Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Fot. J.Sabak

WB Group z ofertą kryzysową [WIDEO]

Podczas odbywających się w Warszawie targów Warsaw Humanitarian Expo Grupa WB zaprezentowała zintegrowane rozwiązania komunikacyjne i teleinformatyczne, dedykowane realizacji misji humanitarnych i ratowniczych, oraz likwidacji klęsk żywiołowych. Pozwalają one skuteczne na zarządzanie sytuacją kryzysową w dowolnym miejscu na ziemi.

Sercem prezentowanego przez WB Group rozwiązania jest system PIK (Platforma Integracji Komunikacji), czyli zestaw narzędzi sprzętowych i programowych zapewniających bezpieczną i niezawodną komunikację głosową oraz wymianę danych pomiędzy użytkownikami różnych systemów łączności radiowej, sieci komórkowych, satelitarnej i innych. Oznacza to nie tylko bezpieczną komunikację głosową czy tekstową z dowolnym miejscem na świecie, ale też wymianę danych czy przesyłanie w czasie rzeczywistym obrazu z systemów obserwacyjnych oraz bezzałogowych maszyn latających. Stąd obecność na stoisku bezzałogowców Flyeye i Łoś produkowanych przez WB Group.

Bezzałogowiec Flyeye. Fot. J.Sabak
Bezzałogowiec Flyeye. Fot. J.Sabak 

Bezzałogowiec Łoś waży 85 kg, ma 6,4 m rozpiętości skrzydeł i napędzany jest dwoma silnikami umieszczonymi na skrzydłach. Maszyna może pozostawać w powietrzu do 18 godzin w odległości do 180 km. Znacznie lżejszy, jednosilnikowy bsl Flyeye jest zdolny do wykonywania lotów z prędkością 50-170 km/h, na pułapie do czterech kilometrów, przez okres do trzech godzin. Systemy łączności dają mu możliwość prowadzenia działań w odległości do 30-50 km od stacji kontroli.

Bezzałogowiec FT-5 Łoś. Fot. J.Sabak
Bezzałogowiec FT-5 Łoś. Fot. J.Sabak

Obie maszyny zdolne są do przekazywania danych z rozpoznania w czasie rzeczywistym, dostarczając informacji istotnych szczególnie w przypadku akcji ratowniczych i postępujących klęsk żywiołowych. Prezentowane podczas Warsaw Humanitarian Expo rozwiązanie, to maszyny bezzałogowe, radiostacje oraz węzeł łączności systemu PIK zainstalowany w pojeździe terenowym. Tego typu moduły mogą służyć nie tylko do integracji różnych rodzajów urządzeń komunikacyjnych, ale również jako stacja przekaźnikowa dla zwiększenia zasięgu sieci.

image
Na ramieniu manekina widać lokalizator produkcji WB Group. Fot. J.Sabak

Interesującą nowością był zainstalowany na kamizelce kuloodpornej niewielki lokalizator, umożliwiający namierzenie i pozycjonowanie użytkownika w każdych warunkach. Jest to niewielkie urządzenie, oparte na rozwiązaniu opracowanym dla bezzałogowców, które działa w reakcji na nadesłane drogą radiowa zapytania. Poszukując danego lokalizatora lub chcąc poznać jego pozycję operator wysyła kodowany sygnał, na który odpowiada urządzenie. Takie rozwiązanie powoduje, że lokalizatora nie mogą wykryć osoby niepowołane, co może być szczególnie istotne w warunkach konfliktu zbrojnego.

InfoSecurity24.pl jest patronem medialnych Warsaw Humanitarian Expo 2019. 

Reklama

Komentarze

    Reklama