Reklama

Za Granicą

Hiszpańskie MSW odbiera nowe maszyny H135

Autor. Airbus

Airbus dostarczył hiszpańskim policji i gwardii (Guardia Civil) pierwsze dwa śmigłowce H135 zamówione na mocy kontraktu na 36 wiropłatów tego typu, zawartego z Generalną Dyrekcją Uzbrojenia i Materiałów (DGAM) pod koniec 2021 r.

Reklama

Nowe śmigłowce mają umożliwić policji i gwardii zastąpienie śmigłowców BO105 w szerokim spektrum misji, w tym działaniach policyjnych, poszukiwawczych i ratowniczych. Łącznie lotnictwo hiszpańskiego MSW otrzyma 18 wiropłatów.

Reklama

"Cieszymy się, że nowe H135, które dołączą do 31 śmigłowców eksploatowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, pomogą organom ścigania w ochronie i ratowaniu życia w całej Hiszpanii" - powiedział Bruno Even, prezes Airbus Helicopters. "Już ponad 80 maszyn (H135 - przyp. red.) od ponad 25 lat wykonuje tu (w Hiszpanii - przyp. red.) różne istotne zadania" - dodał.

Dostawy H135 dla hiszpańskich sił powietrznych i marynarki wojennej zaczną się w przyszłym roku. Wymienione rodzaje sił zbrojnych otrzymają odpowiednio jedenaście i siedem H135. Maszyny te dołączą do 16 śmigłowców już eksploatowanych przez wojska lądowe do szkolenia i wsparcia w Wojskowej Jednostce Ratunkowej (UME). Od 2023 r. wszystkie trzy rodzaje hiszpańskich sił zbrojnych będą mogły korzystać z synergii w zakresie szkoleń personelu, użytkowania i obsługiwania wiropłatów z tej samej rodziny.

Reklama

Czytaj też

Lekki, dwusilnikowy Airbus H135 jest wyposażony w zaawansowane dostępne technologie, w tym w pakiet awioniki Helionix. Ponad 1350 maszyn tego typu służy 300 użytkownikom w 64 krajach. Spędziły one ponad 6 milionów godzin w powietrzu. Ponad 200 śmigłowców H135 lata na świecie w formacjach o charakterze policyjnym.

W ceremonii przekazania maszyn w fabryce Airbusa w Albacete udział wzięli minister spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlaska i Bruno Even, prezes Airbus Helicopters, wraz z Fernando Lombo, dyrektorem zarządzającym Airbus Helicopters w Hiszpanii. 

Reklama

Komentarze

    Reklama