Reklama

Za Granicą

Czesi przedłużają kontrole na granicy ze Słowacją

Autor. cs:ŠJů/Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Na wniosek ministra spraw wewnętrznych Vita Rakuszana rząd Czech przedłużył w środę kontrole na granicy ze Słowacją, wprowadzone w związku z falą migracyjną. Pierwotnie planowano, że wzmocnienie ochrony granicy zakończy się 2 listopada, przedłużono je do 22 listopada br.

Reklama

Premier Petr Fiala po posiedzeniu gabinetu wyjaśnił, że decyzja jest związana z ochroną obywateli i rozwojem migracji. Podkreślił, że rząd podejmuje zdecydowane decyzje we właściwym czasie, dzięki czemu Czechom udaje się utrzymywać na niskim poziomie liczby związane z migracją. Uznał, że chociaż podejmowane środki działają, to jednak potrzebne jest europejskie rozwiązanie.

Reklama

Czechy, w porozumieniu z Polską, rozpoczęły losowe kontrole na granicy ze Słowacją 4 października, początkowo przez 10 dni. O ich przedłużeniu minister spraw wewnętrznych mówił już przed tygodniem po decyzji Niemiec o przedłużeniu kontroli na granicach z Czechami, Polską i Szwajcarią o co najmniej 20 dni.

Przed rokiem kontrole na słowacko-czeskiej granicy przywrócono pod koniec września. Trwały do lutego br.

Reklama

Polska podejmie decyzje

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik 2 listopada na antenie radiowej Jedynki powiedział, że decyzja o przedłużeniu wzmożonej kontroli na granicy ze Słowacją zapadnie dziś. „Taka decyzja zapadnie, podejmie ją pan minister Mariusz Kamiński (…). Ale dajmy jemu podjąć taką decyzję i ogłosić to opinii publicznej” – powiedział Wąsik.

„Te kontrole przynoszą skutek, uświadamiają też władzom słowackim, że muszą podjąć działania. I rzeczywiście Słowacy podejmują, jak na Słowację, silne działania na granicy z Węgrami” - przekazał. Wyjaśnił, że Słowacja jest tyko krajem tranzytowym i tranzyt do polskiej autostrady A4 był bardzo popularny. „Nie graniczy z żadnym krajem, który byłby »żyzny« migracyjnie” - podkreślił.

Czytaj też

„Mam nadzieję, że te działania skłonią Węgry do rzucenia większych sił na granicę serbską. W tej chwili Węgry i Chorwacja są krajami bezpośrednio atakowanymi od strony Serbii, przez ogromne ilości imigrantów, oprócz szlaku śródziemnomorskiego” - wyjaśnił Wąsik. Podkreślił, że Europa musi się obudzić i podjąć inne działania niż próba relokacji.

Tymczasowa kontrola graniczna osób na granicy polsko-słowackiej obowiązuje od środy, 4 października od godz. 00.00. Pierwotnie została przywrócona na okres 10 dni, czyli do 13 października. 12 października decyzją ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji został wydłużona o kolejne 20 dni, czyli do 2 listopada.

Kontrole są prowadzone na kierunku wjazdowym do Polski. Granicę można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Celem wprowadzenia kontroli granicznych jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji ze szlaku bałkańskiego. Podróżni przekraczający granice polsko-słowacką muszą pamiętać o posiadaniu dokumentów podróży – dowodu osobistego lub paszportu.

Czytaj też

Warto dodać, że MSWiA przygotowało już – o czym informowało InfoSecurity24.pl - projekt specjalnego rozporządzenia przedłużającego tymczasowe kontrole na polsko-słowackiej granicy.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama