Reklama

Służby Mundurowe

Straż Graniczna kupuje 1,5 mln sztuk amunicji i samochody. Wieże obserwacyjne na granicy z Obwodem Kaliningradzkim

Fot. Straż Graniczna.
Fot. Straż Graniczna.

Straż Graniczna prowadzi postępowania w celu pozyskania 1,5 mln sztuk amunicji 9x19 mm Parabellum i 24 samochodów patrolowych. Jednocześnie realizowany jest projekt budowy wież obserwacyjnych wyposażonych w systemy elektrooptyczne, jakie powstaną przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim.

Zgodnie z ogłoszeniem o zamówieniu oferty na dostawy do Straży Granicznej 1,5 mln nabojów 9x19 mm Parabellum z pociskiem pełnopłaszczowym mogą być składane do 23 kwietnia 2015 roku, do godziny 11:00. Amunicja ma być zdolna do wykorzystania z pistoletów maszynowych PM-98 Glauberyt, MP-5 i UMP oraz pistoletów Glock, CZ i P-99.

Straż Graniczna planuje pozyskanie fabrycznie nowych nabojów, wyprodukowanych nie wcześniej, niż w 2014 roku. Podkreśla się, że okres gwarancji ma wynosić nie mniej, niż pięć lat. Oferty będą oceniane pod względem terminu dostawy pierwszej partii zamówienia (waga 10) i ceny (waga 90). Realizacja kontraktu ma zostać zakończona do 11 grudnia bieżącego roku.

Polskie służby graniczne prowadzą również postępowanie w celu zakupu łącznie 24 fabrycznie nowych samochodów patrolowych, w tym dwunastu w ramach opcji. Pojazdy muszą być wyprodukowane w 2015 roku, należeć do kategorii określanej jako M1 (osobowe) i mają charakteryzować się nadwoziem kombi lub wielozadaniowym. Zamówienie będzie dofinansowywane z Funduszu Granic Zewnętrznych Unii Europejskiej. Jego realizacja ma zostać zakończona do 22 czerwca bieżącego roku.

Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej prowadzi także prace w celu zbudowania wież obserwacyjnych na granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Mają one być wyposażone w elektrooptyczne systemy obserwacji, pozwalające na prowadzenie działań przez całą dobę, przy „niemal każdych” warunkach atmosferycznych. Program jest dofinansowywany z Funduszu Granic Zewnętrznych Unii Europejskiej.

Finansowanie projektu „Budowa wież obserwacyjnych w lokalizacjach na terenie Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej” zatwierdzono w 2013 roku, jeszcze przed rozpoczęciem kryzysu na Ukrainie. Ma na celu między innymi „wzmocnienie ochrony granicy bez zwiększania stanu osobowego placówek SG”. Zgodnie z informacją przekazaną Polskiej Agencji Prasowej wieże obserwacyjne będą gotowe do działania do końca drugiego kwartału bieżącego roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama