Reklama

Za Granicą

Sprawca zamachu na premiera Słowacji „mógł nie działać sam"

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

Ministrowie obrony i spraw wewnętrznych Słowacji, Robert Kaliniak i Matusz Szutaj Esztok uznali, że sytuacja związana z bezpieczeństwem w kraju po zamachu na premiera Roberta Fico jest poważna. Jak dodali, sprawca zamachu Juraj C. „mógł nie działać sam”.

W niedzielę odbyła się nadzwyczajna konferencja prasowa ministra obrony i spraw wewnętrznych Słowacji, Roberta Kaliniak i Matusza Szutaj Esztok. Podczas niej politycy stwierdzili, że zamach na premiera był zamachem na demokrację i konstytucję. Dotąd pracowano z założeniem, że Juraj C., który w środę strzelał do premiera, był tak zwanym samotnym wilkiem. Teraz powołano specjalną grupę śledczą pracującą nad wersją, że miał wspólników.

Reklama

Jednym z dowodów ma być to, że dwie godziny po zamachu, gdy Juraj C. był już w rękach policji, ktoś wyczyścił całą zawartość jego profili w sieciach internetowych. Zwrócono także uwagę, że zamachowiec miał rozmawiać o swoich planach w kręgu znajomych.

Szef MSW powiedział, że wszystkie instytucje związane z bezpieczeństwem w kraju pracują na pełnych obrotach, a na ulice wysłano wszystkich policjantów. Monitorowane są osoby i grupy wysokiego ryzyka. Zarówno urzędnicy konstytucyjni, jak i politycy, którzy otrzymali w ostatnich dniach groźby, są chronieni. Minister zapewnił też, że służby nie będą stać z boku i przyglądać się mowie nienawiści w mediach społecznościowych. Dodał, że anonimowość nie pomoże użytkownikom w internecie. Do tej pory udokumentowano 90 przypadków akceptowania w internecie ataku na premiera.

Czytaj też

Szutaj Esztok poinformował, że monitorowane są centra handlowe, miejsca, w których przebywa wiele osób, budynki administracyjne, redakcje gazet lub stacji telewizyjnych. Chronione są także szpitale. Służby mają konkretne informacje operacyjne związane z groźbami pod adresem instytucji związanych z ochroną zdrowia.

Kierujący obecnie agencją słowackiego wywiadu Słowacką Służbą Informacyjną (SIS) Pavol Gaszpar powiedział, że Słowacja stała się „żyzną glebą dla działalności obcych wywiadów”. Sytuacji związanej z bezpieczeństwem nie poprawia obecność w kraju zagranicznych dziennikarzy. „Jesteśmy w centrum uwagi” - ocenił.

Reklama

Gaszpar stwierdził, że atak na Uniwersytecie Karola w Pradze w grudniu 2023 r., w którym zginęło 14 osób, zainspirował również naśladowców na Słowacji. Powiedział, że taki atak był przygotowywany, ale udało się go wyeliminować. Jego zdaniem nie można wykluczyć, że zamachowca, który zaatakował premiera, ktoś zainspirował.

Wicepremier, minister obrony narodowej Kaliniak zapowiedział, że w środę odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Państwa. Jej członkowie mają rozmawiać o bieżącej sytuacji związanej z bezpieczeństwem, która według przedstawicieli służb jest skrajnie groźna. Rada ma przedyskutować ewentualne zmiany legislacyjne w celu zwiększenia ochrony ludzi lub instytucji. Nie podając szczegółów, jak miałoby to wyglądać, Kaliniak powiedział, że jednym z rozwiązań miałoby być zaostrzenie kar za ataki słowne o wysokim stopniu nienawiści. Dodał, że „ochrona wolności słowa eskalowała” do fizycznego ataku na premiera.

Czytaj też

W niedzielę minister obrony narodowej Słowacji poinformował również o stanie zdrowia premiera Roberta Fico. „Stan premiera Słowacji Roberta Ficy jest poważny i wymaga intensywnej opieki, ale nie zagraża jego życiu” - zaznaczył Robert Kaliniak. Dodał, że premier potrzebuje dużo czasu, aby dojść do siebie. „Głęboko wierzymy, że wszystko pójdzie w dobrym kierunku, ale ponownie musimy podkreślić, że stan zdrowia premiera jest nadal bardzo poważny”- powiedział.

Zdaniem Kaliniaka ranny w zamachu w środę premier potrzebuje odpocząć, zwłaszcza że nadal wymaga intensywnej opieki, a rekonwalescencja i powrót do zdrowia zajmą co najmniej tygodnie. Wicepremier poinformował, że obecnie transport rannego nie jest możliwy i pozostanie on w szpitalu w Bańskiej Bystrzycy. „Najgorsze, czego się obawialiśmy, na razie minęło” – dodał.

Reklama
Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze