Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Fot. InfoSecurity24.pl

Czaputowicz: zamówienia z ONZ opiewają na 18 mld USD

Współpraca rozwojowa to integralna część polityki zagranicznej, a także wyraz solidarności Polski z krajami w potrzebie oraz krajami rozwijającymi się - podkreślał szef resortu spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, który otworzył Warszawskie Targi Humanitarne. Minister dodał, że współpraca rozwojowa to również element zobowiązań, wynikających z faktu, że Polska jest członkiem organizacji międzynarodowych, a zamówienia z samego ONZ opiewają na 18 mld USD.

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych zapewniał, że Polska zaangażowana jest w działania wspólnoty międzynarodowej na rzecz wdrażania celów zrównoważonego rozwoju, zwalczania ubóstwa, świadczenia pomocy środowiskom dotkniętym konfliktami zbrojnymi, a także rozwoju społecznego. Same warszawskie targi mają natomiast uświadomić polskim przedsiębiorcom, że pomoc humanitarna to atrakcyjny rynek, a zamówienia z samego ONZ to nawet 18 mld USD.

Musimy lepiej koordynować środki i działania aktorów rządowych i pozarządowych zaangażowanych w niesienie pomocy.

Minister Jacek Czaputowicz

Minister wziął również udział w panelu dotyczącym przyszłości pomocy humanitarnej, podczas którego odpowiedział na pytanie o największe wyzwanie dla tego obszaru obecnie. Jak podkreślił, jest to rosnący rozdźwięk między potrzebami humanitarnymi, a odpowiedziami na nie. Szef resort spraw zagranicznych dodał, że pomoc humanitarna musi docierać do tych, którzy jej potrzebują.

W tym samym panelu wzięli też udział minister spraw zagranicznych i ekspatriantów Autonomii Palestyńskiej Riad Malki, dyrektor wykonawczy Dubajskiej Międzynarodowej Konferencji Humanitarnej i Rozwoju Abdul Salam Al Madani, założycielka organizacji Safari Doctors Umra Omar oraz p.o. ministra ochrony zdrowia Ukrainy w rządzie Wołodymyra Hrojsmana Ulana Suprun. Każdy z panelistów odpowiedział na to samo pytanie dotyczące największego wyzwania dla pomocy humanitarnej.

Jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ Polska podkreśla wagę przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i ochrony ludności cywilnych w konfliktach zbrojnych.

Minister Jacek Czaputowicz

Al Madani wymienił zaufanie do polityków i przedstawicieli organizacji, które świadczą pomoc humanitarną oraz donatorów. Skrytykował również tzw. showbiznesowe promowanie pomocy humanitarnej. Do braku zaufania i podkreślania roli zależności między organizacjami humanitarnymi czy rządami nawiązał również Riad Malki.

Ulana Suprun podkreślała, że pomoc humanitarna nie może być tzw. business as usual, a także iż należy dostarczać umiejętności, a nie tylko sprzęt. Natomiast Umra Omar za jeden z priorytetów uznała walkę z "hipokryzją" w tym obszarze. "W Afryce mówimy, że jeśli słonie walczą, to cierpi trawa, więc musimy naprawić trawę, ale nie zwracamy już uwagi, że źródłem tego są słonie" - podkreślała.

InfoSecurity24.pl jest patronem medialnych Warsaw Humanitarian Expo. 

Reklama

Komentarze

    Reklama