Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Dwa w jednym, czyli hybrydowa łączność PMR/LTE dla służb

Autor. RtCom

Choć technologie szerokopasmowe w sieciach 3G, 4G, 5G i WLAN oferują wiele nowych możliwości, jak transmisje multimedialne czy mobilny dostęp do internetowych baz danych, to jednak w użyciu pozostają również radiowe sieci wąskopasmowe służące przede wszystkim do łączności głosowej typu dyspozytorskiego. Rozwiązaniem umożliwiającym użytkownikom korzystanie z obu systemów są terminale hybrydowe obsługujące obie technologie.

Reklama

Tego typu nowoczesne terminale hybrydowe (multimode) prezentowała firma RTcom podczas pierwszej edycji tragów Polsecure w Kielcach. Chodzi o urządzenia Hytera, które pozwalają na przekazywanie krytycznych informacji głosowych, jak również szerokopasmową transmisję danych, stanowiąc kolejny etap w rozwoju technologicznym radiotelefonów.

Reklama

Już dziś w centrach dowodzenia można wykorzystywać szeroką gamę technologii, w tym lądową radiokomunikację ruchomą LMR (Land Mobile Radio), sieci komórkowe, sieci Wi-Fi, dane z czujników Internetu Rzeczy (IoT), aplikacje SI, telewizję przemysłową, kamery umieszczane w pojazdach i kamery nasobne, a także korzystać z dostępu do dużych baz danych, również tych w chmurach. Stąd użytkownicy łączności krytycznej chcą mieć dostęp do tych samych aplikacji w terenie, aby zwiększyć świadomość sytuacyjną i usprawnić proces podejmowanie decyzji oraz w efekcie zwiększyć bezpieczeństwo. Dlatego, aby zapewnić te same funkcjonalności, funkcjonariuszom potrzebne są nowe rozwiązania, takie jak terminale hybrydowe.

Hybrydowe terminale PMR/LTE

Reklama

Wielosystemowy terminal, jak np. Hytera PDC680, umożliwia porozumiewanie się w różnych sytuacjach, czy to w trakcie rutynowej służby, czy podczas działań w czasie kryzysu oraz pozwala na szerokopasmowe lub wąskopasmowe przesyłanie danych z wykorzystaniem publicznej lub prywatnej sieci.

Mundurowi użytkownicy polegają na natychmiastowych usługach głosowych PTT (push-to-talk) w obszarach o słabym zasięgu. Jeśli jednak funkcjonariusze opuszczą obszar zasięgu lub znajdą się w tzw. martwym punkcie, mogą komunikować się głosowo za pośrednictwem publicznych sieci szerokopasmowych. Radiotelefon automatycznie przełączy się na najlepszą dostępną sieć, dzięki czemu użytkownik nie będzie musiał wprowadzać zmian ręcznie. Pozwoli mu to koncentrować się na realizowanym zadaniu, zamiast zajmować się przestawianiem radia. Po naciśnięciu przycisku PTT użytkownik połączy się z pozostałymi członkami zespołu czy centrum dowodzenia w dowolnym czasie i miejscu.

Czytaj też

Coraz częściej użytkownicy potrzebują radiotelefonu, który nie tylko jest urządzeniem komunikacyjnym, ale także urządzeniem, za pomocą którego można obsługiwać mobilne biuro i uzyskiwać dostęp do aplikacji big data w terenie. Radiotelefon powinien zatem obsługiwać rożne aplikacje „branżowe"/służbowe, w tym standardowe narzędzia do cyfrowego transferu danych i formularze cyfrowe, które można wypełniać i przesyłać w terenie. Dzięki temu nie musimy wracać do biura/jednostki w celu wypełniania formularzy papierowych i raportów lub wprowadzać informacji do komputerów stacjonarnych.

Istotne, szczególnie z punktu widzenia zarządzania/dowodzenia siłami w sytuacjach kryzysowych, są dane dotyczące lokalizacji sił i środków w terenie. Pozycjonowanie w czasie rzeczywistym umożliwia dowodzącym operacją podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących tego, kiedy i gdzie najlepiej skierować do akcji określone zasoby.

HYTERA
Autor. RTcom

Terminale hybrydowe Hytera stanowią zintegrowane rozwiązanie komunikacyjne. Rozbudowane aplikacje oraz zapewnienie bezpieczeństwa danych usprawniają współpracę oraz zapewniają ciągłość przepływu informacji i danych. Cechuje je ergonomiczny kształt oraz kompaktowe wymiary. Korzystając z urządzenia użytkownik bez zakłóceń (m.in. dzięki technologii redukcji szumów opartej na SI, redukcji pogłosu i redukcji szumu wiatru) słyszy swojego rozmówcę, a komunikaty pojawiające się na ekranie są czytelne. Terminal zapewnia bezpieczną obsługę i przesył danych, a dzięki lepszemu obrazowi sytuacji ułatwia szybsze i bardziej skuteczne działanie funkcjonariuszy oraz reagowanie na sytuacje kryzysowe.

Głównymi zaletami radiotelefonów typu Multimode są:

  • kompatybilność z wąskopasmowymi systemami komunikacyjnymi;
  • klawisze PTT, pokrętła, klawisze alarmowe i klawisze programowalne dostosowywane w zależności od nawyków użytkowania użytkowników PMR;
  • przemysłowe ekrany dotykowe (zastosowano szkło Gorilla Glass III) można obsługiwać mokrymi palcami lub w rękawiczkach;
  • profesjonalne układy audio, niskie zużycie energii i duża głośność zapewniająca czysty dźwięk w każdym środowisku.

Jak deklaruje producent, urządzenia są również wodoodporne, pyłoszczelne (zapewniają stopień ochrony IP68 i spełniają wymogi norm MIL-STD-81 OH oraz IEC dot. ładunków elektrostatycznych – ESD, poziomu 4) oraz trwałości (odporne na upadek z wys. 1,5 metra).

Radiotelefony można również podzielić też na dwie kategorie spełniające różne potrzeby użytkowników PMR.

Pierwszym typem są inteligentne terminale obsługujące pełne usługi trankingowe i konwencjonalne PMR, takie jak: Hytera PDC760, PTC760, PTC680 i PDC680. Radiotelefony wykorzystują wąskopasmową, jak również szerokopasmową platformę opartą na systemie Android. W rezultacie mogą jednocześnie pracować jako smartfon z systemem Android i dwukierunkowy radiotelefon PMR (DMR – terminale z serii PDC i TETRA – terminale z serii PTC). Terminale te nie tylko oferują usługi głosowe, ale także zapewniają dostęp do usług multimedialnych, takich jak połączenia wideo oraz przesyłanie danych wideo w czasie rzeczywistym. Radiotelefony zostały również wyposażone w ujednolicony interaktywny interfejs i oferują dostęp w wielu trybach w obu sieciach przy użyciu tego samego numeru identyfikacyjnego, aby zapewnić użytkownikom jednakowe możliwości obsługi.

Autor. RtCom

Drugi typ radiotelefonu, PDC550, obsługuje konwencjonalne usługi PMR w standardzie DMR. Dla zapewnienia szerokopasmowych usług głosowych i kompatybilności z aplikacjami danych oraz aby zaoferować nowoczesną platformę roboczą dla użytkowników łączności krytycznej, takei i PDC550 oparto na systemie Android. Jednocześnie wspierają one konwencjonalne usługi PMR i umożliwiają komunikację w sytuacjach awaryjnych. Radiotelefony cechują niskie koszty zarządzania i konserwacji, ale nie obsługują one usług trankingowych PMR. Mimo wysokiego kosztu dostosowywania funkcji wąskopasmowych, opracowywanie aplikacji działających w systemie Android jest tańsze.

Roger Covert 2.0

Innym rozwiązaniem prezentowanym przez RTcom i przydatnym w czasie prowadzenia operacji specjalnych jest zestaw audio Roger Covert 2.0 szwajcarskiej firmy Sonova Communications (dawniej Phonak Communications) przeznaczony do prowadzenia skrytej komunikacji głosowej. Wśród użytkowników produktów tej firmy są m.in. funkcjonariusze służb, które działają skrycie i potrzebują odpowiednich rozwiązań zapewniających im stabilną łączność przy zachowaniu pełnej dyskrecji (np. podczas obserwacji fizycznej). Przy czym przez pewną łączność nie należy rozumieć jedynie sprawności urządzeń, ale również takiego przekazywanie informacji, aby wszyscy członkowie zespołu usłyszeli dokładnie każdy komunikat niezależnie od zewnętrznych warunków, w tym hałasu otoczenia. Łączność ma kluczowe znaczenie np. podczas prowadzenia inwigilacji fizycznej.

Phonak Roger Covert 2.0
Autor. RTcom

System RogerTM Covert 2.0 jest w 100 proc. cyfrowy i powstał z myślą o komunikacji i pełnej dyskrecji w najbardziej wymagających środowiskach.

Tradycyjne zestawy audio-analogowe wykorzystują pętlę indukcyjną zawieszaną na szyję (lub induktor), która emituje pole elektromagnetyczne indukujące sygnał w słuchawce. Jest to jednak technologia z ubiegłego stulecia, a jej główną wadą jest to, że użytkownik słyszy również obecne rozproszone zakłócenie elektromagnetyczne (EMI) które wypełniają centra miast. Mogą je generować różne źródła, takie jak pobliskie ściemniacze, świetlówki, silniki pojazdów czy sprzęt elektroniczny. Stąd też łączność może być „stłumiona" lub przerywana w trakcie działań. Pętle indukcyjne są również trudne do całkowitego ukrycia i mogą stanowić zagrożenie dla użytkownika podczas walki wręcz.

Roger to technologia opracowana przez firmę Phonak, która zapewnia adaptacyjną transmisję bezprzewodową i działa w paśmie 2,4 GHz. Sygnały audio są przekształcane w formę cyfrową i dzielone na bardzo krótkie (160 ps) cyfrowe porcje kodu (pakiety) i nadawane kilkukrotnie, za każdym razem z użyciem różnych kanałów pomiędzy 2,4000 a 2,4835 GHz. Rozrzucanie częstotliwości pomiędzy kanałami w połączeniu z powtarzaniem nadawania zapobiega problemom z zakłóceniami.

Phonak opracował mikroprocesor Roger specjalnie dedykowany do zastosowania ze zminiaturyzowanymi odbiornikami dousznymi. Mikroprocesor ten zawiera 6,8 mln tranzystorów.

System składa się zasadniczo z pięciu głównych elementów. Pierwszym z nich jest niewielki, przenoszony np. w kieszeni przez funkcjonariusza (a więc dyskretny) moduł – jednostka centralna Roger Covert C. Urządzenie wyposażone zostało w interfejs Bluetooth i łączy się bezprzewodowo z kolejnymi elementami systemu: słuchawką Roger Earpiece C, modułem Roger Remote C, a także radiotelefonem lub smartfonem. Gniazdo micro-USB umożliwia ładowanie urządzenia (także w czasie użytkowania) i podłączenie słuchawek (tylko do odsłuchu).

Według producenta Roger Covert C oferuje wysoką jakość transmisji, a wewnętrzne akumulatory zapewniają 15 godzin autonomicznej pracy. Proponowana jest również wersja modułu Roger Covert Dual C posiadająca także dodatkowy interfejs przewodowy umożliwiający podłączenie drugiego urządzenie komunikacyjnego (radiotelefon, smartfon, terminal PoC) .

Słuchawka Roger Earpiece C rozpoznaje zarówno sieci osobiste, jak i np. samochodowe (Roger CarKit C). Opcje pracy wybiera się za pomocą dodatkowego urządzenia (trzeciego elementu systemu) – modułu Roger Remote C. Słuchawka Roger Earpiece C oferuje bezpieczny odbiór audio w paśmie 2,4 GHz chroniony szyfrowaniem AES-128. Kształt słuchawki zapewnia nie tylko dyskrecję, ale też dopasowanie do przewodu słuchowego. Czas autonomicznej pracy słuchawki wynosi 20 godzin.

Moduł pełni funkcję bezprzewodowego przycisku nadawania PTT z z zabezpieczeniami przed przypadkową aktywacją. Roger Remote C daje jeszcze możliwość m.in. regulowania i wyciszania dźwięku w słuchawce Roger Earpiece C, przyjmowania, przerywania i odrzucania połączeń telefonicznych, wysyłania do sieci sygnałów dźwiękowych oraz przełączania się między systemem osobistym a samochodowym. Wersja Roger Remote Dual C pozwala również na tymczasowe przełączenie priorytetowe pomiędzy radiotelefonem a smartfonem.

Phonak Roger Covert 2.0
Autor. RTcom

Czwartym elementem systemu jest zminiaturyzowany mikrofon butonierkowy MM11. Jest on łączony przewodowo z modułami Roger Covert C i Roger Covert Dual C. Dzięki wykorzystaniu technologii kształtowania wiązki i redukcji szumów mikrofon MM11 zapewnia wysoką jakość rejestrowanego głosu, nawet miejscach silnie zanieczyszczonych hałasem. Zastosowanie technologii cyfrowej obróbki dźwięku Phonak's Digital Sound Processing gwarantuje rozpoznawalność mowy nawet wtedy, gdy użytkownik mówi szeptem.

Piątym elementem systemu Roger Covert 2.0 jest zestaw samochodowy Roger CarKit C. Jest to łatwy do montażu nadajnik, który wysyła szyfrowany sygnał audio z zainstalowanego w samochodzie radia bezpośrednio do słuchawki Roger Earpiece C.

Ostatnim elementem systemu jest aplikacja dla  systemu Windows – SCA , która umożliwia konfigurację systemu Roger Covert. Można włączyć albo wyłączyć różne funkcje i powiadomienia, a także nadać nazwę systemowi Roger Covert. W dodatku system Roger Covert stale ewoluuje, aby spełniać wymagania nowych urządzeń łączności. Dzięki temu w przypadku nowych wymogów kompatybilności czy nowych funkcjonalności można łatwo zaktualizować urządzenie przy pomocy aplikacji SCA.

Prezentowane rozwiązania dostępne są do bezpłatnych testów – szczegóły do uzyskania pod adresem [email protected]

Artykuł promocyjny

Reklama

Komentarze

    Reklama