Wyboista droga projektu zmian w art. 15a

7 kwietnia 2021, 16:53
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. fot. KPRM
Fot. KPRM

Projekt zmian w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, regulujący kwestię osławionego art. 15a, nie nabrał oczekiwanego przez mundurowych legislacyjnego rozpędu. Miał on zostać przyjęty przez rząd - zgodnie z planami - do końca marca br., ale tak się jednak nie stało. Wiceszef MSWiA podczas niedawnego spotkania z przedstawicielami mundurowej "Solidarności" miał jednak zapewnić, że rozmowy na temat art. 15a będą kontynuowane. 

O zmiany w mundurowej ustawie emerytalnej, które uregulowałyby kwestie zaliczania do emerytury lat pracy "z cywila" zabiegają od lat przedstawiciele niemal wszystkich mundurowych środowisk. Konieczność ich wprowadzenia zapisano nawet w mundurowych porozumieniach podpisanych w 2018 roku. Na projekt funkcjonariusze czekali aż do końca września 2020 roku i jak się szybko okazało przedstawione przez MSWiA propozycje nie do końca spełniły oczekiwania środowiska. Jeszcze na etapie konsultacji wewnątrzresortowych szereg uwag zgłosili związkowcy reprezentujący formacje podległe MSWiA, a wtórowali im m.in. funkcjonariusze Służby Więziennej, którzy zabiegają - z poparciem nadzorującego SW wiceministra sprawiedliwości - wnioskując o to, by projekt dotyczył także ich formacji. 

Porządkując fakty. Projekt został 9 lutego został wpisany do Wykazu Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów i jak wynika z zawartych tam informacji, powinien zostać przyjęty przez rząd do końca pierwszego kwartału tego roku. Tak się nie stało i nie do końca wiadomo na jakim obecnie etapie legislacyjnym dokument ten się znajduje. Redakcja InfoSecurity24.pl 31 marca zapytała o tę sprawę Centrum Informacyjne Rządu, jednak do dnia publikacji tego materiału nie otrzymaliśmy odpowiedzi co dzieje się obecnie z projektem "ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw". KPRM pytaliśmy też o to, kiedy projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów oraz z czego wynika opóźnienie. Także na te pytania do dziś nie odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Projektu nie opublikowano także na stronach Rządowego Centrum Legislacji. 

Dlaczego więc dokument nie został jeszcze przyjęty przez rząd i nie trafił do Sejmu? Powodów może być oczywiście wiele, jednak wydaje się, że jednym z bardziej prawdopodobnych jest ten związany z brakiem porozumienia na linii MSWiA-funkcjonariusze, a to z kolei znajduje potwierdzenie w licznych uwagach przesyłanych przez związkowców reprezentujących mundurowych już jakiś czas temu. Zastrzeżenia, jakie zgłaszali, jeśli miałby zostać zaakceptowane, wpłynęłyby bowiem na dość znaczącą zmianę pierwotnych założeń poczynionych przez MSWiA. Funkcjonariusze oczekują bowiem m.in. rezygnacji z konieczności posiadania 25 lat służby, bez osiągnięcia których doliczenie pracy z cywila, zgodnie z założeniami MSWIA, jest niemożliwe czy zmiany wysokości mnożnika, który MSWiA ustaliło na poziomie 1,3 proc. A to tylko dwie z wielu uwag jakie przedstawiono resortowi spraw wewnętrznych i administracji. Brak porozumienia dotyczący podstawowych kwestii, jakie nowelizacja ustawy ma regulować, może więc być jednym z czynników hamulcowych. Trudno bowiem przypuszczać, że MSWiA zdecyduje się na przeprowadzenie przez rząd i skierowanie do Sejmu ustawy w kształcie tak krytykowanym przez środowisko, którego ma w końcu dotyczyć. Choć trzeba też jasno powiedzieć, że przy obecnej sytuacji budżetowej nic nie jest wykluczone. 

Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA, a jednocześnie osoba odpowiedzialna za projekt tych zmian, na niedawnym spotkaniu z mundurową "Solidarnością" miał zapewnić, że prace nad projektem trwają i jest gotowy do rozmów. Pytanie tylko, kiedy mundurowi mogą liczyć na ich zakończenie i jaki będzie ich finalny efekt? 

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 51
Robert po Covidzie.
sobota, 10 kwietnia 2021, 00:37

Odpowiedz na ostatnie pytanie jest banalnie prosta: czekaliście od 2019 roku to poczekamy aż część funkcjonariuszy przeniesie się na wieczną służbę. Wąsik i Budzeń są osobiście i personalnie odpowiedzialni za bezczynność administracyjną. Wszystkie działania są opóźnione o co najmniej dwa lata. 2021-20192 lata. Współodpowiedzialnymi za zaistniała sytuację są również związki zawodowe. Personalnie. Z imienia i nazwiska. Covid-19 część z oczekujących wpędzi do grobu a pozostali ( zachowując aktualne tempo braku "prac" mają niewielkie niewielkie szanse aby się doczekać anulowania art.15a. Gdyby porozumienie zawarte w czasie strajku zobowiązywało do jakiegokolwiek zachowania funkcjonariuszy pozostających w służbie postanowienia już dawno zostałyby wyegzekwowane. Z całą brutalnością i całkowicie bezwzględnie. Jak widać oczywista zdawałoby się zasada niedziałania prawa wstecz dla Kaczyńskiego ( bo nadzoruje), Kamińskiego ( bo jakoby kieruje) Wąsika ( bo jakoby przygotowuje) Budzenia ( bo okłamuje) nie ma żadnego znaczenia. Powyższe obrazuje prawdziwe oblicze zarządzających ministerstwem. Żałosny obraz. Współczuję ( i to szczerze) wszystkim Koleżankom i Kolegom którzy wstąpili pomiędzy 1999-2003. Życzę dużo zdrowia i jeszcze więcej cierpliwości.

Żołnierz
niedziela, 11 kwietnia 2021, 20:51

ZSW + SCH łącznie mam 25 lat służby , podlegam pod art15a ile mam jeszcze czkać , aby mi zaliczyli lata z cywila? PYTAM SIĘ

czwartek, 15 kwietnia 2021, 01:35

Odpowiadając na pytanie - cywila nigdy nie zaliczą ci do wysługi mundurowej bo niby dlaczego wypłacą ci w wieku 65

Krzych
środa, 14 kwietnia 2021, 18:20

Chodzi o to by lata z cywila doliczono tak jak ludziom z art.15. Nikt nie ma pewności czy i ile dostanie cywilnej emki. Może być tak że jak nie będzie minimum 15 lat składkowych to wypłacą składki za 14 lat i powiedzą spier.... Do tego dochodzi gorycz poniżenia ludzi którzy byli w ZSW. Ponosili niedogodności służby gorzej niż w służbie kandydackiej a traktowani są teraz jako gorsze wojsko. Nadmieniam że WKU przypomniały sobie o nich jak będą emerytami

XXX01
piątek, 16 kwietnia 2021, 22:22

Mężczyzna aby dostał min. emkę z zus (cywilną) musi przepracować 25 a nie 15 lat.

Oskar
wtorek, 13 kwietnia 2021, 09:14

Nie wiem o co ten dramat. ZSW i SCH wypłacą ci jak przejdziesz na emkę mundurową a cywila wypłaca ci jako drugie świadczenie jak każdemu innemu cywilowi z którymi pracowałeś i wypracowałeś lata pracy cywilnej jak osiągniesz 65 lat - masz to zagwarantowanie w art. 15a a dalej w art 95 ust2 FUS

Qwert
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 20:20

Za 3 lata z kawałkiem będziesz miał pełną emeryturę, o co więc walczysz? O to, że za lata cywilne nie zapłacą ci oddzielnie?

