Reklama

Służby Mundurowe

Włoski radar AESA dla australijskich samolotów nadzoru morskiego

  • fot. Selex ES

Australijskie samoloty nadzoru morskiego Challenger CL-604 zostaną wyposażone w nowy radar obserwacji sytuacji nawodnej Seaspray 5000E AESA włoskiej firmy Selex ES z aktywną, elektronicznie skanowaną anteną AESA (Active Electronically Scanned Array).

Włoskie radary zostały zamówione przez linie lotnicze Cobham Aviation Services, których samoloty patrolowe Challenger CL-604 realizują zadania poszukiwawczo – ratownicze SAR (Search and Rescue) dla Australijskiego Urzędu Bezpieczeństwa Morskiego (Australian Maritime Safety Authority).

Statki powietrzne wykonujące tego rodzaju zadania stacjonują w Cairns, Melbourne i Perth i są w ciągłej gotowości do startu o każdej porze dnia przez cały tydzień. Radary zostaną dostarczony zakłady Selex ES z Edynburga w Szkocji, należące do koncernu Finmeccanica.

Seaspray 5000E to obecnie jedna z najnowocześniejszych stacji radiolokacyjnych tej klasy na świecie. Kompaktowa i lekka bardzo dobrze nadaje się do montażu na statkach powietrznych, dzięki czemu już została wybrana dla śmigłowców SAR Sikorsky S-92 oraz samolotów C-130 amerykańskiej straży przybrzeżnej. Stacja Seaspray 5000E dzięki elektronicznie kształtowanej i sterowanej wiązce ma możliwość dopasowywania się do sytuacji i dobierania charakterystyki np. w celu wykrycia i zidentyfikowania i niewielkich obiektów nawodnych (łodzie z rozbitkami).

Komentarze