Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Co tam Panie w… bezpieczeństwie, czyli podsumowanie tygodnia [9.01 - 15.01]

Fot. Krystian Maj/KPRM; Policja Augustów/Twitter; Straż Graniczna
Fot. Krystian Maj/KPRM; Policja Augustów/Twitter; Straż Graniczna

Co wydarzyło się w minionym tygodniu? Na co warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury podsumowania tygodnia.



Mandatu nie odmówisz

Zgodnie z najnowszym projektem autorstwa PiS, możliwość odmowa przyjęcia mandatu karnego ma zniknąć z Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Dokument pojawił się na stronach Sejmu wieczorem w piątek 8 stycznia. Wątpliwości co do zawartych tam propozycji ma nie tylko opozycja, Rzecznik Praw Obywatelskich czy spore grono prawników, ale też koalicjant PiS - Porozumienie. 

Projekt dotyczący mandatów "rozsądny i logiczny" czy "haniebny"?



Do szczepienia wystąp

Przedstawiciele służb mundurowych na szczepienia przeciw Covid-19 będą mogli zacząć zapisywać się w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia - wynika z informacji przekazanej 11 stycznia przez szef KPRM Michała Dworczyka. Jak mówią sami mundurowi, wśród których listy chętnych zbierane były już od jakiegoś czasu, kwietniowy termin jest dość odległy i wielu sądziło, że grupa ta zaszczepiona będzie wcześniej. 

Dworczyk: zapisy na szczepienia dla mundurowych na przełomie marca i kwietnia



Z kadrami lepiej, ale...

W poniedziałek 11 stycznia NSZZ Policjantów woj. Wielkopolskiego opublikował najnowsze dane kadrowe dotyczące policji. Okazuje się, że - zgodnie ze stanem na 31 grudnia - liczba wakatów spadła do poziomu 5,24 proc. Czy policji udało się zatrzymać niebezpieczny trend zwiększania wolnych etatów, jaki obserwowaliśmy w ubiegłym roku? Na to pytanie odpowiedzieć będzie można za kilka miesięcy, bowiem początek roku to zawsze czas odejść z formacji.

"Wysiłek materialny" potrzebny od zaraz, czyli czy policja odbija się od kadrowego dna?



Sejmowy plan na służby

Wiemy czym zajmą się w pierwszym półroczu posłowie z sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. We wtorek 12 stycznia przyjęli oni plan pracy, zgodnie z którym przyjrzą się m.in. funkcjonowaniu lotniskowych służb ratowniczo-gaśniczych oraz realizacji w roku 2020 programu modernizacji służb podległych MSWiA. 

Czym zajmą się posłowie z sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych?



Szkolenie to podstawa

12 stycznia, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych posłowie dowiedzieli się co MSWiA oraz podległe mu służby zrobiły od momentu publikacji raportu Najwyższej Izby Kontroli, dotyczącego szkolenia i doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy. Na pytania posłów odpowiadali zarówno przedstawiciele służb jak i resortu spraw wewnętrznych i administracji. 

MSWiA i służby reagują na raport NIK ws. szkoleń



Budżet uchwalony

Senat nie zdecydował się na zwiększenie budżetów służb - ani tych specjalnych, ani mundurowych. Senatorowie, w głosowaniu z 12 stycznia, wprowadzili jednak poprawkę, zgodnie z którą - w ramach rezerwy celowej - 95 mln złotych ma zostać przeznaczone na tzw. dodatek strażacki. Ustawa wróci teraz do Sejmu. Pytanie tylko, czy posłowie zdecydują się poprzeć senacki pomysł? 

Senat nie zwiększył budżetów służb. Ustawa wraca do Sejmu



Rezerwy strategiczne odrzucone

13 stycznia - ku zaskoczeniu wielu - Senat odrzucił ustawę o rezerwach strategicznych przewidującą powołanie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w miejsce Agencji Rezerw Materiałowych. Stało się tak mimo, iż dzień wcześniej senacka komisja innowacyjności i gospodarki rekomendowała przyjęcie ustawy wraz z poprawkami. Dokument wróci teraz do Sejmu, gdzie zapewne posłowie odrzucą senacką uchwałę.

Senatorowie mówią "nie" zmianom w Agencji Rezerw Materiałowych. Ustawa odrzucona



Oficerem być

Policyjny egzamin oficerski składać się będzie już tylko z jednego etapu. Zniknie test umiejętności, a modyfikacjom poddany zostanie także sam program szkolenia zawodowego dla absolwentów szkół wyższych. Tak wynika z opublikowanego 13 stycznia, przez resort spraw wewnętrznych i administracji, projektu rozporządzenia w sprawie mianowania policjantów na stopnie policyjne. Dokument jest teraz poddawany konsultacjom, jednak jeśli wejdzie w życie w przedstawionym kształcie, w policyjnych kształceniu oficerskim szykuje się mała rewolucja.

Zmiany w policyjnych egzaminach oficerskich. Zniknie "test umiejętności"



Reklama

Komentarze

    Reklama