Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Rada Ministrów przyjęła strategię migracyjną

Autor. KPRM

Rada Ministrów przyjęła strategię migracyjną Polski na lata 2025-2030. Według zapowiedzi dokument ma „całościowo i spójnie ująć sprawę koordynacji działań państwa wobec procesów migracyjnych”. „Mam nadzieję, że znajdziemy wspólne wątki, które pozwolą nam skuteczniej chronić granicę i terytorium, a równocześnie z czystym sumieniem podejmować nawet najtrudniejsze, najtwardsze decyzje” – mówił premier Donald Tusk.

We wtorek Rada Ministrów zajęła się m.in. projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia dokumentu „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030”. Przed rozpoczęciem posiedzenia rządu, premier Donald Tusk wyraził nadzieję, że w czasie dyskusji ministrowie znajdą wspólne wątki, które „pozwolą nam skuteczniej chronić granicę i terytorium, a równocześnie z czystym sumieniem podejmować nawet najtrudniejsze, najtwardsze decyzje”.

Reklama

„Możemy się różnić w opiniach i możemy mieć też różne cele, które wynikają z usytuowania. Inaczej będzie na tę kwestię patrzył aktywista z organizacji pozarządowej, który z najlepszą intencją, z pobudek głęboko etycznych działa na rzecz ludzi, a inny obowiązek ma szef Straży Granicznej, czy policjantka, która pilnuje granicy przed próbą siłowego jej przekroczenia. Inne zadania ma rząd” – mówił premier.

Jak ocenił, każdej osobie, która zaangażowana jest w te kwestie, należy się „bezwzględny szacunek”. „Nie mówię oczywiście o przemytnikach czy Łukaszence i o tych, którzy organizują tę presję. Ale generalnie my wszyscy, tu w Polsce pochylamy się nad tym problemem i wszyscy powinniśmy siebie w tej debacie szanować” – dodał Tusk.

Czytaj też

Dokument, który uchwałą przyjął we wtorek rząd, nosi tytuł „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030”. Główne założenia i istota rozwiązań planowanych w strategii zostały opublikowane w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. „Polska w bardzo krótkim czasie zmieniła swój status z państwa emigracyjnego w imigracyjne” – podkreślili autorzy dokumentu.

„Obecnie w Polsce przebywa z zamiarem pobytu długoterminowego ok. 2,5 mln cudzoziemców. Oznacza to konieczność opracowania kompleksowego podejścia do reakcji państwa na tę zmianę. Ponadto kwestia migracji stała się jednym z głównych tematów dyskusji na poziomie UE. Obserwowana jest zmiana podejścia do polityki imigracyjnej i obecności cudzoziemców. Przyjęcie dokumentu o charakterze strategicznym pozwoli zdefiniować priorytety Polski w tym zakresie i prezentować je w debacie toczonej na poziomie UE” – czytamy.

Reklama

Dodatkowo – jak wskazali autorzy dokumentu – Polska obecnie nie posiada kompleksowej strategii migracyjnej. „Zdecydowanie utrudnia (to – przyp. red.) podejmowanie odpowiedzialnych działań, uwzględniających przede wszystkim bezpieczeństwo państwa, ale również konkurencyjność polskiej gospodarki oraz sektora szkolnictwa wyższego i nauki, ochronę praw człowieka oraz stosowanie się do porozumień międzynarodowych, których Polska jest stroną” – zauważyli autorzy.

„Brak jest dokumentu, który całościowo i spójnie ujmowałby sprawę koordynacji działań państwa wobec procesów migracyjnych. W związku z powyższym, w ramach prac międzyresortowego Zespołu ds. Migracji, którego obsługę zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, podjęto prace nad przygotowaniem strategii migracyjnej Polski, w celu właściwego zaprojektowania działań z zakresu odpowiedzi państwa na procesy migracyjne i obecność cudzoziemców w naszym kraju” – czytamy.

Czytaj też

W istocie rozwiązań planowanych w dokumencie wyszczególniono siedem głównych kierunków działań. Są nimi: dostępu do terytorium Polski; dostępu do ochrony krajowej i międzynarodowej, dostępu do rynku pracy; migracji edukacyjnych; integracji; obywatelstwa i repatriacji; kontaktu z diasporą. „Efektem przyjęcia dokumentu i skutecznego wdrożenia opisanego w nim planu dostosowania legislacji oraz zarządzania migracjami we wskazanych wyżej obszarach będzie stworzenie przejrzystych i transparentnych, jak również bezpiecznych zasad imigracji do Polski, kontrolowanej przez instytucje państwowe” – podali autorzy dokumentu.

„Prezentowane podejście zakłada, że procesy migracyjne nie wpływają negatywnie na poziom niepewności w codziennym życiu mieszkańców Polski. Dlatego też przyjmuje nadrzędny priorytet bezpieczeństwa rozumiany jako zobowiązanie dla działań państwa na wszystkich poziomach, tak aby dokonujące się procesy migracyjne były szczegółowo regulowane i pozostawały pod kontrolą zarówno w zakresie celu przyjazdu, skali napływu, jak i państw pochodzenia cudzoziemców” – dodano.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze