Wiceszef MSWiA o Policji: Tak wysokich ocen nie uzyskałaby formacja, która byłaby nieprawidłowo kierowana oraz nadzorowana

26 kwietnia 2019, 09:24
1-192510
Fot. Policja

Jarosław Zieliński sprawujący bezpośredni nadzór nad Policją, w odpowiedzi na interpelację posłanki Bożeny Kamińskiej, udzielił informacji w sprawie sytuacji w Biurze Operacji Antyterrorystycznych. Zdaniem wiceszefa MSWiA "podnoszenie po raz kolejny zarzutów wobec funkcjonowania i zarządzania Policją, poprzez m.in. przywoływanie stwierdzeń o cyt. <<(…) szeregu nieprawidłowości i występujących błędach w kierowaniu, występowaniu niewłaściwych mechanizmów (…)>>, stanowi bezpośredni atak na tę formację."

Posłanka prosiła o upublicznienie danych związanych z liczbą odejść ze służby funkcjonariuszy w latach 2016-2018 i pisała o "szeregu nieprawidłowości i występujących błędach w kierowaniu, występowaniu niewłaściwych mechanizmów". Pytała o to, czy prawdą jest, że operatorzy Biura Operacji Antyterrorystycznych informowali MSWiA o nieprawidłowościach w formacji. Interesowało ją, jakich kwestii dotyczyły te nieprawidłowości i w jaki sposób odniosło się do tego ministerstwo. Posłanka chciała tez wiedzieć, czy MSWiA planuje dokonać zmian w funkcjonowaniu BOA.

Wiceminister Zieliński stwierdził w odpowiedzi, że upublicznienie danych związanych ze stanem kadrowym funkcjonariuszy byłoby narażeniem ich bezpieczeństwa. Uznał też, że bezpośrednim atakiem na Policję jest podnoszenie zarzutów związanych ze "sposobem funkcjonowania i zarządzania tej formacji", między innymi poprzez stwierdzenia o "szeregu nieprawidłowości i błędach, oraz niewłaściwych mechanizmach".

Zdaniem sekretarza stanu w MSWiA są to określenia niesprawiedliwe i chybione, czego potwierdzeniem ma być ocena obywateli dotycząca działalności Policji. W badaniu CBOS przeprowadzonym w marcu 2019 r. Policja była - po raz drugi z rzędu - najwyżej ocenianą instytucją publiczną spośród wszystkich poddanych opinii respondentów. Jej działalność dobrze oceniło 75%, była to jednocześnie najwyższa ocena tej formacji w historii badań Ośrodka. Jarosław Zieliński stwierdził, że tak wysokich ocen nie uzyskałaby formacja nieprawidłowo kierowana oraz nadzorowana.

Natomiast w związku z sygnałami dotyczącymi funkcjonowania Biura Operacji Antyterrorystycznych zastępca szefa resortu poinformował, że Komendant Główny Policji zlecił w dniu 5 marca 2019 r. przeprowadzenie czynności wyjaśniających.

Przypomnijmy, że już niebawem stery MSWiA po Joachimie Brudzińskim, który startuje w wyborach do europarlamentu, przejąć może ktoś inny. Jednym z coraz częściej pojawiających kandydatów, jest właśnie obecny wiceszef resortu Jarosław Zieliński. Biorąc pod uwagę fakt, że Zieliński ma w MSWiA najdłuższy staż, bez względu na to czy przejmie on fotel ministra czy nie, wielu komentatorów podkreśla, że przy obecnym "układzie sił" trudno sobie wyobrazić resort bez niego. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, zmiany mogą się też szykować w samej Komendzie Głównej Policji. Jej szef, gen. inspektor Jarosław Szymczyk, miałby opuścić warszawski gabinet już latem i zamienić go na fotel wiceszefa Europolu.

AM/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Taka prawda !
niedziela, 28 kwietnia 2019, 15:17

Zieliński chwali stworzone oprzez siebie resortowe Bizancjum, które jest nieefektywne i nieaktywne w sferze ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa - zwłaszcza policja. Wiem co piszę bo sam w tej MObis spędziłem od 1991 roku 25 lat zaczynając od posterunkowego, a kończąc na starszym oficerze. Przeszedłem wiele stanowisk liniowych i kierowniczych i wiem jedno, że wszędzie panuje to samo zastój, marazm, mobbing, niekompetencja, zastraszanie, niedopełnianie obowiązków służbowych lub ich przekraczanie i to wszystko w imię "dobrze wyglądających statystyk" podobnie jak i w tym przypadku bałwochwalstwa niekompetentnego do granic cynizmu cywila Zielińskiego ...

andys
niedziela, 28 kwietnia 2019, 11:32

Ocena policji to nie jest notowanie ceny ropy naftowej na rynku. Na szczescie, szał zmian w mniejszym stopniu dotyczył policji, dlatego jej wysokie od lat notowania w społeczeństwie nie zmieniaja sie. Szaleństwa dzieja sie wewnątrz .

Krex
sobota, 27 kwietnia 2019, 10:38

BOA w policji to takie wojska kosmiczne w MON. Prawdopodobieństwo ich realnego zadaniowania - poza takimi przedsięwzięciami jak ŚDM czy szczyt klimatyczny i pokazy na święto - jest na tyle znikome, że stosunek kosztów do pożytku poraża niegospodarnością. Policja i inne służby przesycone są SPAPami, Rkami itp. Więcej jak połowa zatrzymań z ich udziałem zupełnie nie należy do tych z grupy podwyższonego ryzyka. Właściwe zadaniowanie, bez marginesu przesadzonego bezpieczeństwa wynikającego z WYIMAGINIWANEGO często zagrożenia, pozwoliłoby zredukować stan kadrowy. Zaoszczędzone środki zaspokoiłyby oczekiwania płacowe pozostałych i pozwoliłby na mnogość szkoleń. Nie jest to zresztą problem tylko policji. Tzw. "piątka" z ABW od lat pęcznieje a zadań jak na lekarstwo. Głównie pokazy jubileuszowe. SG boryka się z bramkami kadrowymi ale wydziałów realizacyjnych kilka. Kpiną z podatników jest bojówka w CBA... Równie dobrze ministerstwo kultury może się pokusić o taką formacje. Papierowo uzasadni się każdą potrzebę, tylko czy na tym ma polegać ten z założenia "elitarny" fach?

dim
sobota, 27 kwietnia 2019, 07:54

Urzędnik państwowy, czyli ZWŁASZCZA sam szef resortu, zobowiązany jest rzeczowo odpowiadać na pytania, a nie wyrażać swe łaskawe oburzenie, że zostały przez posła zadane. Gdyż poseł reprezentuje wyborców - podatników, czyli pracodawcę urzędnika państwowego.

olo
sobota, 27 kwietnia 2019, 00:05

Uświadomcie może grubego, że Policja jest oceniana dobrze POMIMO takiego kierownictwa i nadzoru. Społeczeństwo nie widzi działań góry, tylko szeregowych policjantów. I to jest ich ocena. Góra się tylko podpina do sukcesów. Porażki za to są wyłącznie udziałem dołu.

Sig Sauer
sobota, 27 kwietnia 2019, 22:04

Nic dodac nic ujac

Pio
sobota, 27 kwietnia 2019, 17:39

Z ust mi to wyjoles przyjacielu jak mówi stare powiedzenie sukces ma wielu ojców porażka tylko jednego pozdrawiam

Tweets InfoSecurity24