Służby Mundurowe
Francuzi i Izraelczycy kupują roboty TRM z Łukasiewicz-PIAP
Taktyczne Roboty Miotane TRM trafiły do izraelskich i francuskich służb mundurowych - poinformowała Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. Jak dodano, dostawy zostały zrealizowane mimo ograniczeń spowodowanych epidemią COVID-19. Roboty TRM używane są m.in. przez pododdziały kontrterrorystyczne polskiej policji.
Taktyczne Roboty Miotane TRM trafią do Izraela i Francji. Funkcjonariusze z tych krajów zamówili roboty TRM w konfiguracji z możliwością przenoszenia i odpalania granatów hukowo-błyskowych. Będą to kolejni użytkownicy robotów TRM, które poza pododdziałami kontrterrorystycznymi polskiej policji, trafiły m.in. do jednostki specjalnej G.I.S. (Gruppo di Intervento Speciale) włoskiego Korpusu Karabinierów.
TRM jest urządzeniem do zastosowań wspomagających operacje antyterrorystyczne, powstałym w odpowiedzi na zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozpoznanie terenu prowadzone przez jednostki specjalne przed przystąpieniem do akcji.
Ten niewielkich rozmiarów i lekki (masa 1,5 kg) robot umożliwia przeprowadzenie rozpoznania terenu lub obiektu, dostarczając dodatkowych informacji w postaci obrazu i dźwięku oraz wykrycie na przykład umieszczonych tam improwizowanych urządzeń wybuchowych czy innych niebezpiecznych przedmiotów, zwiększając tym samym bezpieczeństwo podejmujących działania funkcjonariuszy. Co równie istotne robot TRM może być wykorzystany również do wspomagania pracy większych robotów pirotechnicznych, jak np. IBIS, pełniąc rolę dodatkowych "oczu", umożliwiając podgląd na podejrzany obiekt czy ładunek z dodatkowej kamery, pod innymi kątami. Szczególnie, że obraz z kamery zainstalowanej na robocie może być przekazywany do wozu pirotechnicznego, czy centrum dowodzenia operacji.
Zgodnie ze swoją nazwą TRM może być rzucany, wytrzymuje upadek z wysokości 9 m na twarde podłoże. To pozwala na bezpieczne dla operatora wprowadzenie robota do akcji, zważywszy na fakt, że zasięg systemu sterowania wynosi od 30 m w budynkach do 350 m na otwartej przestrzeni.
Głównym elementem konstrukcyjnym TRM jest cylindryczny korpus mieszczący w sobie cichy układ napędowy składający się z dwóch silników elektrycznych (każdy napędza jedno koło) oraz dwóch sprężystych, gumowych kół umieszczonych po bokach robota. Kształt kół, ich "bieżnik" oraz tworzywo, z którego są wykonane, zapewnia robotowi odpowiednią przyczepność w terenie i na śliskich powierzchniach (np. kamienne podłogi), a także zwrotność i w zasadzie jego bezgłośnie poruszanie.
W korpusie umieszczone są również: kamera, mikrofon oraz oświetlacze światła białego i/lub podczerwieni. Kąt widzenia kamery może być bezstopniowo regulowany w pełnym zakresie 360°, bez konieczności użycia narzędzi, co jest możliwe poprzez obrót sabilizatora wokół osi poziomej korpusu. Dzięki takiemu rozwiązaniu można np. skierować kamerę pionowo w górę w celu inspekcji podwozia kontrolowanego pojazdu.
Taktycznego Robota Miotanego można wyposażyć w akcesoria, tj. ładunki oślepiające, ogłuszające. Umożliwia to wykorzystanie go np. do wprowadzania dezorganizacji i popłochu w grupie napastników.
Do kierowania TRM służy panel sterowania z joystickiem, przyciskami do regulacji m.in. głośności przekazu oraz prędkości poruszania się robota, wyświetlaczem o przekątnej 4,3” oraz dwoma składanymi antenami. Został on również wyposażony w możliwość cyfrowej rejestracji obrazu i dźwięku na karcie SD (maks. pojemności do 32 GB). Zapis można kopiować na zewnętrzne nośniki za pośrednictwem złącza mikro USB. W panel sterowania wbudowany jest również głośnik odtwarzający dźwięki rejestrowane przez mikrofon zamontowany na TRM oraz wyjście na słuchawki. Za pomocą jednego panelu można sterować jednocześnie trzema robotami.
Someone
Wielkie gratulacje dla całego zespołu.
Cat 1966
Brawo to jest dobra wiadomość.
Melmakianin
Super. Gratulacje dla autorów i zespołu. Rzadko się udaje by doszło do takiego finału.