Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Co tam Panie w… bezpieczeństwie, czyli podsumowanie tygodnia [16.01 - 22.01]

Fot. policja.pl, CBA
Fot. policja.pl, CBA

Co wydarzyło się w minionym tygodniu? Na co warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury podsumowania tygodnia.



Zatrzymanie na lotnisku

Aleksiej Nawalny, rosyjski opozycjonista, został zatrzymany 17 stycznia podczas kontroli paszportowej na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie. Rosjanin wracał z leczenia w Niemczech, dokąd trafił w stanie krytycznym po użyciu przeciwko niemu w Rosji bojowego środka chemicznego. Dzień później, 18 stycznia, poinformowano, że pozostanie w areszcie do 15 lutego.

Nawalny zatrzymany w Moskwie



Ta sama cena, ta sama specyfikacja, ten sam oferent

Komenda Główna Policji 18 stycznia dokonała otwarcia ofert w kolejnym podejściu do zakupu dla Centralnego Biura Śledczego Policji i kontrterrorystów skrycie opancerzonych terenówek. Formacja, w trzecim podejściu, chce zlecić dostawy trzech pojazdów. Budżet to 6 mln złotych brutto.

Czy policji uda się wreszcie zlecić dostawy skrycie opancerzonych terenówek?



Nauczeni doświadczeniem

19 stycznia na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się przygotowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji projekt zakładający zmiany w w warunkach odbywania szkoleń zawodowych oraz doskonaleniu zawodowym w policji. Modyfikacje mają korzystnie wpłynąć mają na możliwości organizacyjno-logistyczne szkolnictwa policyjnego. Spora ich część to zmiany wynikające z trudnych warunków szkoleniowych 2020 roku, z którymi mundurowi muszą sobie wciąż radzić.

Ważne zmiany w szkoleniach zawodowych policjantów



Służby raportują

19 stycznia, podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, posłowie wysłuchali m.in. informacji poszczególnych służb na temat zakupu sprzętu medycznego, środków ochronnych i testów diagnostycznych w czasie pandemii oraz informacji o nieprawidłowościach dotyczących funduszu operacyjnego CBA. 

"Ponura prawda" na temat funduszu operacyjnego CBA



Budżetowa decyzja zapadła

W środę, 20 stycznia, posłowie zdecydowali się odrzucić większość senackich poprawek zgłoszonych do tegorocznej ustawy budżetowej, co oznacza, że niższe mundurowe budżety na 2021 rok zostały przyjęty. Teraz dokument czekać będzie na podpis prezydenta.

Budżet na 2021 rok ostatecznie przyjęty. Wiemy, ile dostaną służby



SOP na zakupach

Jak dowiedzieliśmy się 20 stycznia, po otwarciu ofert w przetargu na 25 pojazdów dla Służby Ochrony Państwa, formacja ma ponad 5,5 mln złotych brutto do wydania na nowe samochody. Jeśli zamówienie uda się zlecić, to wszystkie trafić mają do mundurowych do 3 września br. 

Samochodowa ofensywa SOP warta ponad 5,5 mln złotych



Pierwsza nominacja Bidena zatwierdzona

20 stycznia Senat USA powołał Avril Haines na stanowisko Dyrektor Wywiadu Narodowego. To najwyższe stanowisko w amerykańskich strukturach wywiadowczych, które piastować będzie była wicedyrektor CIA w administracji Baracka Obamy.

Pierwsze nominacje Bidena. Jest nowy Dyrektor Wywiadu Narodowego



KO chce zmian w Policji

Jak zapowiedziała 21 stycznia Koalicja Obywatelska, niedługo złożony zostanie projekt nowelizacji zakładający zmiany w ustawie o Policji. Politykom chcą, by w sytuacji, gdy w trakcie wykonywania rozkazu lub polecenia mogło dojść do popełnienia przestępstwa, postępowanie dyscyplinarne wobec policjanta i jego bezpośredniego przełożonego wszczynane było z urzędu.

KO chce, by policjanci wykonujący rozkaz i popełniający przestępstwo byli ścigani z urzędu



Veto nieuwzględnione

Sejm odrzucił 21 stycznia senackie veto dla ustawy o rezerwach strategicznych. Decyzja senatorów była zresztą sporym zaskoczeniem, bowiem dzień przed jej podjęciem, senacka Komisja Innowacyjności i Gospodarki rekomendowała przyjęcie ustawy wraz z poprawkami. Teraz dokument trafi na biurko prezydenta.

Senackie veto do ustawy o rezerwach strategicznych odrzucone



Sprzeciw Konfederacji

Posłowie podjęło 21 stycznia uchwałę, w której wzywają władze Rosji do zaprzestania represji wobec Aleksieja Nawalnego i jego współpracowników oraz niezwłocznego uwolnienia zatrzymanych. Za przyjęciem uchwały głosowało 438 posłów, przeciw był jeden poseł (Janusz Korwin-Mikke z Konfederacji). Również jeden poseł (Dobromir Sośnierz, Konfederacja) wstrzymał się od głosu. W głosowaniu nie wzięło udziału 19 posłów (7 z Konfederacji).

Sejm wzywa władze Rosji do uwolnienia Aleksieja Nawalnego i jego współpracowników



Modyfikacja ustawy o SW

Limit wydatków na ryczałt za dojazd do miejsca pełnienia służby funkcjonariusza SW oraz zmiany dotyczące m.in. ochrony zdrowia więźniów - to m.in. takie zmiany do ustawy o Służbie Więziennej i dwóch innych ustaw poparli w czwartek, 21 stycznia posłowie. Co więcej, wprowadzona zostanie możliwość kierowania funkcjonariuszy Służby Więziennej do pracy przy zwalczaniu epidemii po uzyskaniu pozytywnej opinii dyrektora generalnego Służby Więziennej.

Posłowie za poprawkami Senatu do noweli ustawy o Służbie Więziennej



Strażacy ruszają ze wsparciem

Grupa 66 polskich strażaków i jednocześnie ratowników medycznych z PSP w piątek, 22 stycznia ok. godz. 14:00 zgromadzić miała się na terenie Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, by wyjechać na Słowację i wesprzeć Słowaków w przeprowadzeniu testów na SARS-CoV-2. Do kraju wrócą w poniedziałek.

Polscy strażacy pomogą w walce z COVID-19 na Słowacji



Reklama

Komentarze

    Reklama