Żaryn: Nord Stream 2 może być wykorzystany do działań wywiadowczych

1 kwietnia 2021, 11:41
nord stream 2
Fot. © Nord Stream 2/Igor Kuznetsov

Jeśli Nord Stream 2 zostanie zbudowany, będzie zagrażał bezpieczeństwu informacyjnemu Zachodu; istnieje ryzyko, że infrastruktura gazociągu zostanie wykorzystana do działań wywiadowczych - pisze w środę na portalu Defense News rzecznik polskiego ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Chociaż projekt rurociągu przesyłającego gaz ziemny z Rosji do Niemiec przedstawiany jest przez stronę niemiecką jako przedsięwzięcie o charakterze wyłącznie gospodarczym, Nord Stream 2 zagrozi bezpieczeństwu wywiadowczemu Zachodu - podkreśla Żaryn. "Istnieje ryzyko, że infrastruktura użyta do ułożenia rosyjskiego gazociągu pod Morzem Bałtyckim może pozwolić Kremlowi na rozmieszczenie urządzeń służących do inwigilacji" - pisze polski urzędnik.

Żaryn zaznacza rolę Morza Bałtyckiego jako akwenu, na którym często odbywają się manewry NATO. Dodaje, że Bałtyk ma znaczenie strategiczne, ponieważ można nim dostarczać skroplony gaz LNG, dzięki czemu kraje takie jak Polska mogą uniknąć uzależnienia w tej sferze od Rosji. "Między innymi z tych powodów należy poważnie traktować rosyjskie zagrożenie w dziedzinie wywiadowczej w związku z Nord Stream 2" - podkreśla rzecznik. W tekście Żaryn przypomina, że podobne obawy wysuwała w 2018 r. Sandra Oudkirk z Biura Zasobów Energii Departamentu Stanu USA. "Ten nowy projekt pozwoliłby na rozmieszczenie nowych technologii wzdłuż trasy rurociągu, to zagrożenie" - przytacza jej słowa Żaryn. Jak dodaje, już w 2006 r. przed możliwością wykorzystywania gazociągu do zbierania danych wywiadowczych ostrzegał ówczesny minister obrony Szwecji.

Jak podkreśla w rozmowie z InfoSecurity24.pl Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego Energetyka24.com, "możliwe wykorzystanie Nord Stream 2 do celów wywiadowczych jest szczególnie niebezpieczne dla Polski". 

Gazociąg ten wychodzi na ląd zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od terminala LNG w Świnoujściu oraz od punktu wyjścia na brzeg budowanego gazociągu Baltic Pipe. Te dwa obiekty mają fundamentalne znaczenie dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Przepływać będzie przez nie nawet 18 mld metrów sześciennych gazu (po rozbudowie terminala do planowanego maksimum mocy regazyfikacyjnych), czyli tyle, ile wynosi obecne krajowe zapotrzebowanie na błękitne paliwo. Jakiekolwiek zagrożenie dla tej infrastruktury jest jednocześnie zagrożeniem dla stabilności energetycznej państwa.

Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego Energetyka24.com

Innym niebezpieczeństwem związanym z Nord Stream 2 jest potencjalne wykorzystanie go przez Rosję jako pretekstu do rozmieszczenia na Bałtyku swojej floty, która teoretycznie miałaby chronić gazociąg - pisze Żaryn. Zauważa, że mogłoby to sparaliżować żeglugę na Morzu Bałtyckim i stwarzałoby ryzyko dalszej eskalacji takiego konfliktu.

Polska, która jest największym krajem na wschodniej flance NATO, jest w pełni świadoma zagrożeń bezpieczeństwa związanych z Nord Stream 2 i dlatego szuka sposobów na powstrzymanie budowy tego niebezpiecznego projektu - podkreśla Żaryn. Przypomina także o finansowym aspekcie przedsięwzięcia: "pieniądze, które Rosja może zarobić na eksploatacji NS2 prawdopodobnie mogą być później użyte przez Kreml do destabilizowania Zachodu". Wśród tego typu działań Rosji Żaryn wymienia m.in. próby zabójstw wrogów Kremla (Aleksieja Nawalnego, Siergieja Skripala), cyberataki, kampanie dezinformacyjne czy ingerowanie w wybory. 

