Reklama

Za Granicą

12 mln euro na zimowe wsparcie dla Państwowej Straży Granicznej

Autor. Державна прикордонна служба України/Facebook

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej FRONTEX oraz Państwowa Straż Graniczna podpisały umowę o wartości 12 mln euro, które zostaną przeznaczone na wsparcie ukraińskich funkcjonariuszy w wykonywaniu ich obowiązków podczas, jak to ujęto, mroźnych zimowych miesięcy.

Reklama

Głównym celem projektu, jak podkreśla FRONTEX, jest wsparcie Państwowej Straży Granicznej Ukrainy we wzmocnieniu bezpieczeństwa granic, w szczególności w zachodniej części kraju, czyli z państwami członkowskimi oraz Mołdawią, a także zapewnieni ciągłości działania. Środki przeznaczone mają zostać m.in. na wyposażenie, takie jak ciepłe zimowe mundury dla straży granicznej, agregaty prądotwórcze, przenośne systemy zasilania, kuchnie polowe, wozy patrolowe czy pompy.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Umowa, podpisana zdalnie przez zastępcę dyrektora wykonawczego FRONTEX Uku Särekanno i szefa Państwowej Straży Granicznej Ukrainy, generała dywizji Serhija Deineko, będzie realizowana przez cały 2023 rok.

Biorąc pod uwagę, że obecna krytyczna sytuacja na granicy prawdopodobnie się utrzyma, wspieranie ciągłości działania naszych ukraińskich kolegów ma kluczowe znaczenie, zarówno dla Ukrainy, jak i dla UE. Aby utrzymać ciągłość działania i skuteczność, ukraińska Państwowa Straż Graniczna potrzebuje wsparcia finansowego w celu pozyskania niezbędnych środków do wykonywania swoich podstawowych funkcji.
Uku Särekanno, zastępca dyrektora wykonawczego FRONTEX

"Inicjatywa i udział FRONTEX we wzmacnianiu zdolności ukraińskiej straży granicznej są niezwykle ważne. (...) Sprzęt i mienie, które możemy zakupić dzięki dotacji, wesprze nasze zdolności instytucjonalne w ważnych i strategicznych obszarach granicy państwowej Ukrainy z Unią Europejską i Republiką Mołdowy" – skomentował gen. Deineko.

Jak podkreśla FRONTEX, rosyjska agresja na Ukrainę nadal wpływa na zdolność kraju do skutecznego wykonywania jego podstawowych funkcji, w tym zarządzania granicami. "W związku z ciągłymi nalotami rosyjskiego agresora, które wyłączają krytyczną infrastrukturę energetyczną Ukrainy, kraj potrzebuje pilnej pomocy w okresie zimowym, jednocześnie kontynuując walkę z innymi zagrożeniami wynikającymi z wojny" - oceniono.

Czytaj też

Sprzęt ma być wykorzystywany do cywilnego zarządzania zachodnimi granicami Ukrainy z państwami członkowskimi UE i Mołdawią oraz bliskimi obszarami. Umowa ma również przygotować Państwową Straż Graniczna do prowadzenia w przyszłości wspólnych operacji z FRONTEX.

Agencja podaje, że w 2022 roku ponad 12 800 000 obywateli Ukrainy wjechało do Unii Europejskiej przez jej granice lądowe, ale 10 700 000 osób wróciło do kraju. Kilka dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji, FRONTEX wysłał oficerów służby stałej do państw członkowskich, takich jak Rumunia, a także sąsiadująca z UE Mołdawia, by pomogli milionom uchodźców szukających schronienia przed wojną.

Reklama

Komentarze

    Reklama