LEX RETRO NON AGIT
niedziela, 11 kwietnia 2021, 12:30

Wygląda na to że uczciwego rozstrzygnięcia sprawy z ART15a się nie doczekamy taka jest jednak wola i wiarygodność rządu .Pokrętne tłumaczenia ,odbijanie piłeczki i mydlenie oczu ludziom , którzy poświęcili swe lata w służbie dla Ojczyzny. Zostali oszukani i ograbieni z własnych składek emerytalnych. A na koniec po tylu latach rząd proponuje pozorne porozumienie , ponowne zagarnięcie składek i utopię w postaci drugiej emerytury dla naiwnych . I gdzie tu jest prawo i sprawiedliwość.

Żołnierz
sobota, 10 kwietnia 2021, 22:08

I tak można przeciągać datę uchwalenia zmiany art 15a aż do wybórw parlamentarnych do 2023 teraz widać w jakim poważaniu rządzący mają służby mundurowe. I wielkie zdziwienie ,, dlaczego brak chętnych do służby?" w różnych formach . Sam bym odradzał swoim dzieciom.

Tomasz
piątek, 16 kwietnia 2021, 00:48

Proszę, wierzę w rząd że będzie dobrze. Art 15a dla roczników 99-03 bez żadnych 'ale

Miś
piątek, 9 kwietnia 2021, 21:53

Proszę o konkrety bo od 20 lat nic tylko kolejne rozmowy.

Lio
piątek, 9 kwietnia 2021, 18:08

Jak będzie trza płacić 2 emki to wtedy zacznie się lament rzadu

Krzych
niedziela, 11 kwietnia 2021, 00:33

Już płacą w SCS. Celnicy sobie bardzo chwalą to rozwiązanie bo emki z ZUS wychodzą dość dobre a i ZER się stara.

Logiczny
piątek, 9 kwietnia 2021, 14:42

Panie Prawo, domniemywam, że nie masz cywila, albo nie jesteś funkcjonariuszem i prezentujesz jakąś inną grupę interesów. Jakbyś się bardziej orientował to nie pisałbyś takich rzeczy, myślę, że mała wiedza jest gorsza od niewiedzy. To co wydarzyło się w 2003 roku, to mogli tylko wymyśleć ludzie, którzy nie mieli podstawowej wiedzy. Tu nie chodzi o jakąś niewielką grupę funkcjonariuszy, a o wszystkich funkcjonariuszy. Panie Prawo, jakbyś był funkcjonariuszem i znał realia służby i prawo, to nie pisałbyś takich bzdur. Miłego dnia życzę.

prawo
piątek, 9 kwietnia 2021, 01:37

Ten portal i zz są bardzo mocno obsadzone przez osoby którym zależy na zniesieniu 15a. Głoszą niezgodną z prawdą tezę, że 15 zadziałało wstecz (mogło bo było korzystniejsze niż naliczanie w/g ZUS obowiązujące od 1999 r.). Kolejną manipulacją jest wciąganie wszystkich f-szy w walkę o interes niewielkiej grupy f-szy. próbuje się zrobić ważniejsze lata pracy w cywilu od lat służby. Na szczęście rząd nie daje się nabrać, a drugi raz do protestu wszystkich f-szy nie da się wpisać postulatu likwidacji 15a. Sprawiedliwość wygrała.

Qwert
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 20:34

Zgadzam się z Tobą. Prawo zadziałało wstecz - owszem, ale przywracając korzystniejszą możliwość odejścia po 15 latach służby na minimalną, 40% emeryturę nie zaś na warunkach powszechnie obowiązujących czyli wówczas 65 lat. Po drugie, ewentualna likwidacja art. 15a przyniesie korzyść jedynie tym, którzy odeszli przed uzyskaniem pełnej wysługi. Z kolei ci, którzy uzyskali pełną wysługę stracą lata pracy w cywilu. Więc tak ma wyglądać wasza sprawiedliwość?

Tweets InfoSecurity24