Reklama

Służby Specjalne

Gdzie się podziały plany remontu kwatery MI6?

Fot. Laurie Nevay/Wikimedia Commons, CC BY 2.0
Fot. Laurie Nevay/Wikimedia Commons, CC BY 2.0

Brytyjskimi służbami specjalnymi wstrząsnął niedawno skandal związany z możliwością wycieku szczegółów dotyczących prac remontowych prowadzonych w kwaterze głównej brytyjskiego MI-6/SIS. Brytyjska służba zapowiada dokładny audyt zarówno systemu bezpieczeństwa, jak i zasad współpracy z zewnętrznymi wykonawcami prac w ważnych strategicznie obiektach, takich jak Vauxhall Cross. Co więcej, możliwe jest również zablokowanie dalszego remontu prowadzonego w budynku.

Cała sprawa miała mieć miejsce około dwóch tygodni temu, kiedy to zauważono brak "wrażliwych" dokumentów, obejmujących plany pięter z ważnymi szczegółami, np. w postaci wewnętrznych przejść. Pierwotnie, miały one znajdować się w specjalnie zabezpieczonym pomieszczeniu, jednak tam ich nie znaleziono. I chociaż, przynajmniej według zapewnień, nie były to dokumenty ściśle tajne, to jednak pojawiły się obawy, co do poziomu zabezpieczeń w samym Vauxhall Cross. Po zamknięciu obiektu, sprawdzeniu pracowników i pomieszczeń, według brytyjskich mediów, udało się ostatecznie odnaleźć większość zaginionych planów, które miały zostać zlokalizowane w innych pomieszczeniach.

Cała sprawa zaginięcia planów zakwestionowała jednak wielomilionowe plany remontowe w kwaterze głównej MI-6/SIS. Wątpliwości, co do 100 wrażliwych dokumentów, wytworzonych przez jednego z kluczowych wykonawców robót w budynku Balfour Beatty doprowadziły do tego, że firma miała zostać ostatecznie odsunięta od projektu. Tym samym, możliwe są długie opóźnienia. Jak się okazało, prace remontowe miały być prowadzone z udziałem nie tylko głównej firmy budowlanej, ale również jej podwykonawców. Tym samym, pojawiają się głosy kwestionujące odpowiedni nadzór nad pracami w tak wrażliwym dla bezpieczeństwa obiekcie.

Dlaczego ta sprawa tak elektryzuje nie tylko brytyjskie ale i europejskie media? Dotyczy bowiem kwatery MI6/SIS, a więc budynku, który jest "na celowniku obcych służb specjalnych" oraz chociażby terrorystów. W całej sprawie dość szeroko omawiany jest wątek możliwego zaangażowania służb chińskich, ale jak narazie trudno jest mówić o czymś więcej niż tylko o spekulacjach. Jeśli chodzi zaś o terroryzm, warto przypomnieć incydent z 2000 r. kiedy to w kierunku siedziby wywiadu odpalone miały zostać przeciwpancerne pociski z wyrzutni RPG-22 (broń pozyskana najprawdopodobniej na Bałkanach). W podobnym przypadku, plany obiektu mogłyby znacznie ułatwić zamachowcom kolejną tego typu akcję. 

Słynna, m.in. w związku z licznymi filmami szpiegowskimi i sensacyjnymi, kwatera MI6/SIS została otwarta w 1994 r. W sumie, jak podają brytyjskie media, do dyspozycji szpiegów oraz pracowników wsparcia brytyjskiego wywiadu zagranicznego jest obiekt o powierzchni 252 947 stóp kwadratowych (tj. 23 499 metrów kwadratowych).

JR

Reklama

Komentarze

    Reklama