Czasowy zakaz noszenia broni palnej w Warszawie

16 sierpnia 2019, 12:44
holster-1228061_1920
Fot. Pixabay

Na terenie miasta stołecznego Warszawy ma obowiązywać czasowy zakaz noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym. Wspomniane ograniczenia, trwające od 30 sierpnia do 2 września bieżącego roku, związane są z wymogami bezpieczeństwa dotyczącymi tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. 

Zgodnie z planem MSWiA, wprowadzony ma zostać zakaz noszenia broni i przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni na terenie Warszawy, w dniach 30 sierpnia do 2 września bieżącego roku. Zakaz ma wynikać z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w związku z wymogami względem zabezpieczenia obchodów 80-tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Obecnie trwają uzgodnienia z resortami, władzami województwa oraz miasta, jak również służbami zajmującymi się bezpieczeństwem w kraju.

W tym roku polskie władze podkreślają, że z racji udziału licznych delegacji międzynarodowych, na czele z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem, istnieje realna konieczność wprowadzenia ograniczeń obejmujących również posiadaczy broni palnej. Stąd we wskazanych dniach - od 30 sierpnia do 2 września - miałoby dojść do czasowego zakazu noszenia broni lub przemieszczania jej w stanie rozładowanym.

Ograniczenia mają, zdaniem MSWiA, zmniejszyć przede wszystkim ryzyko wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, chociażby poprzez eliminację ewentualnych przypadków utraty broni, a tym samym możliwości dostania się jej w ręce osób nieuprawnionych. Na podstawie danych Komendy Stołecznej Policji, MSWiA szacuje, iż czasowy zakaz obejmie ok. 28 tys. osób fizycznych oraz ok. 150 podmiotów posiadających pozwolenia na broń, a mających miejsce stałego pobytu lub siedzibę właśnie na terenie miasta stołecznego Warszawy.

Przypomnieć należy, że podobne rozporządzenie pojawiło się niedawno w związku z festiwalem "Pol'and'Rock Festival", ale tego rodzaju ograniczenia były wielokrotnie stosowane (np. w kontekście COP24 w Katowicach oraz konferencji bliskowschodniej w Warszawie). Wówczas, również z przyczyn bezpieczeństwa, wprowadzono zakaz noszenia i przemieszczania w stanie rozładowanym broni wszelkiego rodzaju na obszarze gminy Kostrzyn nad Odrą oraz sołectwa Dąbroszyn w gminie Witnica, położonych w województwie lubuskim.

JR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Maciek
środa, 6 listopada 2019, 01:27

Cały czas mnie bawi stwierdzenie zakazu przemieszczania broni w stanie rozładowanym. To oznacza, ze można w stanie załadowanym z nabojem w komorze. Czy może się mylę:)

Piorun
poniedziałek, 26 sierpnia 2019, 13:50

Kolejny przejaw milicyjnej głupoty. Od kiedy to legalni posiadacze broni stwarzają zagrożenie? A jeśli chodzi o utratę broni to niech lepiej przypilnują "swoich" bo wielokrotnie były przypadki utraty broni na służbie przez policjantów, bywało, że pod wpływem alkoholu.

Greg
środa, 21 sierpnia 2019, 21:47

Zakaz noszenia...jesli MSWiA, Stawia tezę o zagrożeniu zamachem VIP-ow, POWINIEN mieć świadomość , że zawsze jest WAZNY zleceniodawca a nie jakiś przypadkowy człowiek z nożem w rece. Jeśli jest zleceniodawca, to za nim stoją służby wrogie. Dla nich ograniczenie broni nie istnieje. BEZ problemu przewiozą dowolną broń, na dowolne terytorium dowolnego państwa...Ktoś kto w PL posiada zezwolenie, jest tak weryfikowany, że nie dokonałby przestępstwa z użyciem własnej broni. To odpowiedzialni ludzie.

Kkk
piątek, 16 sierpnia 2019, 22:33

Posiadam broń do ochrony osobistej. Ustawa gwarantuje mi że mogę ją nosić załadowana.moje życie i zdrowie jest zagrożone 24 h na dobę. Co jest ważniejsze ustawa czy zarządzenie nr o czasowym zakazie.?

xxx-lucyfer
piątek, 16 sierpnia 2019, 21:33

No to proszę mi powiedzieć, ilu obywateli RP ma prawo do posiadania takiej bronii?

gosc
wtorek, 3 września 2019, 02:24

wszyscy powyzej 21 lat, poza karanymi. oczywiscie w celu nabycia nalezy najpierw wystapic o pozwolenie i je uzyskac, ale prawo do tego maja wszyscy.

św. michał
poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 14:03

Nie potrafisz posługiwać się wyszukiwarką ? To są dostępne dane.

Tweets InfoSecurity24