Służby Specjalne
Speckomisja pozytywnie o powołaniu szefów służb specjalnych. Następny ruch należy do premiera
Sejmowa komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała powołanie nowego szefostwa ABW, AW, CBA, SKW i SWW. Na stanowiskach szefów polskich służb specjalnych mają pozostać aktualnie pełniący te obowiązki.
W środę sejmowa speckomisja zajęła się zaopiniowaniem wniosków premiera Donalda Tuska w sprawie powołania szefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego.
Wnioski premiera dotyczyły powołania na szefów służb specjalnych, osób, które aktualnie pełnią obowiązki szefów tych służb.
Czytaj też
Szefem Agencji Wywiadu ma zostać pełniący już te obowiązki pułkownik Paweł Szota, który zastąpił płk Bartosza Jarmuszkiewicza. Pułkownik Paweł Szota w służbie jest od 24 lat, początkowo w UOP, a potem w Agencji Wywiadu - pion operacyjny, analityk. „Zna dobrze kwestie międzynarodowe. Pracował w Waszyngtonie i w Londynie” – mówił w połowie grudnia zeszłego roku Donald Tusk.
W fotelu szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zostanie pułkownik Rafał Syrysko, który zastąpi na płk Krzysztofa Wacławka. Rafał Syrysko jest w służbie od 32 lat. Działał w pionie kontrwywiadu, bezpieczeństwa wewnętrznego, a także jako pełnomocnik ochrony w dawnym Urzędzie Ochrony Państwa.
Szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego pozostanie dotychczasowa p.o. szefa CBA Agnieszka Kwiatkowska Gurdak, która zajęła miejsce odwołanego Andrzeja Stróżnego. Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak, w służbie jest od 20 lat - kiedyś jako oficer policji w Centralnym Biurze Śledczym. Od 2015 roku w CBA w delegaturze w Bydgoszczy.
Z kolei szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego zostanie aktualnie p.o. gen. Jarosław Stróżyk (zastąpił gen. bryg. Macieja Szpanowskiego), a szefową Służby Wywiadu Wojskowego - płk Dorota Kawecka (zastąpiła na stanowisku gen. bryg. Marka Łapińskiego).
Czytaj też
Posłowie z komisji ds. służb specjalnych na zamkniętym posiedzeniu zajęli się też wnioskiem ministra obrony narodowej w sprawie odwołania i powołania zastępców Szefa Służby Wywiadu Wojskowego.
Zgodnie z przepisami, premier do powołania lub odwołania szefów służb specjalnych potrzebuje opinii sejmowej speckomisji. Oprócz niej niezbędne są jeszcze opinie rządowego kolegium do spraw służb specjalnych oraz prezydenta RP, ale nie są one dla Prezesa Rady Ministrów wiążące.