Czasowy zakaz noszenia broni. MSWiA przygotowuje się na konferencję o Bliskim Wschodzie

1 lutego 2019, 11:43
Broń, kabura, pistolet, Fot. Flickr Clinger Holsters:CC BY-ND 2.0
Zdjęcie ilustracyjne, Fot. Flickr Clinger Holsters/CC BY-ND 2.0

W związku z lutową konferencją dotyczącą budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenie wprowadzający czasowy zakaz noszenia broni na terenie Warszawy. Ma on obowiązywać od 11 do 15 lutego. 

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, „wprowadzenie zakazu noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym jest uzasadnione koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa uczestników konferencji ministerialnej w sprawie budowania pokoju na Bliskim Wschodzie, zaplanowanej w dniach 13-14 lutego 2019 r. w Warszawie”.

Polska będzie gospodarzem i współorganizatorem konferencji, na którą zostały zaproszone państwa z innych części świata. Dlaczego wprowadzenie zakazu broni jest konieczne? Jak uzasadnia MSWiA, „wprowadzenie zakazu noszenia o przemieszczania broni dla osób posiadających ją legalnie (…) ma na celu wyeliminowanie możliwości wystąpienia potencjalnych zagrożeń, które stanowiłyby bezpośrednie zagrożenie dla uczestników konferencji, np. na skutek zgubienia broni przez jego posiadacza bądź siłowego jej odebrania przez inne osoby”.

Zdaniem resortu zakaz, wzmocni bezpieczeństwo i porządek publiczny zarówno w trakcie konferencji jak i również przed i po niej. MSWiA zaznacza, że jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę międzynarodowy charakter wydarzenia, oraz to że w trakcie konferencji będą miały miejsce dyskusje na temat kluczowych kwestii dla stabilności Bliskiego Wschodu dotyczących m.in. terroryzmu i ekstremizmu, rozwoju i proliferacji pocisków rakietowych, bezpieczeństwa handlu morskiego oraz bezpieczeństwa energetycznego, a także zagrożeń wynikających z działalności różnych grup interesów.

Zakaz ma obowiązywać od 11 do 15 lutego na terenie Warszawy.

Zgodnie z danymi Komendy Stołecznej Policji zakaz będzie dotyczył ok. 28,5 tys. osób i ok. 150 podmiotów posiadających pozwolenie na broń.

Przypomnijmy, że podobne rozporządzenie zostało wydane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji m.in. na czas niedawnego szczytu klimatycznego w Katowicach (COP24).

Zgodnie z medialnymi doniesieniami, ze względu na konferencję, od 11 do 15 lutego, ma też zostać wprowadzony stopień alarmowy ALFA, który  był również ogłoszony podczas Światowych Dni Młodzieży oraz szczytu NATO w 2016 roku. Jak narazie służby nie potwierdzają tych informacji.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
logik
niedziela, 3 lutego 2019, 19:55

bezsens

pokrętna logika :)
sobota, 2 lutego 2019, 20:57

Typowe działanie ,żeby coś zrobić ale w zasadzie nic nie zrobić. Czyli rozbrajamy wszystkie konwoje ... albo wydajemy zakaz konwojowania w tych dniach ? To są koszty i utrata zysków za niewykonane usługi. Niefajnie...

Marcin
sobota, 2 lutego 2019, 00:18

Typowy przykład głupoty urzędniczej - zakaz dotyczy legalnych posiadaczy, czyli ludzi, którzy są praworządni i nie chcą stracić pozwolenia. Natomiast przestępcy i szaleńcy nie będą się tym przejmować. Samochodem też można wjechać w VIPa, więc może dni bez auta, tak na wszelki wypadek?

wojt
piątek, 1 lutego 2019, 13:16

w mojej ocenie to kompletna głupota

Tweets InfoSecurity24