Reklama

Za Granicą

Rosjanie szukali części do MiG-ów. Dostawcą miał być Ukrainiec

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Ukraińskie służby zapobiegły sprzedaży do Rosji partii komponentów lotniczych skradzionych jednemu z ukraińskich przedsiębiorstw – poinformowała SBU. Mowa o generatorach rozruszników i pompach powietrza wraz z częściami zamiennymi do myśliwców MiG-29.

Reklama

Wartość części, o których mowa, to ponad 10 mln hrywien. Jak wynika ze śledztwa, w cały proceder zamieszany był mieszkaniec Dniepropietrowska, który w 2019 roku miał ukraść sprzęt z firmy produkcyjnej. Następnie przekazał produkty – jak informuje SBU – „znanemu biznesmenowi”, by ten je przechował.

Reklama
SBU
Autor. SBU
Reklama

Z ustaleń SBU wynika, że „handlarz” od dłuższego czasu ukrywał podzespoły lotnicze. By je sprzedać zamieścił odpowiednie ogłoszenie na jednej z wyspecjalizowanych stron internetowych. Informacją tą zainteresować mieli się z kolei przedstawiciele rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego, którzy – jak podaje SBU – „szukali części zamiennych do samolotów bojowych”.

Czytaj też

SBU miała dokumentować przestępczą działalność i jednocześnie blokować sprzedaż sprzętu. Ostatecznie podczas przeszukania zabezpieczono 10 pomp powietrza, 2 generatory rozruszników oraz 1 tys. dodatkowych komponentów do samolotów MiG29. 

Autor. SBU

Przeprowadzone przez SBU oględziny potwierdziły techniczną przydatność części do stosowania w warunkach bojowych, w związku z czym podjęto decyzję o przekazaniu go na potrzeby ukraińskiego wojska.

Reklama

Komentarze

    Reklama