Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Służby podległe MSWiA przejdą pod nadzór Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Fot. Policja, PSP, SG, SOP
Fot. Policja, PSP, SG, SOP

Służby mundurowe po likwidacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA przejdą w lipcu b.r. pod nadzór Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Celem połączenia instytucji jest ujednolicenie prowadzonych kontroli i działań nadzorczych - podał we wtorek resort spraw wewnętrznych i administracji.

Zmiany w strukturze organizacyjnej sanepidu i likwidacja od 1 lipca 2020 r. Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA to niektóre rozwiązania zawarte w nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, którą w lutym podpisał prezydent Andrzej Duda.

Zgodnie z ustawą zadania PIS MSWiA przejmie Państwowa Inspekcja Sanitarna. Jak poinformował we wtorek wydział prasowy resortu spraw wewnętrznych, służby mundurowe MSWiA, czyli m.in. Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna, przejdą tym samym pod nadzór sanitarny PIS. Resort w wydanym komunikacie zapewnił, że służby podległe MSWiA nie ucierpią na zmianie organizacyjnej, która niebawem wejdzie w życie. "Połączenie PIS i PIS MSWiA ujednolici praktykę działania i ramy prowadzonych kontroli" - czytamy.

Zacytowany w informacji wiceszef resortu Błażej Poboży wskazał, że zmianie nie ulegnie zakres kontroli i nadzoru nad warunkami higienicznymi, sanitarnymi i zdrowotnymi, a zmieni się jedynie instytucja przeprowadzająca te czynności. "Nowelizacja ma zatem charakter organizacyjny i porządkujący" - wyjaśnił wiceszef resortu. 

MSWiA podkreśliło, że Państwowa Inspekcja Sanitarna będzie mogła też korzystać z wiedzy i doświadczenia pracowników sanepidu MSWiA. "Dotychczasowi inspektorzy sanitarni MSWiA staną się bowiem pracownikami Państwowej Inspekcji Sanitarnej" - podał resort. Jak wyliczyło ministerstwo, w Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA w całym kraju jest obecnie zatrudnionych 75 osób.

"Zmiana zakłada również ciągłość wydanych przez PIS MSWiA zezwoleń, pozwoleń i innych aktów administracyjnych, jak również ważność zaleceń pokontrolnych" - czytamy. Resort zaznaczył w komunikacie, że decyzja "kierunkowa" o połączeniu instytucji zapadła w grudniu.

Na początku lutego ustawę zmieniającą przepisy dotyczące inspekcji sanitarnej odrzuciła większość senacka. Sejm opowiedział się za utrzymaniem noweli, a następnie trafiła ona na biurko prezydenta.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama