Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Co tam Panie w… bezpieczeństwie, czyli podsumowanie tygodnia [05.12-11.12]

Fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki, Flickr MSWiA, Podlaska Policja
Fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki, Flickr MSWiA, Podlaska Policja

Co wydarzyło się w minionym tygodniu? Na co warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury podsumowania tygodnia. 

Zmiany w art. 15a na cenzurowanym

Przedstawiciele służb mundurowych i strony rządowej 7 grudnia na posiedzeniu Podzespołu Rady Dialogu Społecznego ds. Służb Mundurowych dyskutowali o zaproponowanych przez MSWiA zmianach w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. Uwagi do projektu zgłosili wszyscy członkowie spotkania, nawet Ci - tak jak Służba Więzienna i Służba Celno-Skarbowa - którzy jego regulacjami, jak na razie, objęci nie są. Wniosek po spotkaniu może być tylko jeden - dalsze prace nie będą należały do najłatwiejszych. 

Wiceminister zaskoczony uwagami do zmian w art. 15a


Mundurowi i szczepionka na COVID-19

8 grudnia zaprezentowano projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Zgodnie z nim, grupą która jako jedna z pierwszych otrzyma szczepionki będą funkcjonariusze służb mundurowych. Szczepionki będą finansowane z budżetu państwa.

Służby mundurowe w "Etapie 1" szczepień na Covid-19


W Sejmie o działaniach policji

"(...) oczekuję od państwa szacunku dla moich ludzi, za to co robią każdego dnia na rzecz właśnie bezpieczeństwa Polski i Polaków" - powiedział 9 grudnia na posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, która zajmowała się działaniami policji w trakcie ostatnich manifestacji i protestów, gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji. Zadeklarował też "bardzo obiektywne wyjaśnienie każdej z budzących wątpliwości sytuacji (...)".

Gen. insp. Szymczyk: Jestem gotowy tłumaczyć zachowania moich ludzi


Posłowie obronili wicepremiera

Obyło się bez zaskoczenia. Późnym wieczorem 9 grudnia większość parlamentarna odrzuciła wniosek o wotum nieufności wobec wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który w rządzie odpowiada za kwestie związane z bezpieczeństwem. Zabierając głos z sejmowej mównicy, Kaczyński zarzuty formułowane przez opozycję nazwał "pomieszaniem absurdu i kłamstw". 

Jarosław Kaczyński zachowa stanowisko


Resort sprawiedliwości rozszerza... wersję roboczą programu modernizacji

W piśmie skierowanym 9 grudnia do Andrzeja Kołodziejskiego z NSZZ Solidarność Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej, gen. SW Jacek Kitliński, dyrektor generalny SW, poinformował, że postulowany jeszcze w maju pakiet socjalno-bytowy pod nazwą "Funkcjonariusz PRO", został dopisany do wersji roboczej projektu programu modernizacji Służby Więziennej na lata 2021-2024. Za wcześnie jednak by cieszyć się z pełnego zwycięstwa, bowiem los programu jest wciąż niepewny, a to że nie wejdzie w życie od 1 stycznia 2021 roku jest wręcz przesądzone. 

"Funkcjonariusz PRO" częścią programu modernizacji SW


Sukces bez perspektyw?

Senacka Komisja Ustawodawcza przyjęła 10 grudnia projekt ustawy zgodnie z którym strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych mieliby otrzymać specjalny dodatek do emerytury. Mało prawdopodobne by projekt zyskał poparcie także w Sejmie, tym bardziej, że nad podobnymi rozwiązaniami pracuję też Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Jak podkreślają strażacy OSP, na wprowadzenie zmian środowisko czeka już wiele lat.

"Dodatek strażacki" dla OSP? Senat przygotował specjalny projekt

Reklama
Reklama



Reklama
Reklama

Komentarze