoszącym ok. 8 godzin. Jego ładowanie zajmuje, analogicznie jak w przypadku wcześniej opisywanej kamerki, też do ok. 4 godzin.

image
fot. InfoSecurity24.pl

Także model VM685 odpowiada normie MIL-STD-810G na poziomie IP67 jeśli chodzi o stopień ochrony. Urządzenie może być użytkowane w temperaturach od -20°C do nawet +60°C. Analogicznie do poprzedniego modelu, i w tym przypadku mamy możliwość transferu danych za pomocą komunikacji przewodowej opartej o port microUSB, jak i Bluetooth czy też WiFi. W przypadku VM685 mowa jest także o kompatybilności radiowej z radiotelefonami Hytera TETRA, DMR lub LTE.

Odpowiednie środowisko do wykorzystania VM550 oraz VM685

Oprócz samych urządzeń VM550 oraz VM685 należy zwrócić uwagę na proponowane dla nich oprogramowanie zarządzania materiałem. W ofercie RTcom znalazła się chociażby platforma DEM - Digital Evidence Management, która ma służyć do zarządzania cyfrowymi materiałami dowodowymi. Umożliwia ona gromadzenie i przechowywanie cyfrowych materiałów dowodowych w bezpiecznej sieci publicznej. Co więcej, funkcjonariusze mogą materiały oznaczać tagami, co ma ułatwić i przyspieszyć ich późniejsze wyszukiwanie za pomocą słów kluczowych. 

Bazy danych zabezpieczono również poprzez możliwość przypisania różnych uprawnień poszczególnym użytkownikom. Przełożyć ma się to oczywiście na ograniczenie zagrożenia nieautoryzowanym pobraniem i wykorzystaniem materiałów.

Uwagę należy także zwrócić na zintegrowaną stację urządzenia (IDS – Integrated Device Station), służącą do gromadzenia i przechowywania cyfrowego materiału dowodowego z kamer nasobnych za pośrednictwem wspomnianych ładowarek wielostanowiskowych. W tym przypadku producent postawił na intuicyjny graficzny interfejs użytkownika.

Reklama

Komentarze

    Reklama