Reklama

Za Granicą

SBU ujawniła szpiega w Dowództwie Sił Powietrznych Ukrainy?

Fot. SBU
Fot. SBU

W obwodzie winnickim funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymali funkcjonariusza Sił Powietrznych Ukrainy, który kopiował niejawne i tajne informacje dotyczące m.in. obrony przeciwlotniczej obiektów, w tym baz lotnictwa bojowego. Natomiast jego bliski krewny wstąpił do akademii wojskowej zatajając fakt, że będąc mieszkańcem Autonomicznej Republiki Krymu przyjął obywatelstwo rosyjskie.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że zatrzymana osoba została oskarżona z art. 422 (ujawnienie informacji wojskowych stanowiących tajemnicę państwową lub utrata dokumentów lub materiałów zawierających takie informacje) Kodeksu Karnego Ukrainy. W toku śledztwa ustalono, że kopie tajnych dokumentów, do których oskarżony miał dostęp ze względu na miejsce pracy, przechowywał w swoim mieszkaniu. Obecnie trwają działania mające na celu ustalenie, czy był on częścią siatki rosyjskich służb wywiadowczych.

Informacja jest o tyle istotna, że w obwodzie winnickim znajduje się nie tylko ważna baza lotnicza, ale również Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. Najprawdopodobniej to właśnie tam pracował zatrzymany przez służby urzędnik. Wskazuje też na to rodzaj dokumentów jakie zostały nielegalnie skopiowane. Mowa tu m.in. o planach dotyczących rozlokowania obrony przeciwlotniczej obiektów o znaczeniu strategicznym, w tym baz lotniczych i infrastruktury krytycznej.

Co ciekawe, był to w pewnym sensie "interes rodzinny". SBU ustaliło bowiem, że dwóch bliskich krewnych zatrzymanego, którzy od 2017 roku na stałe mieszkali na Krymie, przyjęło obywatelstwo rosyjskie. Jeden z nich zataił tę informację i wstąpił do jednej z ukraińskich wyższych uczelni wojskowych. Po ustaleniu tego faktu został on wydalony ze służby. W jego sprawie również prowadzone jest postępowanie.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (2)

 1. Fanklub Daviena i GB

  Obecna junta z Kijowa skończy tak jak poprzednie junty z Kijowa (Juszczenki i inne Timoszenki) po poprzednich "majdanach" a ci dzisiaj oskarżeni będą przyszłymi ministrami i generałami... :D

  1. Twój car

   A jak skończy junta z Kremla fanku? Jak car Mikołaj II?

  2. Fanklub Daviena i GB

   Tak się wam, Żydom, marzy, odkąd Putin odzyskał Jukos i wsadził za kraty przewodniczącego Światowego Kongresu Żydów i w rosyjskim rządzie trafiają się goje, w przeciwieństwie do pomajdanowych rządów na Ukrainie... Bieriezowski straszył, że "choćbym miał wydać ostatniego centa, to obalę Putina", to samo obiecywał Wielki Filantrop! Równie bezsilni jesteście w Chinach, które też nie tańczą, jak im skrzypek na nowojorskim dachu zagra... :D

  3. Ja Sam

   Ty lepiej Chin nie wywołuj bo może to się źle skończyć dla waszej Syberii

 2. andys

  Zuchy! "Obecnie trwają działania mające na celu ustalenie, czy był on częścią siatki rosyjskich służb wywiadowczych." Złapali płotke, ujawnili ten"sukces" i teraz szukają szefów. Mysle, że to bzdura jakaś, ktoś chce awansować, potrzebuje sukcesu!

  1. Fanklub Daviena i GB

   Albo chcą kogoś wpływowego uwalić, złapali oskarżonego i go grillują i obiecują uwolnienie w zamian za zeznania przeciw temu, kogo chcą uwalić ("ustalają kto był w siatce rosyjskich sił wywiadowczych" - czyli zapewne główny cel i jego krysza...)... :D

Reklama