Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Funkcjonariusze już z kamerami. Straż Miejska nagra interwencje

<p><g class="gr_ gr_3 gr-alert gr_spell gr_inline_cards gr_run_anim ContextualSpelling ins-del multiReplace" id="3" data-gr-id="3">Fot</g>. Straż Miejska, Katowice</p>

Pojawienie się osobistych kamer na wyposażeniu policjantów wzbudziło w Polsce niedawno szeroką dyskusję, szczególnie co do ich użyteczności oraz skuteczności. Jednak coraz więcej polskich instytucji sięga po tego rodzaju rozwiązania.  Straż Miejska w Katowicach poinformowała, że została wyposażana w 30 kompletów kamer dla swoich funkcjonariuszy.

Kupione przez Straż Miejską kamery osobiste, analogicznie jak w przypadku policyjnych, mają rejestrować pracę strażników w przypadku podjęcia przez nich interwencji. Strażnicy mogą używać kamer do rejestracji obrazu przez 8 godzin, tyle bowiem zakłada specyfikacja pracy baterii. W założeniu pozyskane w ten sposób nagrania będą mogły służyć zarówno jako dowód, jaki pomagać w ocenie działań strażników.

Zobacz też: W oku policyjnej kamery [SKANER InfoSecurity24]

Katowickie kamerki dla Straży Miejskiej kosztowały 90 tys. zł. Co więcej, oprócz kamerek dla strażników, Katowice już w 2016 roku zainwestowały w inteligentny monitoring miasta. Wówczas kosztem blisko 14 mln zł, rozbudowano sieć kamer CCTV z 194 do 215, zaś na początku przyszłego roku do katowickiego systemu włączonych zostanie 32 kolejnych.

Z kamer osobistych korzysta policja w USA. Wśród polskich miast takie rozwiązanie dla strażników miejskich wdrożyła także z powodzeniem Warszawa. Te niewielkie urządzenia z jednej strony wpłyną na poprawę bezpieczeństwa i pozwolą sprawniej działać w sytuacjach kryzysowych, a z drugiej strony - interwencje strażników będą bardziej transparentne.

prezydent Katowic Marcin Krupa

 

Fot. Straż Miejska, Katowice
Fot. Straż Miejska, Katowice

Wyposażeni w kamery strażnicy zostali zobowiązani do włączania ich przed podjęciem interwencji. "To da możliwość odtworzenia konkretnych działań, co może być pomocne zarówno mieszkańcom, jak i pomoże strażnikom. Takie nagranie będzie mogło zostać wykorzystane jako dowód w sprawie" - wskazał komendant straży miejskiej w Katowicach Paweł Szeląg.

Doświadczenia z USA pokazują, że kamery na mundurach mają charakter prewencyjny – nagrywając interwencję, zarówno policjanci, jak i mieszkańcy zdają sobie sprawę z konsekwencji swojego zachowania.

komendant straży miejskiej w Katowicach Paweł Szeląg.

Oprócz kamer, nowy system monitoringu pracy straży miejskiej ma oprogramowanie i stacje dokujące, które pełnią rolę ładowarek i umożliwiają zgranie materiału na dysk, gdzie nagrania będą przechowywane 30 dni. W przyszłości, jeśli system się sprawdzi, będzie możliwe zsynchronizowanie jego pracy z miejskim monitoringiem.

Fot. Straż Miejska, Katowice
Fot. Straż Miejska, Katowice

Katowicka straż miejska testuje także nowe mundury. Mają być wygodniejsze i bardziej widoczne. Decyzje dotyczące zmiany umundurowania zostaną podjęte po zakończeniu testów jeszcze w tym roku.

Straż Miejska w Katowicach/PAP/jr

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze