Projekt ustawy modernizacyjnej zobaczymy jeszcze we wrześniu?

8 września 2021, 13:46
Maciej Wąsik, fot. Twitter MSWiA
Fot. MSWiA/Twitter

"Mam nadzieję, że uda się to zrobić we wrześniu" – tak na pytanie dotyczące tego, kiedy MSWiA zaprezentuje projekt nowej ustawy modernizacyjnej, odpowiedział podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Maciej Wąsik, wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji. "Postaramy się jak najszybciej" – dodał Wąsik. Podkreślił też, że ustawa jest w zasadzie gotowa, a obecnie trwają "ostatnie negocjacje w Ministerstwie Finansów".

"Sama ustawa (modernizacyjna – przyp. red.) jest gotowa i tak naprawdę w kilku miejscach ma wykropkowane miejsca na kwoty" – mówił dziś podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA, odpowiadając na pytania dotyczące tego, kiedy projekt zostanie zaprezentowany stronie społecznej. Jak zaznaczył, obecnie prowadzone są "ostatnie negocjacje w Ministerstwie Finansów, co do wysokości środków i ich podziału".

Będę dążył do tego i będę robił wszystko, tak jak cale kierownictwo resortu, żeby (ustawa – przyp. red.) zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA

Wiceszef MSWiA dodał też, że ma nadzieję, iż projekt ustawy modernizacyjnej uda się przedstawić jeszcze we wrześniu, po to żeby można było "spokojnie pracować". "Najwyżej, jeżeli nie damy rady w tym roku, uchwalimy ją np. w lutym z obowiązywaniem od 1 stycznia". "Postaramy się jak najszybciej" – zapewnił Wąsik. Jak mówił ustawa modernizacyjna "tworzy się w bólach i mękach" i gdyby nie pandemia koronawirusa pewnie już by obowiązywała. 

W oczekiwaniu na spotkanie

Po ostatnim spotkaniu, jakie przedstawiciele związków zawodowych działających w służbach podległych MSWiA odbyli z kierownictwem resortu, o nowej ustawie modernizacyjnej wiemy wciąż niewiele, choć nieco więcej niż dotychczas. Wciąż nie znamy wprawdzie kwot, ale wiemy np. że resort spraw wewnętrznych do projektu wpisał część dotyczącą "zwiększenia funduszu uposażeń i wynagrodzeń", a więc nadzieje o podwyżkach, jakie w ramach nowej modernizacji mieliby otrzymać funkcjonariusze, nie zostały pogrzebane.

Konkretne kwoty związkowcy mają poznać podczas kolejnego spotkania, które przewidziano na 13 września. Czy do tego czasu MSWiA zdąży ustalić ostanie szczegóły z resortem finansów? Wyjścia, jak się wydaje, za bardzo nie ma, bowiem w szeregach mundurowych, domagających się konkretów, robi się coraz niespokojniej, a część z nich – w ramach oddolnej inicjatywy – rozpoczęła już akcję protestacyjną, do której codziennie dołączają nowe jednostki. Do trawiącego protestu, w rozmowie z Onet.pl odniósł się szef NSZZ Policjantów, Rafał Jankowski. Jak mówił, protest tylko pomaga w rozmowach z kierownictwem MSWiA, jednak związek, dopóki nie zakończą się rozmowy, nie może rozpocząć akcji protestacyjnej. Jankowski zapewnił jednak, że jeżeli postulaty nie zostaną spełnione (mowa m.in. o podwyżkach) związek będzie zmuszony "wznowić akcję protestacyjną".

Krzysztof Oleksak, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, jeszcze pod koniec lipca mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl, że "jeśli MSWiA nie położy kart na stół, to jesień może być w służbach mundurowych bardzo <<dynamiczna>>". W mundurowych szeregach robi się coraz goręcej i wydaje się, że im szybciej MSWiA projekt ustawy zaprezentuje, tym większa szansa na to, by choć trochę uspokoić nastroje w środowisku.

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 126
Jan
środa, 8 września 2021, 17:19

Nie wiem dlaczego p.Jankowski zdowolił się opodwyżką 4,4 procent skoro inflacja wynmosi 5,4 procenta ? I mówi że dobił do brzegu. Może on dobił. Cała reszta braci policyjnej napewno nie. I to jest przewodniczący Związku Zawodowowego ????. Dopiero w aktualizacji komunikatu coś tam dodał ,że to nie wszystko. Żenada .W ZUS pracownicy domagają się 60 % podwyżki takiej jaką sobie dali politycy. I mają rację.

Maciej
środa, 8 września 2021, 17:08

Proszę o odmrożenie inflacji od 2022 podwyżki 60% jak posłowie i ministrowie przy tym okoniem nie stawał min.finansów wiec proszę o 2 tys podwyżki i o zrównanie socjalu z wojskiem to my jesteśmy na 1 lini !!! Budżet powiązać z PKB oraz dziadkowe płacić od 10 lat po 500 później 15 lat 1000 następnie 20 lat 1500 i tak po każde 500 aż do 28 lat służby - dziękuje wypowiedział się kolega z Łodzi który wrz z kolegami z łódzkiego OPP zaczął protest w 2018 roku

sobota, 11 września 2021, 07:00

Zapraszamy do MON-u…jest masa etatów szeregowych. Mieszkaniówka się przyda bo jednostka nie będzie tak blisko jak komisariat…

Fakty, zdecydowanie fakty
czwartek, 9 września 2021, 01:21

Nieraz o tym mówiłem, to policja jest na pierwszej linii, to ona wchodzimy w interakcję że społeczeństwem, to ona bierze na siebie ciężar utrzymania ładu i porządku publicznego, to ona chroni i broni naszych obywateli, i tak można wymieniać, a niestety to wojsko ma wyższe uposażenia, odprawy, dodatki, świadczenia, its .. to jest faktycznie niesprawiedliwe.

Yess
środa, 8 września 2021, 22:11

Zapraszam do ŻW jest mnóstwo wolnych etatów i odprawa mieszkaniowa przy wyjściu do cywila. Szkoda tylko, że służba może być kilkaset km. od domu, życie na dwa domy i za nadgodziny nikt nie płaci i dodatku motywacyjnego 25+ brak. Gwarantuję, że nie ma czego zazdrościć.

WP vs reszta świata
piątek, 10 września 2021, 01:07

Wiesz jak trudno się do was przenieść?, wielu próbowało, to nie takie proste, a profity są duże, macie na pewno lepiej

Kamil
czwartek, 9 września 2021, 21:07

A Ty kolego w jakim stopniu jesteś ile stażu? Ile zarobisz chce porównać z zarobkami w SG

Nie tylko wojsko
czwartek, 9 września 2021, 12:03

Policję czy PSP też rzucają po Polsce, pogadaj, popytaj, zmienisz pogląd

Qwer
czwartek, 9 września 2021, 11:22

Zostać trepem. Nie dziękuję potrafię samodzielnie myśleć

czwartek, 9 września 2021, 02:16

W ŻW tak daleko nie wysyłają, mam kolegów, większośc całą służbę jest w swoim garnizonie,ale są na pewno odstępstwa

Atlas
czwartek, 9 września 2021, 01:57

Uważasz że łatwo się przenieść z resortu do resortu?, chyba nie znasz do końca realiów i procedur, wielu próbowało, a już do Żandarmerii, hm, no cóż, masz prawo tego nie wiedzieć.

Tak to kolego wygląda
czwartek, 9 września 2021, 01:49

Byłem w ŻW, dobra, ciekawa służba, dla tej odprawy wysokości wartości mieszkania, różnych dodatków, wyższego świadczenia emerytalnego, wyższej pensji warto przejść do WP, dlatego jest tyle transferów z MSW do MON, nie przypadek.

Brylant
środa, 8 września 2021, 22:01

Popieram.Zgadzam się w stu procentach.

dolas
środa, 8 września 2021, 21:28

Dziadkowe po 10 latach. Może po trzech ręce opadają. Przerób 25 to z godnością przyjmiesz status starego.

Adrian
środa, 8 września 2021, 21:12

Mam nadzieję, że również teraz staniecie na wysokości zadania. Funkcjonariusz z Posterunku Policji, który był na proteście w Warszawie jak i

trep
środa, 8 września 2021, 20:06

Taki socjal jak w wojsku ? A czemu wojsko nie dostaje dodatku motywacyjnego po 2500 do pensji.

Mirem
czwartek, 9 września 2021, 11:21

A ile dostajesz odprawy ?? Ile ile mieszkaniówki ?? Przy rodzinie powiedzmy 2+2 ?? Ile te 2500 po 25 to grosze przy waszych odprawach itp, kto jest od pilnowania granic ?? Kto polują ?? Nie wojsko to gdzie ono teraz jest pytań gdzie

Kowal
czwartek, 9 września 2021, 01:59

Nie ma co się przepychać, wszędzie dobrze gdzie nas nie ma, ale finansowo zawsze wojsko jest sporo wyżej od policji, każdego prawo próbować jak ktoś chce

Andrzej
środa, 8 września 2021, 19:22

A czy zgadzasz się na przenoszenie strażaka co kilka lat na drugi koniec Polski, tak jak w wojsku. Te wszystkie postulaty to chyba spełnią PeOwcy, tak nas lubili od 2007 do 2015, że apirant mógł być maksimum dowódca sekcji a podoficer nie mógł być nawet dowódcą zastępu, jego max w systemie zmianowym to 5 grupa itd. ŻYCZĘ POWODZENIA

sobota, 11 września 2021, 07:05

Aspirant?podoficer?no tak…w WP tak łatwo się nie awansuje…

Tomasz
czwartek, 9 września 2021, 01:21

Straż ma dobrze nie porównujcie się do policji.to my się narażamy i walczymy ze złem.to my zarabiamy na budżet.a wy macie system 24 godz drugie prace i śpicie w nocy na legalu.wy nie narzekajcie.ueazam że na wysokie podwyżki zasługuje tylko policja i to ta na linii a nie co co udają policjantów za biurkiem.

Mon
środa, 8 września 2021, 23:12

Jak żeś dupa to cię przenoszą, nie znam wojskowego który bez jego zgody został przeniesiony, a odprawa mieszkaniówki od 75000 do 100000 na każdego członka rodziny w zależności od stażu pracy a nie służby.

Goe
środa, 8 września 2021, 18:29

Brawo. Dokładnie

Tolek
środa, 8 września 2021, 16:41

Obudzili się!!! Proponuję niech ustawa modernizacyjna i podwyzki wejdą za lat 5 lub 10

xwx
środa, 8 września 2021, 16:13

Żeby z takim zaangażowaniem i profesjonalizmem pracowali na ulicach jak protestują.

Krynica mądrości
środa, 8 września 2021, 21:46

xvx, a może porozmawiajmy o zasadności i poziomie twojej wypowiedzi, to dopiero erudycja i krynica mądrości, podaj argumenty bratku, inaczej to pomówienie

środa, 8 września 2021, 19:42

A ja się dołączam do oferty pracy dla komentującego. Brawo kolego. Rzeczywiście potwierdzam ze etatów wolnych coraz więcej. Zapraszamy w szeregi.

Szogun
środa, 8 września 2021, 17:57

Zapraszam jest nnustow wolnych etatów które właśnie czekają na ciebie. Pokażesz jak należy pracować na ulicy

Lop
środa, 8 września 2021, 20:08

Kiedyś bardzo szanowałem policję...kiedyś.. Teraz to milicja PISu Sprzedaliście się za garstkę srebrników

Tweets InfoSecurity24