8 żołnierzy zatrzymanych ws. łapówek za skierowania na misje zagraniczne

17 sierpnia 2021, 09:52
cba żw
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. CBA

Ośmiu żołnierzy 6. Batalionu Dowodzenia w Krakowie zostało zatrzymanych podczas czynności prowadzonych wspólnie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i Żandarmerię Wojskową - poinformowało we wtorek CBA. Mieli oni wręczać łapówki za skierowanie ich m.in. na misję do Kosowa.

Jak podaje w komunikacie CBA, w wyniku wspólnej operacji funkcjonariuszy krakowskiej Delegatury Biura i Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie, zatrzymano ośmiu żołnierzy. Wszyscy pełnili służbę w 6. Batalionie Dowodzenia w Krakowie. Jednostka ta jest częścią 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie.

Z uwagi na szeroki zasięg przestępczego procederu o korupcyjnym charakterze, prokuratura powierzyła dalsze prowadzenie postępowania Delegaturze CBA w Krakowie. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty w Wydziale do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Podejrzani są o wręczanie, za pośrednictwem ustalonej osoby, korzyści majątkowych dowódcy jednostki wojskowej – ppłk. Marcinowi M. - w zamian za skierowanie ich na misję zagraniczną do Kosowa w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR. W grę wchodziły kwoty rzędu 5000 zł. Jednemu z zatrzymanych przedstawiono dodatkowo zarzut złożenia fałszywych zeznań w toku prowadzonego postępowania. Prokurator zastosował wobec zatrzymanych wolnościowe środki zapobiegawcze w tym m.in. dozór policji, poręczenie majątkowe i zakaz kontaktowania się z innymi podejrzanymi.

Jak informuje CBA, to ciąg dalszy zatrzymań w tej sprawie, w której dotychczas zarzuty usłyszało już 21 podejrzanych m.in. o przestępstwa o charakterze korupcyjnym. Trzech z nich jest w areszcie - w tym dowódca 6. batalionu Dowodzenia w Krakowie ppłk. Marcin M.

Śledczy nadal analizują zgromadzony w sprawie materiał dowodowy. CBA przypomina, iż zgodnie z kodeksem karnym, nie podlega karze sprawca przestępstwa, który udzielił korzyści majątkowej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę, a osoba udzielająca korzyści lub ich obietnicy, zawiadomiła o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawniła wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ się o nich dowiedział.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Tadziu
wtorek, 17 sierpnia 2021, 16:26

Nowy general żandarmerii a już sukces Jak on to skrycie przygotował

Maximus
wtorek, 17 sierpnia 2021, 15:36

Od czasu kiedy Brygada została skierowana na misję Bośnia od tego czasu były brane pieniądze za wyjazd. Nie chodzi tylko o zatrzymanego pułkownika. Wcześniej wahały się ceny między 4 tys do 6tys. Nikt tego nie mówił ani nie powie teraz.

y
wtorek, 17 sierpnia 2021, 16:57

Ciekawe. Ale nie prawdziwe! Ja byłem DWA RAZY na misjach i nikomu żadnej łapówki nie musiałem dawać. Ba, nawet mnie zachęcano do wyjazdów. I moich kolegów również. Ale ja służyłem w bpd nie w bdow.

Marcyk
wtorek, 17 sierpnia 2021, 13:21

Wstyd i hańba !!!!

...
wtorek, 17 sierpnia 2021, 12:38

W tym szóstym to istny pogrom teraz mają. Nawiasem mówiąc gdyby wziąć pod lupę każdą inną dowolną jednostkę w kraju to by podobne kwiatki zaczęły wychodzić.

BUBA
wtorek, 17 sierpnia 2021, 12:18

Bardzo dobrze a teraz kolej na Tarnowskie Gory.

Tweets InfoSecurity24