Reklama

Służby Mundurowe

„Uprowadzony” samolot przechwycony przez polskie F-16. Ćwiczenia antyterrorystyczne

Siły Zbrojne RP prowadzą wraz z służbami ochrony porządku publicznego ćwiczenie Renegade-Kaper. Scenariusz szkolenia obejmuje m.in. przechwycenie uprowadzonego samolotu przez parę dyżurną myśliwców F-16.

Jak poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, w ramach prowadzonego szkolenia para dyżurna myśliwców F-16 została wysłana w celu przechwycenia samolotu, który miał za zadanie symulować uprowadzoną maszynę cywilną. Obecnie „porwany” samolot wylądował już na lotnisku w Warszawie.

Szkolenie Renegade-Kaper obejmowało także sprawdzenie działania systemu alarmowania (w tym syren) w wybranych lokalizacjach, w stolicy i na Mazowszu. Zgodnie z informacją Dowództwa Operacyjnego RSZ scenariusz został przygotowany w taki sposób, że „wiąże się z realnymi oznakami wystąpienia ataku terrorystycznego”, właśnie z uwagi na wykonywanie ćwiczenia systemu alarmowania i ostrzegania ludności o zagrożeniu.

Ćwiczenia Renegade-Kaper są realizowane przez Dowództwo Operacyjne RSZ cyklicznie, we współpracy m.in. z Dowództwem Generalnym RSZ, Żandarmerią Wojskową, SKW, SWW, Centrum Antyterrorystycznym ABW, Policją, Strażą Graniczną oraz innymi służbami i jednostkami organizacyjnymi. Ich celem jest sprawdzenie procedur i szkolenie w zwalczaniu zagrożeń terrorystycznych na morzu i w powietrzu.

Reklama

Komentarze

    Reklama