Szef MSWiA: Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na ostatniej prostej

W ostatni piątek Rządowy Zespół Ochrony Ludności pozytywnie zaopiniował Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025-2026. „Jest to ostatnia prosta do działania, ostatnia prosta do pieniędzy, ostatnia prosta do tego, żeby faktyczne działania zaczęły mieć miejsce” – ocenił szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Jak dodał, dokument czeka na to, żeby „w ciągu najbliższych tygodni być przyjęty przez Radę Ministrów”.
W poniedziałek w Akademii Pożarniczej w Warszawie rozpoczął się Wyższy Kurs Ochrony Ludności dla wojewodów i marszałków województw. W wydarzeniu wziął udział m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. Podczas swojego wystąpienia szef MSWiA podkreślił, że szkolenie przeszli już starostowie i prezydenci miast. „Ale w waszym przypadku, w przypadku wojewodów i marszałków jest to inna sytuacja. To jest bardzo wąskie grono ludzi, na których opiera się cały system. To jest wąskie grono ludzi, które musi mieć wspólną wiedzę i myśleć wspólnie” – podkreślił Siemoniak.
„Ta ustawa, jak ją znacie - bo na pewno mieliście okazję brać udział w wielu dyskusjach i uczestniczyliście na ten temat również w formacie narad wojewodów - zakłada, że samorząd terytorialny jest jednym z filarów całego systemu ochrony ludności, zarządzania kryzysowego. Więc podkreślam wagę tego kursu” – zaznaczył.
W ocenie ministra ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej zmienia cały system. „To nie jest tak, że jedynie skorygowano pewne rzeczy i funkcjonujemy z tym, co było do tej pory. Nie, jest zupełnie inaczej. My też staramy się jak najprędzej wszystkie rozporządzenia właściwie przeprowadzić” – zapewnił.
„Jesteśmy w trakcie wydawania kolejnych aktów wykonawczych. Mamy świadomość, jak duża odpowiedzialność spoczywa na nas i na tych, którzy są ekspertami przygotowującymi te dokumenty, ponieważ od tego zależą różne decyzje, od tego zależy, jak będą wyglądały budowle ochronne, jak będą przeprowadzane różne działania” – powiedział.
🟡 25 kwietnia br. Rządowy Zespół Ochrony Ludności pozytywnie zaopiniował Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025-2026.
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) April 28, 2025
✔️ Program został wcześniej uzgodniony z szefem @MON_GOV_PL i Przewodniczącą Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.
✔️ Pozytywną opinię… pic.twitter.com/fepv593rw0
Szef MSWiA poinformował również, że w ostatni piątek, 25 kwietnia Rządowy Zespół Ochrony Ludności pozytywnie zaopiniował Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025-2026. Wspomniał przy tym, że program został wcześniej uzgodniony m.in. z szefem Ministerstwa Obrony Narodowej. „Dokument czeka na to, żeby w ciągu najbliższych tygodni być przyjęty przez Radę Ministrów. To jest ostatnia prosta do działania, ostatnia prosta do pieniędzy, ostatnia prosta do tego, żeby faktyczne działania zaczęły mieć miejsce” – dodał Siemoniak.
Przypomnijmy, program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej to program finansowy, który określa podział środków na realizację zadań ochrony ludności i obrony cywilnej na poszczególnych poziomach administracji rządowej i samorządowej. Program oparty jest o fundusze, które zostały zapisane w ustawie, czyli co najmniej 0,3 proc. PKB. Pierwszy Program jest przygotowywany na dwa lata. Natomiast kolejne będą czteroletnie, z ich aktualizacją co dwa lata.
WIDEO: Na „pasku”, czyli jak Mińsk atakuje migrantami