Żaryn zauważa, że NS2 jest uznawany za zagrożenie przez coraz więcej krajów Europy, i wzywa, by tę sprawę poważnie potraktowały również Niemcy. Rzecznik podkreśla też wagę sankcji USA wymierzonych w budowę rurociągu i ponadpartyjną zgodę w tym kraju dotyczącą amerykańskiej polityki wobec Nord Stream 2. "USA powinny pozostać na czele walki z tym niebezpiecznym projektem i kontynuować współpracę z Europą, zwłaszcza z krajami wschodniej flanki NATO, mającą doprowadzić do jego upadku" - konkluduje Żaryn.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
Zz
sobota, 3 kwietnia 2021, 15:09

Oficjalnie państwo Izrael nie jest stroną w sporze o NS2, faktycznie jedną ze stron jest sam Izrael

Konfederacja
piątek, 2 kwietnia 2021, 19:11

Zniszczyć rurociąg i problem sam się rozwiąże.

HeHe
piątek, 2 kwietnia 2021, 20:58

To zniszcz i problem sam się roziąże.

pozdro z USA
sobota, 3 kwietnia 2021, 12:15

Jak tylko wjedziecie na Ukrainę to wasz rurociąg stanie się historią.

zUSA
sobota, 3 kwietnia 2021, 16:25

Mykolaj,z Ukrainy wyjeżdża kto tylko może.

HeHe
sobota, 3 kwietnia 2021, 14:46

Jak ruscy zechcą to wjadą ci do "batkiwszczyny" a Europa i tak będzie brała ruski gaz przez gazociągi bałtyckie. Historią to jest amerykański dyktat.

norki w Montanie są bystrzejsze
sobota, 3 kwietnia 2021, 14:36

O tych norkach to jednak szczera prawda.

xd
sobota, 3 kwietnia 2021, 12:56

a co wyrazisz zaniepokojenie

rtyu
piątek, 2 kwietnia 2021, 18:54

W gazociągu mogą być umieszczone zielone ludziki. Musi być jednak taki tłocznik szczelny na gaz , aby Niemcy nie "skapowali się" że coś nie halo. I na lądzie w Niemczech trzeba zrobić przyczułek w rozprężalni ,aby zielone ludziki mogły swobodnie przejść pod osłoną morza. Timeo Danaos et dona ferentes

andys
sobota, 3 kwietnia 2021, 03:08

1. Kiedyś był taki kawał z serii -o "szczytach" - Jaki jest szczyt nieufności? Zajrzeć do rurociagu Pryjaźń i sprawdzic , w którą strone płynie ropa. 2. Byli równiez tacy, którzy przykładali ucho do rurociagu i wyraźnie słyszeli chrząkanie swiń pędzonych na Wschód.

Andrzej
piątek, 2 kwietnia 2021, 13:02

Obawiam się, że gdyby Rosjanie postawili Toj- toja w obwodzie Kaliningradzkim to również byłaby instalacja o charakterze wywiadowczym . To się nazywa obsesja... Zresztą: jakie służby tacy eksperci...

Grzesiek
piątek, 2 kwietnia 2021, 18:27

Jakby postawili Toj-toja bez wyraźnej potrzeby to oczywiste, że byłaby to podejrzana instalacja.

andys
sobota, 3 kwietnia 2021, 03:16

Grzesiu, na takie urzadzenia , potrzeba zawsze sie znajdzie, nie kombinuj!

Xd
piątek, 2 kwietnia 2021, 08:06

Jak pusałem temu panu nawet amerykańscy specjaliści nie są w stanie pomóc

Tweets InfoSecurity24