Reklama

Za Granicą

SBU: szef koncernu Motor Sicz aresztowany pod zarzutem zdrady

Autor. ServiceSsu/Twitter

Funkcjonariusze SBU zatrzymali – pod zarzutem zdrady - szefa ukraińskiej firmy Motor Sicz Wiaczesława Bogusłajewa. Miał dostarczać Rosji części do helikopterów i samolotów oraz o kontaktować się z rosyjskimi służbami specjalnymi.

Reklama

Jak poinformowała SBU, do zatrzymania doszło w ramach postępowania dotyczącego nielegalnego dostarczania przez Motor Sicz sprzętu wojskowego Rosjanom. Z materiałów śledztwa wynika, że w proceder zaangażowane miało być kierownictwo zakładu znajdującego się w Zaporożu, które działało w zmowie z przedstawicielami bliskiej Kremlowi rosyjskiej korporacji Rostec. Wraz Bogusłajewem w ręce mundurowych trafi też - jak podaje SBU - szef Wydziału Zagranicznej Działalności Gospodarczej firmy.

Reklama
Reklama

SBU tłumaczy, że w ramach procederu, utworzone miały zostać transnarodowe kanały nielegalnego dostarczania części ukraińskich silników lotniczych do Rosji. W celu obejścia ustalonych ograniczeń w handlu zatrzymani mieli wykorzystywać kontrolowane struktury handlowe w krajach Bliskiego Wschodu, Europy i Azji Wschodniej. Kiedy części trafiały do "pośredników" ci mieli transportować je do Rosji. Produkowane przez Motor Sicz podzespoły, miałby być wykorzystywane m.in. do napraw rosyjskich śmigłowców typu: Mi-8, KA-52 czy Mi-28. 

Motor Sicz jest znanym producentem silników lotniczych i turbin przemysłowych. Zatrzymany Wieczysław Bogusłajew, to "honorowy szef" firmy mieszczącej się w Zaporożu. Jest podejrzany o współpracę i pomoc rosyjskim siłom okupacyjnym - dostarczanie Rosji części do helikopterów i samolotów oraz o kontakty z rosyjskimi służbami specjalnymi.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (2)

  1. Darek S.

    Teraz już wszyscy wiedzą po co Rosji ta Ukraina.

  2. TomekLondyn

    Tam jest taka korupcja, Pamietacie syna BIdena aresztwanego za lapwki. Wcale sie nie dziwie ze chcaili zarobic. A druga rzecz - ze zwczajnie duzo ludzi popira tam rosje. Mozna uznac ze to zdrada - ale mozan uznac tez ze zyja poporstu to kim sa tak dzialaja.

Reklama

Najnowsze