Reklama

Służby Specjalne

Speckomisja pozytywnie o zmianach w kierownictwie CBA i ABW

Autor. gov.pl

Szykują się kolejne zmiany w ścisłym kierownictwie służb specjalnych. Sejmowa komisja ds. służb specjalnych wydała pozytywne opinie o odwołaniu wiceszefa CBA i powołaniu nowego. Pozytywnie zaopiniowała też wniosek dotyczący nowego wiceszefa ABW.

W czwartek sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych pochyliła się nad dwoma wnioskami ministra koordynatora służb specjalnych. Jeden z nich dotyczył odwołania i powołania zastępców szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Drugi natomiast powołania zastępcy szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Po zakończeniu prac przewodniczący komisji Marek Biernacki (PSL-TD) powiedział, że wniosek o odwołanie zastępcy szefa CBA dotyczył Marcina Steca, a o powołanie - Dariusza Drozdowskiego. W ABW nowym zastępcą ma być Paweł Chomentowski.

Czytaj też

Po zmianach w CBA p.o. szefa Biura Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak będzie miała dwóch zastępców - drugim jest powołany niedawno płk Tomasz Strzelczyk. Z kolei p.o. szefa ABW płk Rafał Syrysko będzie miał po nominacji czterech zastępców. Funkcję tę obecnie pełnią płk Adam Ciszewski, płk Michał Roguski i płk Bernard Bogusławski.

Premier powołuje i odwołuje zastępców szefa CBA i ABW na wniosek szefów służb, po zasięgnięciu opinii sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

Reklama

W trakcie czwartkowych prac speckomisja omawiała też „mapę korupcji” w Polsce - przedstawioną nie tylko przez CBA, ale też przez przedstawicieli ABW, Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Komendy Głównej Policji. „Z informacji wynika, że największą liczbę spraw dotyczących korupcji prowadzi Policja. Okazało się też, że w poprzednim okresie w ABW i CBA były zmiany personalne dotyczące osób zajmujących się tą tematyką” – przekazał Marek Biernacki.

Czytaj też

Posłowie zajęli się także omawianiem zmian w statucie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W ocenie Marka Biernackiego to istotny kierunek zmian, ponieważ zmienia strukturę regionalną delegatur ABW w kraju. „Rząd chce przywrócić delegatury zlikwidowane przez poprzedników. Okazało się nawet, że likwidowano zamiejscowe delegatury ABW, w takich miejscach jak Elbląg. W momencie zagrożenia ze strony Rosji trwanie w takim stanie jest irracjonalne” - ocenił poseł PSL-TD. Dodał przy tym, że „należy odbudować struktury i w Elblągu, i Rzeszowie, i Olsztynie”.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama