Reklama

Służby Specjalne

WikiLeaks chce, aby Islandia udzieliła azylu Edwardowi Snowdenowi

  • Edward Snowden- fot. endtimebibleprophecy.wordpress.com
    Edward Snowden- fot. endtimebibleprophecy.wordpress.com

Olafur Sigurvinsson, biznesmen współpracujący z WikiLeaks, ujawnił, że przygotowano samolot, który miałby zabrać Edwarda Snowdena z Hongkongu do Islandii. Zaznaczył również, że oczekuje na odpowiedź islandzkiego rządu w tej sprawie.

Założyciel WikiLeaks, Julian Assange, ujawnił, że jest w stałym kontakcie z przedstawicielami Edwarda Snowdena. Aktualnie dyskutują oni nad ewentualnym azylem dla byłego współpracownika NSA w Islandii, który znajduje się obecnie w Hongkongu. Zbiegł tam 20 maja po tym, jak ujawnił tajne informacje o amerykańskich programach inwigilacji elektronicznej PRISM.

Więcej: Sprawa Snowdena-kolejny po Wikileaks wyciek uderzający w zachodnie służby i stawiający Rosjan w roli pokrzywdzonych

Rząd Islandii potwierdził, że są prowadzone nieoficjalne rozmowy z Edwardem Snowdenem o przyznaniu mu azylu. Nie jest to jednak pewne ze względu na sytuację polityczną w tym kraju. Nowa koalicja nie chce doprowadzić do napięć w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi i w przeciwieństwie do przedstawicieli poprzedniego rządu jest bardziej sceptyczna do pomysłu udzielenia schronienia dla Snowdena.

(KR)
Reklama

Komentarze

    Reklama