Reklama

InfoSecurity24.pl | Bezpieczeństwo wewnętrzne i służby mundurowe

Ulepszone śmigłowce H145 dla Ukrainy

Fot. Airbus Helicopters
Fot. Airbus Helicopters

Podczas amerykańskich targów Heli-Expo 2019 w Atlancie koncern Airbus Helicopters poinformował, że 8 z 10 śmigłowców H145 zamówionych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy otrzyma nowe, zmodyfikowane wirniki, zapewniające zwiększenie masy startowej o 150 kg. Maszyny te stanowią element podpisanego w ubiegłym roku kontraktu na 55 śmigłowców różnych typów, produkowanych przez firmę Airbus Helicopters.

Podczas targów śmigłowcowych Heli-Expo 2019 w Atlancie koncern Airbus Helicopters ogłosił wprowadzenie do oferty zmodyfikowanych maszyn H145 wyposażonej m.in. w nowy, pięciołopatowy wirnik główny, którego zastosowanie zwiększyło udźwig maszyny o 150 kg, co stanowi niemal 10-proc. wzrost względem wersji bazowej.

Podczas tej samej imprezy goszczący na niej minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow podpisał memorandum, na mocy którego do nowego standardu zostanie podniesionych 8 spośród 10 zamówionych śmigłowców H145 przeznaczonych dla Policji tego kraju.

Airbus Helicopters jest dumny, że ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zdecydowało się na modernizację zamówionych H145. Jesteśmy pewni, że zwiększenie udźwigu o 150 kg i wzrost komfortu pilotów i pasażerów będzie dodatkowym atutem dla służb publicznych Ukrainy.

Bruno Even, dyrektor generalny Airbus Helicopters
image
Delegacja MSW Ukrainy z ministrem Arsenem Awakowem (po prawej) i zespół Airbus Helicopters z dyrektorem generalnym Bruno Evenem (po lewej), podczas Heli-Expo 2019. Fot. Airbus Helicopters

Ukraina w lipcu ubiegłego roku zamówiła 55 śmigłowców Airbus Helicopters, za 558 mln euro. Znalazło się wśród nich 21 ciężkich H225 Super Puma, 10 lekkich dwusilnikowych H145 oraz 24 jednosilnikowych H125 Écureuil. Jest to znaczący kontrakt dla obu stron, a wyposażenie zamówionych H145 w nowe wirniki pięciołopatowe oraz obecność na Heli-Expo w USA delegacji ukraińskiej tak wysokiego szczebla wskazuje na zainteresowanie dalszą modernizacją służb publicznych.

Rozpoczęliśmy już modernizację floty śmigłowców służb ratunkowych i Gwardii Narodowej dostawami trzech H225 w grudniu (2018 roku – przyp.red.) i czekamy na nowe H145 dla organów ścigania. […] Ukraina jest pierwszym krajem na świecie, który otrzymał najnowszą modyfikację helikoptera Airbus H145. Jesteśmy z tego bardzo dumni!

Arsen Awakow minister spraw wewnętrznych Ukrainy

Decyzja o modernizacji 8 z 10 zamówionych maszyn może wskazywać na to, że dostawa pierwszych dwóch H145 dla Ukrainy zaplanowana jest na rok 2019. W takim wypadku zostaną one dostarczone przed uzyskaniem certyfikatu EASA przez nowy wariant z wirnikiem pięciołopatowym, co zaplanowane jest na początek 2020 roku, stąd stary wirnik. Ponieważ jednak Airbus Helicopters oferuje nowy wirnik pieciołopatowy nie tylko w nowych maszynach, ale również jako upgrade poprzednich modeli, prawdopodobne jest ich ulepszenie w późniejszym terminie.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze