Reklama

Służby Specjalne

Sprawca cyberataku na Plus Bank w rękach policji

  • Fot. DARPA.
    Fot. DARPA.

Sprawca włamania do systemu informatycznego Plus Banku, Tomasz G. ps. „Polsilver” został zatrzymany przez policję. Przyznał się do popełnienia przestępstw – donosi tvn24.pl.

Jak pisze tvn24.pl, polska policja zdołała zatrzymać sprawcę ataku cybernetycznego na systemy Plus Banku, w wyniku którego uzyskał on dostęp do istotnych informacji klientów. Tomasz G., ps. „Polsilver” przyznał się do popełnienia co najmniej części przestępstw związanych z atakiem.

Atak na Plus Bank miał miejsce, zgodnie z informacjami spółki, w I kwartale 2015 roku. W jego wyniku wykradziono wrażliwe dane dotyczące kilkuset klientów Plus Banku, w tym np. historie transakcji. Spółka zapewniła jednak, że środki pieniężne znajdujące się w dyspozycji klientów pozostały bezpieczne, a zabezpieczenia wzmocniono po dokonaniu ataku.

Infrastruktura sektora finansowego jest jednym z obszarów najbardziej narażonych na ataki cybernetyczne. Mogą one mieć motywy zarówno czysto kryminalne, jak i – szczególnie w odniesieniu do największych ataków, np. przeprowadzanych na infrastrukturę USA przez hakerów z Rosji czy Chin - pośrednio lub bezpośrednio wspierane przez służby specjalne, w celu destabilizacji działania państwa.

W Stanach Zjednoczonych doszło w ubiegłym roku do ataku na bank JP Morgan, w wyniku którego wykradziono dane 83 milionów klientów. W komentarzach podkreślano, że intensywność ataków na infrastrukturę USA wzrosła po wybuchu kryzysu na Ukrainie, a rosyjskie grupy przestępcze są przynajmniej luźno powiązane ze służbami specjalnymi.

Reklama

Komentarze

    Reklama