Ukraińskie służby ratownicze otrzymały specjalistyczny sprzęt z Polski

12 grudnia 2019, 16:28
ukraina sprzęt
Fot. Podkarpackie - serwis samorządu województwa/Facebook

Ekwipunek do ratownictwa wodnego, sanie do transportu oraz odzież dla ratowników górskich m.in. taki sprzęt został przekazany w czwartek w Rzeszowie ukraińskim służbom ratowniczym z obwodów zakarpackiego i iwano-frankiwskiego.

Wartość przekazanego sprzętu to ok. 200 tys. zł, został kupiony w ramach programu "Polskiej współpracy rozwojowej" Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W czwartek w podkarpackim urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie sprzęt został przekazany stronie ukraińskiej.

Jak przypomniał na konferencji prasowej marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, w tym roku samorząd realizował czwartą edycję projektu "Polskiej pomocy rozwojowej". Tegoroczny projekt obejmował swoim wsparciem ratowników z obwodu iwano-frankiwskiego i zakarpackiego.

We wrześniu br. w ramach pierwszego etapu 20 strażaków z Ukrainy uczestniczyło w szkoleniu w specjalnym ośrodku komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Ćwiczyli m.in. jak prawidłowo zorganizować akcję ratowniczą na wodzie, jak bezpiecznie prowadzić działania ratownicze.

Kolejnym szkoleniem, był przygotowany w Bieszczadach przy wsparciu Grupy Bieszczadzkiej GOPR, kurs z zakresu akcji poszukiwawczych w górach. Podczas szkolenia, które odbyło się w Stężnicy koło Baligrodu, 12 ratowników z Ukrainy poznało metody i techniki poszukiwawcze, zachowania ludzi zaginionych oraz zasady dowodzenia i planowania akcji w kontekście zagrożeń wynikających z warunków letnich i zimowych.

Jak podkreślił Ortyl, uzupełnieniem projektu jest przekazanie stronie ukraińskiej specjalistycznego sprzętu. "Oczywiście mamy podpisane porozumienia z obwodem zakarpackim i iwano-frankiwskim, ale żeby te porozumienia były żywe i dawały postawy do faktycznych działań potrzebne nam są fundusze. I tymi właśnie instrumentami finansowymi jest program <<Polskiej pomocy rozwojowej>>” – dodał.

Zdaniem marszałka oprócz wspólnych szkoleń służb ratunkowych ważne jest również nawiązywanie osobistych kontaktów i przyjaźni. "Jestem pewny, że takie osobiste zaangażowanie po obu stronach będzie bezwzględnie potrzebne do prowadzenia wspólnych akcji ratunkowych" – zaznaczył Ortyl.

Obecny na uroczystości komendant Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie iwano-frankiwskim Wolodymyr Czerneckij podziękował za przekazany sprzęt. Podkreślił, że dla ratowników bardzo ważne są szkolenia, w których brali udział w Polsce. "Realizowany projekt daje naszym ratownikom nie tylko możliwość pozyskania najnowszego sprzętu, ale również pozwala na wymianę doświadczeń i nawiązania relacji międzyludzkich" – dodał Czerneckij. W jego ocenie bardzo ważne w tym projekcie jest również to, że uczestniczą w nim ratownicy, których łączy jeden region, czyli Karpaty.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Jan
poniedziałek, 16 grudnia 2019, 00:29

Nie no to już są jakieś żarty??

Oldlad
piątek, 13 grudnia 2019, 08:20

Ja sie pytam dla czego mamy wspierac Ukiancow skoro u nas brakuje wszedzie pieniedzy !!! Oni pozniej z nas sie smieja !!

Jan
poniedziałek, 16 grudnia 2019, 00:26

Niestety racja jest to troszkę niepoważne a nawet bardzo? lub jest to zwyczajny żart? tylko prima aprillis dopiero na wiosną

Jan Rzepiński
piątek, 13 grudnia 2019, 06:38

Czy strona ukraińska nie stwarza żadnych problemów z przepuszczeniem przez granice tego sprzętu? Czy nie ma za dużo tego sprzętu , bo świątecznych paczek dla biednych Polaków na U krainie było niestety za dużo i przez to niby ujawniły te paczki polską kontrabandę. Także interesuje mnie , kiedy w końcu strona polska powstanie z kolan , bo społeczeństwo polskie powoli traci nerwy i cierpliwość i zapewne wcześniej czy później weżmie sprawy w swoje ręce.

Rob
piątek, 13 grudnia 2019, 00:18

Super, szkoda, że dla TOPR i GOPR od lat nie ma pieniędzy...

grik1
piątek, 13 grudnia 2019, 00:10

Super. Taki sam sprzęt dostanie też GOPR? Pomagać warto, tylko kolejny raz dajemy pomoc, a na działanie w kraju na się "składać" obywatel.

Tweets InfoSecurity24