Reklama

Za Granicą

Eskalacja w Donbasie. Ukraina wzmacnia kontrwywiad i służby MSW

Autor. ngu.gov.au/M.Anatsky

W związku z eskalacją konfliktu w Donbasie i groźbą rosyjskiej inwazji wzmocniliśmy nasz kontrwywiad i deklarujemy gotowość do reagowania na wszelkie scenariusze destabilizacji kraju - poinformowano w niedzielę na stronie Służb Bezpieczeństwa Ukrainy.

Reklama

"Przywiązujemy szczególną wagę do bezpieczeństwa obiektów infrastruktury krytycznej, wzmocniliśmy także kontrwywiad. Prowadzimy ćwiczenia mające wzmocnić nasze zdolności w kwestii ochrony granic państwowych i obiektów strategicznych oraz przeciwdziałania ewentualnym atakom terrorystycznym i sabotażowi" - powiedział szef SBU Iwan Bakanow. Jego zdaniem Rosja, korzystając z całej gamy dostępnych narzędzi, próbuje doprowadzić do destabilizacji Ukrainy. Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, generał Wałerij Załużny, ocenił w sobotę, że wojsko i służby specjalne Rosji przygotowują zamachy terrorystyczne na kontrolowane przez separatystów części Donbasu, by stworzyć pretekst do wprowadzenia na Ukrainę sił zbrojnych pod pozorem sił pokojowych.

Reklama

Liderzy separatystów ogłosili w piątek wezwania do ewakuacji do Rosji ludności cywilnej z podległych im obszarów, powołując się na jakoby planowaną przez Ukrainę ofensywę w Donbasie. Armia ukraińska zaprzecza, że planuje siłowe działania na wschodzie kraju.

Czytaj też

SBU w 2021 r. zatrzymała 14 separatystów, 11 agentów związanych z donieckimi lub ługańskimi samozwańczymi władzami, a także zapobiegła 4 atakom terrorystycznym na wschodniej Ukrainie. W oficjalnym komunikacie ukraińskiego kontrwywiadu podkreślono, że "SBU prowadzi swoją służbę we wzmocnionym trybie, aby zapobiec dalszym prowokacjom, dokonywaniem aktów terrorystycznych, dywersji i innych prób zakłócenia sytuacji od wewnątrz".

Reklama

Jak informują służby prasowe Ministerstwa Obrony Ukrainy separatyści w ostatnich dniach naruszyli 80 razy zawieszenie broni oddając strzały w stronę pozycji ukraińskich m.in. z użyciem broni zakazanej na podstawie porozumień mińskich -  z artylerii kalibru 152 mm i 122 mm. Łącznie w ciągu kilku dni rannych zostało trzech ukraińskich żołnierzy. Separatyści otworzyli ogień też w pozycje na trasie konwoju humanitarnego ONZ na wysokości miejscowości Szczastia w obwodzie Ługańskim.

Media obiegły też zdjęcia i materiał video szefa ukraińskiego MSW Denys Monastyrskiego, który w bliskiej odległości od frontu (w pobliżu miejscowości Nowoługańsk) został ostrzelany z moździerzy.

Jak poinformowało ukraińskie MSW Instytut Kijowski, kształcący kadetów Gwardii Narodowej, chce przyjąć NATO-wskie standardy nauczania. MSW chce wzorować się na rozwiązania z USA i Kanady. Do pomocy na linii frontu szykuje się także policja. We frontowej miejscowości Marinka otworzono posterunek policji, który wizytował główny komendant Ihor Klymenko. To pierwszy posterunek policji w obwodzie donieckim zbudowany całkowicie od podstaw. Klymenko odznaczył policjantów służących w Donbasie.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze