Reklama

Za Granicą

Prawie 25 mln dolarów dla Ukrainy na doposażenie granicy z Rosją i Białorusią

Autor. Państwowa Straż Graniczna Ukrainy/Facebook

Ukraina otrzyma prawie 25 mln dolarów pomocy od USA na doposażenie granicy z Rosją i Białorusią - poinformowała we wtorek ukraińska straż graniczna. Wsparcie ma być przeznaczone na sprzęt i rozwój infrastruktury.

Projekt o wartości 20 mln dol. - uzgodniony między ukraińską strażą graniczną i ambasadą USA w Kijowie - ma ruszyć już w styczniu i potrwać rok. Środki te, jak informują Ukraińcy, pomogą zaspokoić priorytetowe potrzeby jednostek granicznych. Zostaną przeznaczone na zakup kamer, dronów, środków indywidualnej ochrony strażników, środki transportu i łączności - poinformował szef straży granicznej Serhij Dejneko. Wsparcie trafi do sił wykonujących zadania na granicy z Białorusią i Rosją - czytamy w komunikacie.

Czytaj też

Straż uzgodniła też inny projekt - z Departamentem Stanu - o wartości 4,5 mln dol. na rozwój infrastruktury granicznej.

Wcześniej w ramach międzynarodowego projektu pomocy technicznej "Razem z UE na rzecz bezpieczeństwa granic" ukraiński straż graniczna otrzymała trzy łodzie UMS, które trafily do obwodów odeskiego i winnickiego. Skorzystają z nich funkcjonariusze organów ścigania pełniący służbę na rzecznych i jeziornych odcinkach granicy.

Łódź motorowa UMS-545DC
Autor. Państwowa Straż Graniczna Ukrainy

Granica ukraińsko-białoruska ma długość ponad 1000 kilometrów. Ok. 120 km przypada na strefę wykluczenia wokół czarnobylskiej elektrowni atomowej. Długość lądowej granicy z Rosją to 1974 km, w tym odcinek długości 409 km znajduje się w części obwodów donieckiego i ługańskiego, które nie są kontrolowane przez rząd w Kijowie.

Czytaj też

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama