Sejmowa komisja ds. służb specjalnych ocenia współpracę antyterrorystyczną

7 października 2020, 09:54
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, fot. ABW
Fot. ABW

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych pozytywnie oceniła działania i współpracę antyterrorystyczną resortów i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w kraju - poinformował po posiedzeniu komisji jej przewodniczący Waldemar Andzel.

Sejmowa komisja wysłuchała we wtorek, 6 października informacji na temat realizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych z 2016 r. Posłów interesowało szczególnie współdziałanie służb oraz koordynacja działań antyterrorystycznych w naszym kraju.

"Komisja wysłuchała przedstawicieli resortów i służb, zapoznała się z ich informacjami o zabezpieczeniu antyterrorystycznym. Wszystkie służby państwowe działają bardzo dobrze" - powiedział Andzel.

Według przewodniczącego komisji powołane do tego instytucje monitorują sprawy zabezpieczenia przed terroryzmem i wszystko jest pod kontrolą państwa. "Sytuacja antyterrorystyczna będzie pewnie jeszcze ponownie omawiana, ale na obecna chwilę wszystko jest monitorowane i działa dobrze" - stwierdził.

Swoje informacje podczas posiedzenia przedstawiały resorty spraw wewnętrznych i administracji, obrony narodowej oraz minister koordynator służb specjalnych. Posłowie mieli też wysłuchać przedstawicieli Najwyższej Izby Kontroli, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej oraz Komponentu Wojsk Specjalnych.

ABW zatrzymuje

Przypomnijmy, że na początku października rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali obywatela RFN podejrzewanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej działającej na terytorium Polski i innych krajów. Ustalenia ABW dotyczące zatrzymanego Jurgena K. wskazywały, że może on posiadać broń oraz materiały wybuchowe. W sieci, głównie w mediach społecznościowych, prezentować miał on radykalne poglądy antysystemowe i popierać skrajne organizacje prawicowe.

W trakcie przeszukania miejsca pracy oraz zamieszkania zatrzymanego mężczyzny ujawnione zostały materiały wybuchowe w postaci trotylu lanego oraz prasowanego o łącznej wadze 1,2 kg. Ponadto zabezpieczono amunicję do broni palnej bojowej i sygnałowej, zapalnik, granat łzawiący oraz elektroniczne nośniki danych.

PAP/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Medialne bajki
czwartek, 8 października 2020, 12:16

W warunkach polskich terroryzm to zagrożenie czysto teoretyczne (realnie pojawiło się zaledwie parę razy i to wyłącznie wskutek nieprzemyślanych decyzji władz), aczkolwiek walka z nim wpisana do zadań tej czy innej służby podnosi jej prestiż. Tyle tylko, że powoduje to marnotrawienie skromnych jak wiadomo środków na zbędne wydatki tj. powoływanie co raz to nowych jednostek w danej formacji i wyposażanie ich w bajecnzie drogi sprzęt. Już nawet Sokiści wzięli udział w zabawie w "udawanie Grom" tworząc 3 Specjalne Grupy Interwencyjne obowiązkowo w kominiarkach i z bronią maszynową :) W Polsce zwykłe słuzby mają problem w wywiązywania się z rutynowych zadań, a polityka kadrowa służb nie wskazuje aby cokolwiek miało się zmienić. Polska jeśli będzie mądrze rządzona nigdy nie będzie miała problemu terroryzmu, a jedna jednostka bojowa i jedna służba rozpracowująca ew. zagrozenie to w zupełności wystarczające siły i środki na taką "okazję". Policja powinna skupic się na dbaniu i łąd i porządek ...

Tweets InfoSecurity24