Reklama

Służby Specjalne

SBU: aresztowano rosyjskiego agenta planującego zamachy

Autor. Служба безпеки України/Facebook

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o wykryciu i aresztowaniu agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego, który miał przygotowywać „serię zamachów” w obwodzie odeskim. Obcokrajowca zatrzymano na gorącym uczynku - podały ukraińskie służby.

Według SBU wykryty agent to obcokrajowiec, który przyjeżdżał okresowo na Ukrainę, by wypełniać zadania rosyjskich służb specjalnych. Polecenia miał otrzymywać od przedstawicieli rosyjskiego wywiadu wojskowego, działających z terytorium separatystycznego Naddniestrza w Mołdawii.

Agent miał rozchwiać społeczno-polityczną sytuację w obwodzie odeskim poprzez dywersje i ataki terrorystyczne - twierdzi SBU.

Ustalono, że zorganizował on podpalenie pojazdu sił zbrojnych Ukrainy w Odessie w grudniu i uszkodził pomnik poświęcony Ukraińcom, którzy zginęli w wojnie w Donbasie. W dalszej kolejności obiektami jego działań miały być biura organizacji społecznych o patriotycznym charakterze oraz sprzęt wojskowy.

Według SBU rosyjskie służby chciały w ten sposób przeprowadzić operacje informacyjno-psychologiczne w kontekście rzekomej "obecności na terenie obwodu odeskiego prorosyjskiego podziemia i antyukraińskich nastrojów mieszkańców".

Agenta zatrzymano na gorącym uczynku podczas spotkania z wykonawcą poleceń. Zatrzymany wyznaczał nowe zadanie dotyczące podpalenia sprzętu wojskowego i przekazywał pieniądze za poprzednie podpalenie pojazdu sił zbrojnych - utrzymuje SBU.

YouTube cover video

Poinformowano go o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z artykułu dotyczącego ataku terrorystycznego. Został aresztowany.

"(...) możliwość wtargnięcia Rosji do innych regionów Ukrainy pozostaje realna; liczą się z tym ukraińscy wojskowi" - wskazywali eksperci, cytowani w grudniu 2021 roku przez Radio Swoboda . Jednym z zagrożonych regionów może być południe Ukrainy. Jak podkreślał serwis, obszar ten jest trudny pod względem bezpieczeństwa - znajduje się między zaanektowanym przez Rosję Krymem i separatystycznym Naddniestrzem na terytorium Mołdawii. W szczególności w strefie ryzyka może znaleźć się Odessa "jako główna brama morska kraju" i obwód chersoński, będący jedynym lądowym połączeniem z Krymem.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (2)

  1. Pucin:)

    Oj Oj Oj!!!! Chłopaki w SBU jak widać ze zdjęcia nie ummią nosić kamizelek zintegrowanych!!!!! Upadek!!!!! :P

  2. Antonioo

    Aż strach pomyśleć, co by nasze służby zrobiły, które zajęte są inwigilowaniem opozycji zamiast zajmować się swoimi ustawowymi obowiązkami

Reklama

Najnowsze