Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

MSWiA nie zrezygnuje z kontroli na granicy ze Słowacją

Autor. Straż Graniczna/X

Wiele wskazuje na to, że swobodne przekraczanie granicy polsko-słowackiej jeszcze przez jakiś czas nie będzie możliwe. MSWiA zamierza przedłużyć okres tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej na granicy państwowej z Republiką Słowacką. To już drugi raz, kiedy Polska decyduje się na przedłużenie kontroli wprowadzonych 4 października.

Reklama

„Nie będzie żadnych nielegalnych szlaków migracji przez Polskę” – mówił minister Mariusz Kamiński informując o przedłużeniu kontroli na granicy ze Słowacją do 2 listopada. Po tej dacie w kwestii przekraczania granicy ze Słowacją nie zmieni się jednak nic. Jak wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez MSWiA, kontrole na polsko-słowackiej granicy obowiązywać mogą do 22 listopada. 

Reklama

Jak czytamy w dokumentach, „uwzględniając fakt, że nadal istnieją przesłanki uzasadniające konieczność dokonywania kontroli na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej, projektowana regulacja zakłada przedłużenie tymczasowej kontroli granicznej osób w okresie od dnia 3 listopada 2023 r. do dnia 22 listopada 2023 r.” MSWiA zamierza też „głównie w celu realizacji procedury readmisji na granicy polsko-słowackiej”, zmienić zakres ruchu na drogowym przejściu granicznym Zwardoń-Mýto poprzez jego rozszerzenie dla - jak to ujęto - „każdej kategorii pieszych”.

Czytaj też

Zgodnie z art. 28 kodeksu granicznego Schengen państwo członkowskie może wyjątkowo i w trybie natychmiastowym - jeśli zaistnieje poważne zagrożenie porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego, które wymaga podjęcia natychmiastowego działania - przywrócić kontrolę graniczną na granicach wewnętrznych, na ograniczony okres nieprzekraczający 10 dni. W sytuacji, gdy poważne zagrożenie porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego utrzymuje się po upływie okresu 10 dni państwo członkowskie może zdecydować o przedłużeniu kontroli granicznej na granicach wewnętrznych na odnawialne okresy nie dłuższe niż 20 dni.

Reklama

Jak podaje Straż Graniczna w środę (25 października), na granicy ze Słowacją skontrolowano ponad 9,8 tys. osób i 4,9 tys. pojazdów. Od 4 października kontroli poddano już 252,4 tys. osób i ponad 107,4 tys. pojazdów.

Reklama

Komentarze

    Reklama